MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Letnia Akademia Jazzu: serwują „Śniadanie u Tiffany’ego”. Wygraj bilety

Muzykę, którą Krzysztof Komeda napisał do adaptacji książki Trumana Capote’a, przypomni Letnia Akademia Jazzu

W lutym 1965 roku Kalina Jędrusik, Tadeusz Ross, Andrzej Stockinger i Władysław Kowalski wystąpili w premierze spektaklu „Śniadanie u Tiffany’ego”, będącego muzyczną adaptacją głośnej noweli Trumana Capote’a z 1958 roku o młodej „amerykańskiej gejszy”, Holly Golightly. Muzykę do przedstawienia warszawskiego Teatru „Syrena” napisał Krzysztof Komeda, reżyserował je Jan Biczycki, zaś za adaptację powieści odpowiadał wówczas wzięty prozaik Stanisław Dygat (prywatnie mąż obsadzonej w roli głównej Kaliny Jędrusik).

- „Gdy przyszło do „Śniadania u Tiffaniego”, tylko o nim pomyślałem - wspominał pracę z Komedą reżyser przedstawienia. - Zgodził się i zrobił to zadziwiająco szybko. Chyba przez dwa miesiące. Współpraca z nim była dla mnie wielką przygodą. Dałem mu zupełną swobodę w kształtowaniu wizji muzycznej”.

Biczycki i Komeda dużo rozmawiali o przedstawieniu. - „Starym zwyczajem patrzyliśmy na siebie, uśmiechali i powstawała ta jego muzyka - relacjonował Biczycki. - Zadawał mi bardzo konkretne pytania: gdzie, ile, trzy minuty, cztery, dwie? Interesowało go przede wszystkim, ile ma czasu, by pomyśleć, jak rozwiązać frazę. To był artysta niesłychanie zdyscyplinowany.”.

Komeda czasem na gorąco siadał do instrumentu i zmieniał coś albo proponował coś zupełnie nowego. Jak wspominał Biczycki, Komeda dużo sam orkiestrował, a w każdym razie omawiał orkiestrację dokładnie: „To była rzeczywiście jego muzyka”.

Podczas 9. edycji Letniej Akademii Jazzu, w czwartek 4 sierpnia, muzyka Komedy, jednego z najważniejszych twórców polskiego jazzu, zabrzmi ponownie. Tym razem jej interpretacji podejmą się, działający we współpracy z Teatrem „Syrena”, niebanalni muzycy młodego pokolenia, dzięki którym utwory Komedy objawią się nam w nowych aranżacjach. Pod kierownictwem muzycznym pianisty Rafała Stępnia i z udziałem takich muzyków jak: Krzysztof Gradziuk (bębny), Paweł Puszczało (kontrabas), Łukasz Korybalski (trąbka), publiczność Letniej Akademii Jazzu będzie mogła przenieść się w świat brzmień skandynawskich (zainspirowanych estetyką m.in. Torda Gustavsena, Larsa Danielssona i Jacoba Karlzona), klasycznie jazzowych (Miles Davis), free jazzowych (na modłę Ornette Colemana), a czasem graniczących nawet z psychodelią. Przedsięwzięcie urozmaicą udziałem charyzmatyczni wokaliści: Aleksandra Nowak z zespołu Dziewczyny i Skubas, obdarzony charakterystyczną barwą głosu muzyka specjalizujący się w akustycznych gitarowych brzmieniach zakorzenionych w muzyce folkowej i grunge’u. Bilety kosztują: 25 zł (ulgowy), 35 zł (normalny).

Mamy dla Was trzy podwójne bilety na czwartkowy koncert. Co zrobić, by wygrać? Napiszcie nam, który film z muzyką Krzysztofa Komedy lubicie najbardziej i dlaczego. Bilety trafią do autorów trzech, najciekawszych naszym zdaniem odpowiedzi.

Na Wasze maile czekamy pod adresem [email protected] do godz. 15 w czwartek. Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie, dlatego nie zapomnijcie podać swojego numeru telefonu.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 - 31 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki