Letnia Akademia Jazzu w Łodzi oddaje hołd legendom. Wystąpi...

  Letnia Akademia Jazzu w Łodzi oddaje hołd legendom. Wystąpi Pharoah Sanders

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  W czwartek w łódzkim klubie Wytwórnia rozpocznie się dziewiąta edycja Letniej Akademii Jazzu z gwiazdami światowej muzyki.
  Pharoah Sanders to muzyk, który w swojej muzyce doskonale łączy fascynacje m.in. bluesem, swingiem, bebopem, free jazzem i awangardą jazzową, soulem,

  Pharoah Sanders to muzyk, który w swojej muzyce doskonale łączy fascynacje m.in. bluesem, swingiem, bebopem, free jazzem i awangardą jazzową, soulem, jazz-rockiem, psychodelią, folkiem ©materiały prasowe

  Najważniejsza obecnie łódzka impreza jazzowa przedstawi się już od najbliższego czwartku w swojej dziewiątej odsłonie. 7 lipca rozpoczyna się Letnia Akademia Jazzu, która potrwa do 1 września.

  Wydarzenie organizowane przez klub Wytwórnia tradycyjnie łączy przypominanie największych dokonań polskiego jazzu z młodzieńczą energią i interpretacją tych, którzy już tworzą jego historię oraz występami światowych gwiazd. Spotkaniu indywidualności w przedsięwzięciach przygotowanych nierzadko specjalnie na festiwal, towarzyszyć będą warsztaty, wystawa plakatów Agnieszki Sobczyńskiej i terapeutyczne audycje muzyczne, skierowane do grup o utrudnionym dostępie do kultury.

  Festiwalowe wydarzenia odbywają się w każdy czwartek wakacji.
  - Koncerty są na tyle wyjątkowe, że miłośnicy muzyki z Łodzi i okolic mogą sobie pozwolić tylko na sześciodniowe urlopy - podkreślał Roch Siciński z RadiaJazz.fm, prowadzący wczorajszą konferencję zapowiadającą festiwal.

  Już na inaugurację fanów czeka duży koncert - choćby z tego powodu, że weźmie w nim udział dwudziestu muzyków. W czwartek od godz. 19 w Wytwórni występować będzie Ed Partyka Jazz Orchestra w koncercie „Korzenie”. Lider zespołu to kompozytor, aranżer, dyrygent i puzonista, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Artysta przygotował utwory inspirowane twórczością Jerzego Partyki, dziennikarza, kompozytora i członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. A wszystko zaczęło się od tego, że twórcy spotkali się w Gdańsku i odkryli wspólne korzenie. Koncert na otwarcie Letniej Akademii Jazzu będzie światową premierą utworów Edwarda Partyki.

  14 lipca wielkie wydarzenie: do Łodzi przyjedzie Pharoah Sanders, wielka postać nowojorskiej awangardy, prawdziwa legenda saksofonu tenorowego. To bliski współpracownik Johna Coltrane’a, uważany na jego czołowego spadkobiercę i jednego z najwybitniejszych saksofonistów w historii jazzu. Może się poszczycić przebogatą karierą solową, jak i współpracą z wieloma muzykami, wykształcił unikalne brzmienie i łatwo rozpoznawalną techniką gry. W tym roku został uhonorowany prestiżową NEA Jazz Masters Award. Przed mistrzem i jego kwartetem zaprezentuje się wschodząca gwiazda, Marek Pospieszalski Quartet, prowadzony przez saksofonistę i klarnecistę, pochodzącego ze słynnej rodziny muzyków.

  21 lipca, by uczcić 50. rocznicę powstania płyty „Astigmatic” Krzysztofa Komedy, zagrają Grzegorz Karnas Quartet, prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę i Jaskułke Sextet wybitnego pianisty. 26 lipca zaś będziemy mieli okazję uczestniczyć w mistrzowskim koncercie solowym amerykańskiego perkusisty, Jima Blacka, który podczas będących częścią LAJ warsztatów International Jazz Platform poprowadzi specjalny warsztat mistrzowski. Koncert finałowy uczestników Intl Jazz Platform, poświęcony Tomaszowi Szukalskiemu, odbędzie się 28 lipca. W drugiej części wieczoru zaprezentuje się Piotr Wojtasik Quintet, który przypomni płytę „Escape”, nagraną z Szukalskim.

  4 sierpnia Ola Nowak z zespołu Dziewczyny i Skubas wraz z młodymi polskimi muzykami przypomną kompozycje Krzysztofa Komedy do scenicznej adaptacji książki „Śniadanie u Tiffaniego” Trumana Capote’a.

  11 sierpnia, w wieczorze z piosenkami Andrzeja Zauchy, wystąpią Myrczek & Tomaszewski Band oraz Kinga Głyk Trio. A 18 sierpnia obchodzić będziemy 70. rocznicę urodzin polskiego skrzypka jazzowego, Zbigniewa Seiferta, z udziałem Atom String Quartet i Dominika Rusinowska Quartet. Wieczór skandynawski, podczas którego wystąpią norweska wokalistka Beady Belle z zespołem oraz Maciej Grzywacz Special Project odbędzie się 25 sierpnia.

  Na finał LAJ, 1 września, zaprezentują się pianistka, kompozytorka i aranżerka Aleksandra Tomaszewska, wokalistka Anna Serafińska i Polska Orkiestra Radiowa w programie złożonym z muzyki filmowej Bronisława Kapera. Karnety na całą Akademię kosztują 140 zł (ulgowy), 150 zł (normalny).

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dotacja

  Dotacja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2


  Dotacje na działalność łódzkich teatrów. Teatr Jaracza 9 400 000, Teatr Muzyczny 7 600 510, Teatr Nowy 5 135 000, Teatr Powszechny 3 700 000 (dodatkowa dotacja na Międzynarodowy Festiwal Sztuk...rozwiń całość


  Dotacje na działalność łódzkich teatrów. Teatr Jaracza 9 400 000, Teatr Muzyczny 7 600 510, Teatr Nowy 5 135 000, Teatr Powszechny 3 700 000 (dodatkowa dotacja na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 1 000 000 zł), teatry lalkowe Arlekin 3 140 000, Pinokio 3 037 000zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo