Pierwsze miejsce w tym nowym rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Staszica w Warszawie. W pierwszej 20 znalazły się aż trzy licea z Łodzi - oprócz Publicznego LO PŁ, także I Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika (miejsce 10.) i XII Liceum Ogólnokształcące im. Wyspiańskiego (miejsce 20.).
W rankingu STEM brane są pod uwagę te obszary kształcenia, które warunkują szybką karierę w nauce i technice. Nazwa STEM oznacza pierwsze litery słów: science (nauka), technology (technologia), engineering (inżynieria) i mathematics (matematyka).
Jak twierdzą organizatorzy rankingu, jego celem jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Ranking wskazuje te licea, które najlepiej przygotowują kandydatów do takich studiów.
Ranking uwzględnił te licea z całej Polski, w których maturę w maju 2014 r. zdawało minimum 12 uczniów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 75 proc. średniej krajowej. O łącznej liczbie punktów, a co za tym idzie - o miejscu w rankingu decydowały trzy kryteria:
- wyniki matur na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki z astronomią, chemii i informatyki (w 50 procentach)
- wyniki matury obowiązkowej z matematyki (w 25 procentach)
- sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających profilem zakresowi STEM (w 25 procentach).
Sklasyfikowano 200 liceów. Ich kolejność od północy z 29 na 30 czerwca powinna być dostępna na rankingstem.perspektywy.pl.
Nad prawidłowością przygotowania i przeprowadzenia rankingu czuwała sześcioosobowa kapituła specjalistów, której przewodniczył profesor Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom rankingu odbędzie się dzisiaj o godz. 9 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas konferencji "Learn in STEM", poświęconej promowaniu kariery w obszarze STEM.
Zdobywca drugiego miejsca - Publiczne LO Politechniki Łódzkiej - kształci młodzież od września 2007 r. Powstało z inicjatywy profesora Jana Krysińskiego, ówczesnego rektora politechniki, jako pierwsza akademicka szkoła ponadgimnazjalna w Łodzi. W założeniu jej absolwenci mieli - po odbyciu studiów w Politechnice Łódzkiej - zostawać w tej uczelni jako pracownicy naukowi. I rzeczywiście, ponad 90 procent absolwentów tego liceum podejmuje studia w PŁ, wyróżniając się wynikami. Pozostali studiują na innych uczelniach w kraju lub za granicą.
Czołówka Rankingu STEM Perspektywy 2015 (nazwa szkoły, wskaźnik rankingowy):
- XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie 100,0
- Publiczne LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi 66,90
- LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu 66,65
- V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej 66,51
- Liceum Akademickie UMK w Toruniu 64,89
- LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 61,54
- V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie 58,77
- XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie 54,48
- VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy 53,17
- I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi 53,09
- III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni 52,18
- CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie 52,06
- XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie 51,05
- VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie 50,39
- VIII LO im. Władysława IV w Warszawie 49,84
- VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 49,37
- VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu 49,31
- IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie 49,17
- Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Żwirki i Wigury w Dęblinie 48,77
- XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi 48,44
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?