Licealiści nie mogą opuszczać budynku szkoły, bo to...

  Licealiści nie mogą opuszczać budynku szkoły, bo to niebezpieczne

  Aleksandra Tyczyńska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim mają zakaz opuszczania budynku szkoły podczas przerw. Wyjścia - na polecenie dyrekcji - bronią dwie woźne. Te nadzwyczajne środki bezpieczeństwa nie wszystkim młodym ludziom i ich rodzicom się podobają. Są też sprzeczne z zasadami higieny szkolnej.
  Licealiści nie chcą być traktowani jak przedszkolaki

  Licealiści nie chcą być traktowani jak przedszkolaki ©Dariusz Śmigielski

  - Właściwie to jesteśmy traktowani jak przedszkolaki. Na dworze ciepło, a my tkwimy w budynku - mówi Maciek, jeden z uczniów, dodając, że jedynym sposobem wydostania się na przerwie ze szkoły jest wyczekanie chwili nieuwagi woźnej.

  W niektórych klasach uczniowie mówili wychowawcom o problemie, ale dyrekcja szkoły jest nieugięta.

  - Jeśli będą warunki, uczniowie będą wychodzić. Póki co, takich warunków nie ma - mówi Bożena Janowska, dyrektor II LO w Piotrkowie dodając, że ma na myśli brak kompletnego ogrodzenia szkoły i nauczyciela, który mógłby pełnić dyżury na zewnątrz i pilnować uczniów.

  Dyrektor Janowskiej - jak przyznaje - znane jest rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, które mówi, że, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne, należy umożliwić uczniom przebywanie na świeżym powietrzu. Ale...

  - Aktem wyższego rzędu jest Karta nauczyciela i ustawa o systemie oświaty, które nakładają na mnie obowiązek zapewnienia uczniom bezpieczeństwa. Jeśli stałoby się coś złego, winna byłaby szkoła, bo nie dopilnowała - mówi pani dyrektor, wspominając zabójstwo uczennicy przed kilku laty na schodach katolickiego liceum w Wieluniu.

  W II LO nie otrzymaliśmy kontaktu do przewodniczącego rady rodziców, ale jeden z rodziców, z którym udało nam się porozmawiać, słysząc o argumentach dyrekcji mówi: - Dla mnie to wygodne dla nauczycieli tłumaczenie. Uczniowie nie tylko tkwią w murach, ale i odczuwają kryzys zaufania.

  W I LO w Piotrkowie, którego teren nie jest ogrodzony, dyrektor ma inne podejście.

  - Nie bronimy uczniom wychodzić z budynku. Zwracamy uwagę na to, kto wchodzi do budynku i na to, by uczniowie przebywali na dziedzińcu. Do tej pory nie mieliśmy sytuacji konfliktowych - mówi Henryk Michalski, dyrektor "Chrobrego". - Jedna trzecia uczniów to osoby dorosłe. Odpowiedzialność odpowiedzialnością, ale oni mają osobowość prawną. Czy ja mógłbym im zakazać wyjścia z budynku? - zastanawia się dyrektor Michalski.

  Przed rokiem zasłynęła dyrektor SP nr 125 w Łodzi, która wprowadziła dla uczniów zakaz poruszania się w czasie długiej przerwy, zaś na czas pozostałych - zakaz biegania. Tłumaczyła, że decyzję podjęła po serii wypadków na korytarzu.

  - Zakaz poruszania się już nie obowiązuje, bo problem sam się rozwiązał - usłyszeliśmy we wtorek od Marzeny Rybowskiej, dyrektor placówki. - Dzieci mają do dyspozycji m.in. nowe gry planszowe i spędzają czas spokojniej. Nie biegają.

  współpraca Maciej Kałach

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Licealiści nie mogą opuszczać budynku

  Ankajer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Opuszczanie budynku szkolnego jest sprzeczne z zasadami higieny?Bardzo wątpliwe.A co z pracownikami zakładów,czy biuralistami.Oni też powinni wychodzić z budynku na przerwy? Trzeba dobudować w...rozwiń całość

  Opuszczanie budynku szkolnego jest sprzeczne z zasadami higieny?Bardzo wątpliwe.A co z pracownikami zakładów,czy biuralistami.Oni też powinni wychodzić z budynku na przerwy? Trzeba dobudować w szkołach ogrodzenia,boiska a nie twierdzić,że uczniowie powinni na przerwy wychodzić "na ulice"!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo