Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczą na kopalnię Złoczew i budują mieszkania

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Planiści przygotowują kolejne tereny pod budowę mieszkań w Wieluniu. Miasto oczekuje napływu ludności m.in. za sprawą odkrywki Złoczew.

Lofty w Wieluniu? Czemu nie. Pełną parą idzie budowa kompleksu Amerykanka Residence, w którym powstaną mieszkania o podwyższonym standardzie do 130 mkw. Inwestorem jest spółka należąca do braci Szataniaków (m.in. większościowi udziałowcy Pamapolu). Mieszkania mają też powstać w części dawnego biurowca ZUGiL-u, który niedawno znalazł inwestora. Aktywny na rynku nieruchomości jest również magistrat, który w ostatnim czasie za ponad 2 mln zł sprzedał dwóm deweloperom tereny pod obiekty wielorodzinne na największym wieluńskim osiedlu.

Zarazem na zlecenie ratusza planiści przygotowują zmiany w studium przestrzennym, które umożliwią rozwój budownictwa mieszkaniowego w kolejnych miejscach.

Czytaj:Kopalnia Bełchatów ujawniła ostateczne plany odkrywki węgla Złoczew

Mieszkaniowa ofensywa może dziwić, jeśli wziąć pod uwagę niekorzystne tendencje związane z liczbą ludności. Według danych GUS w gminie Wieluń w ostatnich latach wymeldowań jest już prawie dwa razy więcej niż zameldowań. Do tego dochodzi ujemny przyrost naturalny. W latach 2007-2014 populacja zmniejszyła się o 518 osób (1,6 proc.). Eksperci przewidują jednak, że zapotrzebowanie na mieszkania wzrośnie wraz z nowymi miejscami pracami. W tym kontekście mówi się m.in. o planowanej kopalni węgla brunatnego.

„Szacuje się, iż uruchomienie kopalni Złoczew wygeneruje zapotrzebowanie zarówno na miejsca do zamieszkania (stałego, pobytowego) o zróżnicowanym profilu, jak i powstanie nowych firm kooperujących z kopalnią” - uzasadniają zmiany w studium planiści z łódzkiej firmy WMW Projekt, która od wielu lat kreśli politykę przestrzenną Wielunia.

Czytaj:Odkrywka Złoczew: szczegóły w połowie roku

Szans na ożywienie gospodarcze miasta i związany z tym napływ ludności (albo chociaż zahamowanie odpływu) upatruje się również w zwiększeniu jego atrakcyjności lokalizacyjnej dla inwestorów. Chodzi o drogę ekspresową S8 i obwodnicę Wielunia, która zostanie oddana do użytku wiosną 2017 r. Miejsce pod zakłady pracy jest. Wkrótce po raz pierwszy w historii miasto będzie miało własne tereny włączone do strefy ekonomicznej. Mowa o dawnej cukrowni, którą w 2015 r. samorząd kupił za 12 mln zł. Władze chcą tutaj ściągnąć m.in. firmę Neapco, potentata w produkcji podzespołów samochodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki