Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba ludności w Łódzkiem maleje. Do 2050 roku ubędzie 20 procent mieszkańców

Alicja Zboińska
Nasz region jest jednym z tych w kraju, który starzeje się szczególnie szybko. W ciągu najbliższych 36 lat stracimy aż pół miliona mieszkańców, będzie tu mieszkać coraz więcej starszych osób
Nasz region jest jednym z tych w kraju, który starzeje się szczególnie szybko. W ciągu najbliższych 36 lat stracimy aż pół miliona mieszkańców, będzie tu mieszkać coraz więcej starszych osób Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Główny Urząd Statystyczny przedstawił prognozy demograficzne do 2050 r. Nie są dobre. Liczba ludności w Łódzkiem zmniejszy się aż o 20 proc. To jeden z większych spadków w Polsce.

Dane z nowego opracowania statystyków nie pozostawiają złudzeń: liczba ludności Polski w ciągu najbliższych 36 lat zmniejszy się o ponad 4,5 miliona osób.

Tylko w samym województwie łódzkim ubędzie ponad pół miliona mieszkańców. Z prognoz GUS wynika, że pod koniec 2050 roku w Łódzkiem będą żyć niespełna 2 miliony osób. Dla porównania, w tym roku liczba mieszkańców przekracza 2,5 miliona.

Główny Urząd Statystyczny opublikował "Prognozę ludności na lata 2014 - 2050". Zostały w niej uwzględnione poszczególne regiony kraju, a także województwa.

Statystycy policzyli, ile w poszczególnych województwach będzie mieszkać osób w wieku produkcyjnym, przedprodukcyjnym i tych, którzy nie muszą już pracować. Podział obejmuje także miasto i wieś oraz płcie. Miasta mają się coraz bardziej wyludniać.

Według GUS, Polska ma obecnie blisko 38,5 miliona mieszkańców. Ale za 36 lat ma być ich niespełna 34 miliony. Spadek będzie następował stopniowo, ale nieubłagalnie.

Będzie się nas rodzić coraz mniej

Z przewidywań statystyków wynika, że w przyszłym roku w naszym województwie przyjdzie na świat 21.307 dzieci, natomiast umrze 30.518 osób. Dzieci będzie się zresztą rodzić coraz mniej. W 2020 roku ma ich przyjść na świat 20.231, w 2030 - 16.737, w 2040 - 15.793, natomiast w 2050 już tylko 14.326. Natomiast umrze odpowiednio - 30.078 osób (rok 2020), 29.478 (rok 2030), 30.406 (rok 2040) i 28.079 (rok 2050).

- Tego trendu nie da się zatrzymać, można go jedynie spowolnić - twierdzi dr hab. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Sytuacja województwa łódzkiego jest trudna, do 2050 roku ubędzie 20 procent mieszkańców. Co prawda Opolskie straci 25 proc. mieszkańców, podobnie będzie także w Świętokrzyskiem, ale nasz region jest wśród tych trzech - czterech, które są tym niekorzystnym zjawiskiem zagrożone najbardziej.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Niepokojące są także zmiany w strukturze społecznej. Z prognozy wynika bowiem, że nasze społeczeństwo będzie się starzeć, a Łodzi będzie to dotyczyć szczególnie. W ciągu najbliższych 36 lat stracimy aż 110 tysięcy osób w tzw. wieku produkcyjnym. Oznacza to, że nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury.

Przybędą natomiast ponad 44 tysiące osób, które z racji wieku do pracy już nie muszą chodzić. W 2050 roku w Łódzkiem będzie żyć aż o 112 tysięcy mniej osób w przedziale wiekowym 15-64 lata.

Przybędzie za to osób, które skończyły 65 lat - o ponad 43 tysiące, 75 lat (o ponad 21 tysięcy), 80 lat - o ponad pół tysiąca.

Palestyńczycy z Łódzkiego?

Zdaniem Piotra Szukalskiego, wymusi to konieczność zmian systemu emerytalnego i ubezpieczeń społecznych. Nie będzie mógł on funkcjonować w takim kształcie jak obecnie, gdyż będzie za mało pracujących osób, by utrzymać emerytów.

Demograf tłumaczy, że rozwiązaniem problemu zmniejszającej się liczby mieszkańców mogłaby być imigracja z takich państw jak Syria czy Palestyna.

Nawet dbając o miejsca pracy dla mieszkańców Łódzkiego, zapewniając im dostęp do opieki medycznej, oferty rekreacyjnej nie jesteśmy w stanie odwrócić niekorzystnej tendencji. Można ją tylko spowolnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki