Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba mieszkańców Łodzi wzrosła do blisko 758 tys. A niemal 86 tys. to Ukraińcy. Najwięcej uchodźców wojennych wybrało Warszawę i Katowice

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Ponad 114 tys. Ukrainek i Ukraińców przebywa w Łodzi i najbliższych miastach i gminach, a liczba mieszkańców Łodzi wzrosła do niemal 758 tys. Najwięcej Ukraińców mieszka w Warszawie - blisko 470 tys. osób.Liczbie Ukraińców w największych polskich ośrodkach przyjrzeli się przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, która zrzesza 12 miast w kraju. Okazuje się, że w kwietniu po raz pierwszy w historii kraju wielkość populacji Polski przekroczyła 40 mln i wyniosła niemal 41,5 mln osób.Czytaj dalej
Ponad 114 tys. Ukrainek i Ukraińców przebywa w Łodzi i najbliższych miastach i gminach, a liczba mieszkańców Łodzi wzrosła do niemal 758 tys. Najwięcej Ukraińców mieszka w Warszawie - blisko 470 tys. osób.Liczbie Ukraińców w największych polskich ośrodkach przyjrzeli się przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, która zrzesza 12 miast w kraju. Okazuje się, że w kwietniu po raz pierwszy w historii kraju wielkość populacji Polski przekroczyła 40 mln i wyniosła niemal 41,5 mln osób.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Ponad 114 tys. Ukrainek i Ukraińców przebywa w Łodzi i najbliższych miastach i gminach, a liczba mieszkańców Łodzi wzrosła do niemal 758 tys. Najwięcej Ukraińców mieszka w Warszawie - blisko 470 tys. osób.

Liczbie Ukraińców w największych polskich ośrodkach przyjrzeli się przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, która zrzesza 12 miast w kraju. Okazuje się, że w kwietniu po raz pierwszy w historii kraju wielkość populacji Polski przekroczyła 40 mln i wyniosła niemal 41,5 mln osób.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą geotrappingu, a także na podstawie bazy PESEL i numerów nadanym uchodźcom wojennym.

- Przyjęto zasadę, że wlicza się wszystkie osoby, które mają ukraińska kartę sim i przebywają na terytorium Polski - mówi dr Paweł Cywiński z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor raportu. - Badanie bierze pod uwagę również osoby, które posiadają kartę inną niż ukraińska, ale używają języka ukraińskiego lub rosyjskiego i odwiedzili Ukrainę w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem. Przeprowadziliśmy je dwukrotnie i przyjrzeliśmy się danym ze stycznia tego roku oraz z marca, już po wybuchu wojny.

Gdzie jest najwięcej Ukraińców?

Najwięcej Ukrainek i Ukraińców przebywa w metropolii warszawskiej - blisko 470 tys. osób. Na drugim miejscu znalazły się Katowice i pobliskie gminy oraz miasta z niemal 303 tys. gości z Ukrainy, a na trzecim metropolia wrocławska z wynikiem niemal 302,5 tys. osób. Metropolie łódzką wyprzedziły jeszcze Kraków, Gdańsk i Rzeszów.

Ilu wybrało województwo łódzkie?

Unia Metropolii Polskich szacuje, że Łódź ma dokładnie 757.860 mieszkańców, podczas gdy pod koniec ubiegłego roku GUS wyliczył, że jest ich 672.185.

- W Łodzi mieszka 85.675 Ukraińców, w tym 18.471 dzieci - podaje Unia. - Stanowią 11 proc. mieszkańców Łodzi. W Łódzkim Obszarze Metropolitalnym mieszka natomiast 114.162 tys. Ukrainek i Ukraińców, a 75 proc. z nich spędza noc w Łodzi, pozostali w innych miastach i gminach metropolii. Warto zwrócić uwagę na dane dotyczące przepływów między ludnością nocną a dzienną. Wskazują one, że w mieście centralnym przebywa o 25 proc. więcej uchodźców i migrantów z Ukrainy w ciągu dnia niż w nocy. To odwrotny trend niż w pozostałych miastach i gminach metropolii, gdzie o 72 proc. więcej Ukraińców przebywa w nocy niż w dzień.

Te pozostałe miasta i gminy to: Andrespol, Aleksandrów, Brójce, Brzeziny, Dłutów, Dobroń, Dmosin, Głowno, Jeżów, Koluszki, Konstantynów, Ksawerów, Lutomiersk, Nowosolna, Ozorków, Pabianice, Parzęczew, Rogów, Rzgów, Stryków, Tuszyn, Zgierz.

Dzięki Ukraińcom ludność Łodzi wzrosła o 13 procent. Pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, zdecydowanie wyróżnia się Rzeszów, który zyskał aż 53 proc. mieszkańców. Drugie miejsce w tym zestawieniu należy do Gdańska z wynikiem 34 proc., a trzecie do Katowic - 33 proc. Najgorzej wypadł Białystok, który dzięki Ukraińcom zyskał 12 proc. mieszkańców.

Jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin z pomocy uchodźcom z Ukrainy na szóstkę, a nawet siódemkę - ocenia Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - W Łodzi przyjęliśmy np. pod opiekę całe domy dziecka z Ukrainy. To, co się dzieje, to ogromny sprint, jednak teraz musimy się przygotować na maraton pomocy.

Od momentu wybuchu wojny do Polski przyjechało ponad 3 mln Ukraińców. Część pojechała dalej, niektórzy wrócili do ojczyzny, większość na razie jest w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki