Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba studentów z Ukrainy w Łodzi zbliża się do tysiąca

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wiktor i Sasza oraz Kasia i Swietłana. Ukraińcy, którzy przyjechali na Politechnikę Łódzką studiować w 2015 r. w ramach „Polskiego Erasmusa dla Ukrainy”, rządowego programu, związanego z pomocą młodzieży z rejonów objętych działaniami zbrojnymi.
Wiktor i Sasza oraz Kasia i Swietłana. Ukraińcy, którzy przyjechali na Politechnikę Łódzką studiować w 2015 r. w ramach „Polskiego Erasmusa dla Ukrainy”, rządowego programu, związanego z pomocą młodzieży z rejonów objętych działaniami zbrojnymi. Fot. Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki coraz bardziej przyciąga kandydatów z Ukrainy, a jedna z naszych prywatnych uczelni myśli o utworzeniu fili w Kijowie.

Ukraińcy trafiający do naszego regionu zdecydowanie najczęściej wybierają jego największą uczelnię - Uniwersytet Łódzki. Gdy poprzednio pytaliśmy o liczbę studentów z tego kraju, na początku 2016 r., UŁ meldował o 235 takich osobach. W zbliżającym się roku akademickim będzie to już 450 studentów (na pierwszym roku i kontynuujących naukę) - z tego 330 na studiach płatnych (są darmowe w przypadku posiadaczy Karty Polaka oraz stypendystów rządu). Ogromnie wzrosła liczba płacących za studia: jeszcze na początku dekady były to pojedyncze osoby, w roku akademickim 2014/2015 - 24 zrekrutowanych, w ostatnim - 89, zaś w nadchodzącym - aż 248 osób przyjętych na pierwszy rok.

- Na pewno na wzrost popularności UŁ na Ukrainie wpłynęło obniżenie opłat dla obywateli tego kraju, ale o wszystkich motywacjach dowiemy się podczas powitalnych spotkań z cudzoziemcami, jakie odbędą się na początku października - opowiada Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UŁ. Mowa o uchwale senatu uczelni, który „obciął” czesne Ukraińcom od roku akademickiego 2015/2016 o połowę - z poziomu 2-3 tys. euro za rok nauki. Władze UŁ uzasadniały podjęcie uchwały m.in. sytuacją ekonomiczną ukraińskich rodzin związaną z pogorszeniem się warunków życia wskutek kryzysu politycznego w tym kraju.

Czytaj:Kutnowski Szpital Samorządowy. Studenci z Ukrainy przyjadą na praktyki

Jednocześnie uniwerek zaczął współpracować z tzw. agencjami asystującymi. Np. w lutym informowaliśmy o zawarciu przez UŁ umowy z firmą z półmilionowego miasta Boh, nieopodal ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego. Na taki model współpracy stawiały dotąd raczej prywatne szkoły wyższe - zazwyczaj uczelnia dzieli się z agencją częścią czesnego, które płaci zrekrutowany. Jak ustaliliśmy wczoraj, w kwietniu senat UŁ zezwolił na kolejną umowę - z agencją z Winnicy.

Politechnika Łódzka poinformowała wczoraj, że na rok 2016/2017 przyjęła 77 Ukraińców rozpoczynających studia w tej uczelni. To podobny wynik jak w poprzedniej rekrutacji, a już pod koniec roku akademickiego 2014/2015 PŁ informowała, że liczba Ukraińców na tej uczelni zbliża się do 200.

Uniwersytet Medyczny informuje, że obywateli Ukrainy ma „do kilkudziesięciu”, zaś ofertę w stronę naszego wschodniego sąsiada coraz odważniej adresują uczelnie niepubliczne.

Jak wylicza Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, co roku zapisuje się tam na studia ok. 50 Ukraińców, czyli większość cudzoziemców na AHE. - Największą popularnością wśród studentów zagranicznych cieszą się studia w języku angielskim - mówi Dominika Grzelak z działu marketingu AHE. To m.in. grafika ze specjalnością Multimedia, 3D Graphics, Game Art and Visual Communication.

Czytaj:Już pół tysiąca studentów z Ukrainy studiuje na największych łódzkich uczelniach

Społeczna Akademia Nauk miała przed wakacjami 30 studentów z Ukrainy w Łodzi, od października będzie ich 40. SAN, z siedzibą w Łodzi, to sieć ogólnopolska - najwięcej spośród tysiąca Ukraińców w całej Akademii studiuje w jej filii w Warszawie (chociaż w zeszłym roku to w Łodzi odbyła się konferencja SAN dla m.in. 45 dyrektorów szkół średnich z Ukrainy).

- Trwają także prace nad uruchomieniem Wydziału SAN w Kijowie, dzięki czemu obywatele Ukrainy, Białorusi i innych krajów byłego Związku Radzieckiego, będą mogli podjąć naukę w SAN bez konieczności przyjeżdżania do Polski - mówi Tomasz Jermalonek, Specjalista ds. mediów w Akademii.

Rekord na UŁ

Uniwersytet Łódzki szacuje, że w roku akademickim 2016/2017 będzie miał 1900 studentów zagranicznych: przyjeżdżających na wymianę semestralną lub roczną oraz studiujących na studiach pełnych (to o ok. 150 więcej niż w minionym roku akademickim).
Największej liczby studentów UŁ spodziewa się z Ukrainy, Turcji, Chin, Hiszpanii i Białorusi. W te statystki nie są wliczani słuchacze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. W SJPdC przed wyborem konkretnego kierunku na którejś z uczelni w naszym kraju przebywają setki obcokrajowców - ok. 300 osób rocznie.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 29 sierpnia - 4 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki