ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Nowi posłowie z województwa łódzkiego

  Rozwiń
  Liczba turystów spada przez... autostrady

  Liczba turystów spada przez... autostrady

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Liczba turystów spada przez... autostrady

  ©Jacek Losik/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Z dr. Krzysztofem Łopacińskim, sekretarzem Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki, rozmawia Alicja Zboińska
  Liczba turystów spada przez... autostrady

  ©Jacek Losik/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Spadek liczby nocujących turystów, zwłaszcza zagranicznych, obiektów i miejsc noclegowych odnotowało w ubiegłym roku województwo łódzkie. Dlaczego spada popularność naszego regionu wśród turystów?
  Nie możemy jeszcze mówić o trendzie, chodzi o zmiany w poszczególnych latach. Rok 2015 był dla województwa łódzkiego pod względem turystycznym bardzo udany. Wystąpił wzrost liczby turystów, wyższy nawet niż w całym kraju.
  W Polsce bowiem liczba turystów wzrosła wówczas o 7 procent, w Łódzkiem zaś o 7,6 proc. Rok 2015 był lepszy niż przeciętnie w kraju, nic więc dziwnego, że w 2016 roku wynik jest nieco gorszy. W ubiegłym roku najbardziej spadła liczba turystów w schroniskach młodzieżowych - o 33 procent i na polach biwakowych - o 43,1 proc. Najbardziej spadła liczba młodzieży i wycieczek szkolnych. Trzeba pamiętać też o tym, że informacja GUS jest na razie sygnalna, konkretniejsze dane będą zapewne w czerwcu. Tendencji to nie zmieni, ale nieco zmniejszy się skalę spadków. Kolejnej przyczyny spadku liczby turystów można upatrywać w rozwoju sieci autostrad.

  CZYTAJ W PLUS.DZIENNIKLODZKI.PL: Chudszy rok turystyczny  Autostrady szkodzą nam turystycznie? A nie miały się przyczynić do spopularyzowania regionu, w końcu łatwiej do nas dotrzeć...
  Autostrady powinny przełożyć się na wzrost liczby turystów krajowych, a w mniejszym stopniu zagranicznych. Powodują jednak spadek turystów tranzytowych. Kiedyś, jadąc z południa kraju na północ, turyści robili postój w Łodzi, czasem nocowali. Teraz Łódź się omija. Podobny problem ma zresztą Poznań.

  W ubiegłym roku nie mieliśmy w Łodzi dużych imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym, a także innych znaczących imprez. Mogło się to przełożyć na spadek liczby turystów?
  Zagranicznych raczej nie, natomiast w przypadku turystów krajowych mogło to odegrać większą rolę. Jeśli weźmiemy pod uwagę mistrzostwa Europy, to goście zagraniczni stanowią średnio 10 procent wszystkich gości. Wpływ na gości zagranicznych mają raczej zmiany dotyczące przygranicznego ruchu bezwizowego. Białorusini jeżdżą do Białegostoku, Rosjanie do Trójmiasta, a Ukraińcy do Przemyśla. Na tym stracił podłódzki Tuszyn, który nie jest już tak odwiedzany przez obcokrajowców.

  Czy Łódzkiemu nie zaszkodził turystycznie program „500 plus”? W końcu jak ludzie mają więcej pieniędzy, to mogą sobie pozwolić na wypoczynek nad morzem czy w górach?
  Na razie jest to hipoteza, dość prawdopodobna, ale będzie ją można zweryfikować za pół roku. W przypadku rodzin z dziećmi często jest tak, że jedzie się tam, gdzie chcą wypoczywać dzieci. A w województwie łódzkim nie ma tu dla nich aż tylu atrakcji.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W łódzkiem nie ma żadnych liczących się sanktuariów, nie było zbyt wielu miejsc działania żołnierzy

  Spostrzegawcza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  a w takie miejsca są teraz najpowszechniej organizowane wycieczki szkolne , zwłaszcza ze szkół podstawowych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dowcip ?

  łódzki żul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  No dobre , jak się kiedyś jechało przez Łódz 3-4 godz . to można to było zaliczyć jako pobyt turystyczny , powinni jeszcze brać opłatę klimatyczną na skrzyżowaniu marszałków .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo