MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczba zgonów wzrosła najbardziej w województwie łódzkim. Prof. Szukalski podsumował pierwszy rok epidemii koronawirusa

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Publikujemy ranking powiatów i miast z największą (procentowo ) liczbą zgonów w okresie przed pandemią i w pierwszym roku pandemii
Publikujemy ranking powiatów i miast z największą (procentowo ) liczbą zgonów w okresie przed pandemią i w pierwszym roku pandemii Grzegorz Gałasiński
Od lipca 2020 do czerwca 2021 w województwie łódzkim zmarło o 30 proc. więcej osób niż między lipcem 2019 a czerwcem 2020 roku. Niektóre miasta i powiaty naszego regionu straciły jednak więcej mieszkańców w tym czasie. Najgorzej wypadły powiat piotrkowski i sam Piotrków, zaś najlepiej powiat wieluński.

Zgonom w pierwszym roku pandemii przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Uznał, że choć pandemia zaczęła się w marcu 2020 roku, to większa liczba zgonów pojawiła się od lipca 2020 roku, dlatego okres lipiec 2019 czerwiec 2020 uznał za "normalny, przedpandemiczny, natomiast od lipca 2020 do czerwca 20121 za pierwszy rok pandemii.

By zobaczyć ranking powiatów i miast, które straciły najwięcej mieszkańców w czasie pandemii, prosimy kliknąć w przycisk

Okazuje się, że liczba zgonów w pierwszym okresie pandemii najbardziej wzrosła w powiecie piotrkowskim. Między lipcem 2019 a czerwcem 2020 zmarło tu 1029 osób, zaś rok później już 1496, czyli aż o 45,4 proc. więcej. W samym mieście liczba zgonów wzrosła o 41,7 proc. z 933 do 1322.

Trzecie miejsce zajął powiat skierniewicki, w którym liczba zgonów wzrosła z poziomu 448 do 629, czyli o 40,4 proc., a czwarte same Skierniewice z wynikiem 469 - 650, wzrost o 38,6 proc.

- Gorszą sytuacją odznaczały się obszary gęściej zaludnione i zurbanizowane - podkreśla prof. Szukalski.

Łódź w tym czasie straciła 28,9 proc. mieszkańców więcej, w okresie przed pandemią zmarło 9.651 osób, w pierwszym roku pandemii już 12.436.

Gdzie jest najlepiej?

Zupełnie inna sytuacja jest w powiatach tomaszowskim, kutnowskim, poddębickim i wieluńskim. One także straciły więcej mieszkańców niż przed pandemią koronawirusa, ale ten wzrost nie jest aż dotkliwy jak w powiatach piotrkowskim czy skierniewickim. W Tomaszowie i okolicach w pierwszym roku pandemii zmarło 1891 osób, a rok wcześniej 1544 (wzrost o 22,5 proc.), a w Kutnie i okolicach odpowiednio 1672 i 1374 (wzrost o 21,7 proc.). Powiat poddębicki stracił 21 proc. mieszkańców - w pierwszym roku pandemii 657, rok wcześniej 543, a wieluński 19,6 proc., wzrost liczby zgonów z 897 do 1073.

Z czego to wynika?

Naukowiec zauważa, że choć pandemia przyniosła pogorszenie sytuacji ludnościowej we wszystkich powiatach regionu, to nie zmienił się ich ranking.

- Generalnie, najlepszą sytuacja charakteryzują się „podmiejskie” powiaty: tereny okalające Łódź i inne miasta na prawach powiatu, korzystające z procesu suburbanizacji (przenoszenie sie do strefy podmiejskiej) i z posiadania w efekcie dużego napływu relatywnie młodych mieszkańców - zaznacza demograf.

Najszybciej wyludniają się albo obszary peryferyjne regionu albo największe miasta poddane suburbanizacji. Prof. Szukalski doszedł do wniosku, że covid-19 nie zmienił zasadniczo obrazu demograficznego województwa łódzkiego, ale przyspieszył proces wyludniania się regionu.

CZYTAJ O STRAJKACH ROLNIKÓW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki