Liga Światowa: Druga porażka Polaków

Zaktualizowano
FIVB
Siatkarze reprezentacji Polski z dwiema porażkami i jednym zwycięstwem zakończyli pierwszy turniej Ligi Światowej w Kaliningradzie. Biało-czerwoni w niedzielę ulegli Serbii 0:3.

Dla Serbów tegoroczna Liga Światowa jest imprezą docelową, a trener Nikola Grbić, choć nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji, przedłużył kontrakt z federacją i dostał obietnicę, że będzie mógł budować zespół przynajmniej do igrzysk w Tokio. Nic więc dziwnego, że serbski zespół postawił sobie za cel zwyciężenie w rozgrywkach, tym bardziej, że przecież w połowie lipca, gdy będzie odbywał się turniej finałowy w Krakowie, najmocniejsze drużyny świata będą koncentrować się na finiszu olimpijskich przygotowań.

Polacy dobrze zaczęli mecz – po pierwszych czterech akcjach prowadzili 3:1, a najniższy na boisku, nie licząc libero, Grzegorz Łomacz miał na koncie dwa punktowe bloki. Rywale szybko jednak opanowali sytuację, skutecznie w ataku grał były siatkarz PGE Skry Bełchatów Aleksandar Atanasijević, a Polacy mieli problem z przebijaniem się przez serbski blok. Po drugiej przerwie technicznej zespół Grbicia uciekł na bezpieczną odległość, a z kolei drugą partię ustawił sobie już na samym początku, wygrywając cztery pierwsze akcje. Serbowie w końcówce prowadzili już 24:15, ale polski zespół, głównie dzięki kapitalnym zagrywkom Bartosza Bednorza, obronił pięć piłek setowych i zmniejszyli przewagę rywali.

Zdecydowanie najwięcej walki było w trzeciej partii, bo polski zespół nie pozwolił uciec rywalom na więcej niż cztery punkty, a po drugiej przerwie technicznej konsekwentnie zaczął odrabiać straty. Po czterech punktach z rzędu biało-czerwonym udało się wyjść na prowadzenie 20:19. Ostatni raz biało-czerwoni prowadzili 21:20, ale później przegrali trzy kolejne akcje i Serbowie wykorzystali ten fakt kończąc tego seta wynikiem 25:23.

Serbowie byli najlepszą drużyną w Kaliningradzie. W meczach z Rosją, Bułgarią i Polską nie stracili nawet seta.

Kolejny turniej Ligi Światowej z udziałem polskich siatkarzy odbędzie się w najbliższy weekend w Łodzi. Od piątku do niedzieli biało-czerwoni zagrają kolejno z Argentyną, Rosją i Francją.

Polska – Serbia 0:3 (20:25, 20:25, 23:25)