Likwidacja OFE, składki trafią do IKE w 2020 roku. Emerytura po likwidacji kont OFE. Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych 19.02.2020

ag
Jak będzie wyglądała emerytura po likwidacji kont Otwartych Funduszy Emerytalnych? Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Jak będzie wyglądała emerytura po likwidacji kont OFE. Koniec OFE. Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych w 2020 roku. Co stanie się z pieniędzmi zgromadzonymi na kontach OFE? Koniec OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne działają w Polsce od 1999 roku i wszystko wskazuje na to, że zbliża się koniec Otwartego Funduszu Emerytalnego. Na czym polega oszczędzanie w OFE i jak zostaną podzielone pieniądze zgromadzone na kontach OFE?

Likwidacja OFE w 2020 roku

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE)

OFE, poprzez inwestowanie na giełdzie, miały być sposobem na wyższe emerytury niż te wypłacane przez ZUS. Emerytura z OFE miała być zatem uzupełnieniem emerytury z ZUS. Każdy z pracujących miał sam odpowiadać za wysokość świadczenia z OFE, zgodnie z zasadą „ile uzbierasz, tyle na starość dostaniesz”.

Przez niemal 20 lat członkami OFE stało się 15,8 miliona Polaków. W szczytowym momencie fundusze zarządzały kapitałem przekraczającym 300 miliardów złotych.

Zmiany w OFE

Po zmianach z 2014 r., które przeprowadził rząd Donalda Tuska, ponad połowa środków zgromadzonych w OFE (część ulokowana w państwowych obligacjach) trafiła do ZUS, na specjalne subkonto, funkcjonujące obok normalnego konta i inaczej oprocentowane. W dniu 3 lutego 2014 r. umorzone zostało 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE i wprowadzona została dobrowolność co do dalszego przekazywania przyszłych składek do OFE. Ponadto obniżone zostały opłaty pobierane przez PTE (instytucje finansowe zarządzające OFE), a także wprowadzono tzw. suwak bezpieczeństwa (czytaj w ramce).

W czasie pierwszego tzw. okienka transferowego, od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r., członkowie OFE mogli podjąć decyzję w sprawie przekazywania do OFE przyszłej składki emerytalnej. W tym okresie członkowie OFE zdecydowali, czy chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS: na indywidualne konto (ok. 60 proc. składki) i na subkonto (ok. 40 proc. składki), czy w większości do ZUS (85 proc. składki), a w części do OFE (15 proc. składki). Ostatecznie w OFE zdecydowało się zostać ponad 2 miliony osób.

Oczywiście pozostała w OFE część oszczędności, powiększona o kolejne składki i ulokowana w akcjach spółek notowanych na giełdzie, nadal jest zaewidencjonowana na kontach członków OFE. Obecnie jest to niebagatelna kwota 162,3 miliarda złotych. Tej części właśnie dotyczy obecny rządowy plan.

Podział składki z kont OFE

Zanim go omówimy, prześledźmy jeszcze, jak dzielona jest obecnie nasza comiesięczna składka emerytalna, wynosząca 19,52 proc. podstawy wymiaru. Otóż trafia ona obecnie na trzy konta: na konto ZUS (I filar), subkonto ZUS (II filar) i ewentualnie konto w OFE (II filar).

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Co się stanie z pieniędzmi w OFE?

Podział tej składki pomiędzy poszczególne konta wygląda następująco:

  • 12,22 proc. trafia na indywidualnym koncie w ZUS,
  • 7,3 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które zrezygnowały z OFE),
  • 4,38 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które pozostały w OFE),
  • 2,92 proc. zostaje na koncie w OFE (oczywiście dotyczy tylko osób, które pozostały w OFE).

Pieniądze z OFE trafią na Indywidualne Konta Emerytalne

Dwie opcje

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, rząd zamierza pieniądze z OFE, czyli wspomniane wcześniej 162 mld zł, przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne uczestników OFE. Średnio daje to każdemu członkowi OFE 10,2 tys zł.

I teraz będziemy mieć dwie możliwości. Pierwsza opcja polega na tym, że środki z OFE trafiają do IKE, ale rząd zabiera 15 procent w formie „opłaty przekształceniowej”. Konkretnie, jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków z OFE do IKE, będziemy musieli wpłacić „opłatę przekształceniową” w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 roku i drugie 7,5 proc. w 2021 roku.

Ministerstwo Finansów spodziewa się, iż łączne wpływy z „opłaty przekształceniowej” wyniosą 19,3 mld zł. Zapewne zostaną one wykorzystane na realizację obietnic socjalnych rządu PiS.

Druga opcja polega na tym, że pieniądze trafiają na nasze konta w ZUS. Prawdopodobnie trzeba będzie to zlecić w formie wniosku. Rząd proponuje bowiem, aby przystąpienie do IKE było domyślne, zaś przejście do ZUS wiązało się z dodatkową formalnością. Musimy być także świadomi, że w przypadku wyboru drugiej opcji zapłacimy 18 proc. podatku w momencie, kiedy będziemy wypłacać pieniądze, czyli już na emeryturze.

Na pewno część osób nie będzie się chciała podzielić 15 procentami z rządem, więc pozostanie im druga opcja - przenosiny do ZUS-u.

Czy i jakie składki będą kierowane do nowego IKE?

Kilka niewiadomych, jeden pewnik

Jak dotąd nie wiadomo, czy w przypadku wyboru ZUS, pieniądze z OFE trafią na konto, czy na subkonto ZUS? Czy i jakie składki będą kierowane do nowego IKE? Czy będą to te same 2,92 proc., które dziś są kierowane do OFE? Czy sami będziemy deklarowali, ile chcemy odkładać? Czy jeśli ktoś już ma konto IKE, będzie miał drugie czy też zostaną one połączone? Czy nowe IKE będą dziedziczone po śmierci właściciela konta?

Jedno jest pewne: z planu przedstawionego przez premiera wynika, że losy OFE są już przesądzone i wkrótce nastąpi ich likwidacja. Innymi słowy, nastąpi ostateczna likwidacja II filara systemu emerytalnego.

Ustawa ma być przekazana do konsultacji społecznych w maju. W lipcu planuje się jej przyjęcie przez rząd. Już we wrześniu lub w październiku miałaby być przyjęta przez Sejm i w takim przypadku wejdzie w życie od stycznia przyszłego roku.

Otwarte Fundusze Emerytalne w 2020 roku czeka likwidacja. Koniec OFE

Mechanizm suwaka

Jest to mechanizm przepływu pieniędzy, który zakłada, że na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego środki zgromadzone na koncie członka OFE będą stopniowo przekazywane każdego miesiąca do ZUS i ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

Innymi słowy, kiedy ubezpieczony osiągnie wiek, w którym od emerytury dzieli go 10 lat, włączony zostaje mechanizm tzw. suwaka i 1/120 oszczędności jest przenoszona comiesięcznie z OFE do ZUS.

Dzięki temu w momencie przejścia na emeryturę cały nasz kapitał składkowy znajdzie się w ZUS, który będzie nam wypłacał jedną, dożywotnią emeryturę.

Sprawdź w naszym sklepie Co może pomóc na bóle kręgosłupa, mięśni i stawów? >>

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Informacje o likwidacji kont OFE 19.02.2020

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 168

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo

Krzyczeli ze ich PO okradlo - a wcale nie okradlo tylko przenioslo pieniadze do ZUS . Teraz naprawde mamy okradanie nas bo albo kasa tafi do ZUS i to jest ok albo do IKE i wtedy kaczy i spolka ukradnie nam 15% podatku. Co za syf , zeby tego kaczego morawieckiego i spolke szlak trafil

A
Artur

Zwykłe złodziejstwo. Możecie mnie zamknąć. Róbcie co chcecie i tak nic nie zapłacę.

G
Gienek

Do ludzi dobrej woli. www.siepomaga.pl/serce-misi

G
GOŚCiówna
15 stycznia, 11:46, Gość:

przecież wypłacajac z IKE po 60 roku zycia nie płacimy podatku belki, co wy [wulgaryzm]icie

jeszcze nie płacimy /!/, do tego czasu nam dowalą podatek

G
Gośććć

Wpierw PO nas oskubało, a później PIS dobił - to jedna i ta sama partia, te same cele - zniszczenie Polaków

W
WCZASY POD PALMAMI

Wszyscy którzy oszczędzają w OFE, mają zagwarantowane WCZASY POD PALMAMI! Gwarantuje, te WCZASY POD PALMAMI,niejaki ryży z zielonej wyspy!Tylko uważajcie, aby z tych PALM

jakiś orzech kokosowy nie spadł wam na wasze głupie łby! Tego co się wówczas stanie, to nawet towarzysz ryży nie wie!Być może klepy pod sufitem wam się ułożą, kto wie?

G
Gość
2 lutego, 22:15, motłoch:

Jak rudy tu wroci z tej uni to pod jego dom maniestacja, zróbmy mu tu sajgon, blogereczce i synalkowi amber gold to samo. Pora ruszyć d.

To nie on tylko pis

G
Gość

Okradną nas

S
Sam

Dlaczego obecni emeryci nie mogą dysponować swoimi pieniędzmi z OFE czy są niepelnosprawni dlaczego PiS ukradł nasze pieniadze

m
motłoch

Jak rudy tu wroci z tej uni to pod jego dom maniestacja, zróbmy mu tu sajgon, blogereczce i synalkowi amber gold to samo. Pora ruszyć d.

m
mietek

Wiadomo co się stanie z kasą. Pincet plus, pensja Misiewicza, rodzina Szrajberów, zarobki Rau, dwie wieże...

G
Gość
23 stycznia, 20:48, WCZASY POD PALMAMI:

Wszyscy którzy oszczędzają w OFE, mają zagwarantowane WCZASY POD PALMAMI! Gwarantuje, te WCZASY POD PALMAMI,niejaki ryży z zielonej wyspy!Tylko uważajcie, aby z tych PALM

jakiś orzech kokosowy nie spadł wam na wasze głupie łby! Tego co się wówczas stanie, to nawet towarzysz ryży nie wie!Być może klepy pod sufitem wam się ułożą, kto wie?

JESTEŚ GŁUPIM BARANEM...i niech ci na łeb ta palma spadnie....ha ha ha ...

W
WCZASY POD PALMAMI

Wszyscy którzy oszczędzają w OFE, mają zagwarantowane WCZASY POD PALMAMI! Gwarantuje, te WCZASY POD PALMAMI,niejaki ryży z zielonej wyspy!Tylko uważajcie, aby z tych PALM

jakiś orzech kokosowy nie spadł wam na wasze głupie łby! Tego co się wówczas stanie, to nawet towarzysz ryży nie wie!Być może klepy pod sufitem wam się ułożą, kto wie?

G
Gość

przecież wypłacajac z IKE po 60 roku zycia nie płacimy podatku belki, co wy [wulgaryzm]icie

G
Gość

czyli niezaleznie od tego, czy przejdziemy do IKZE czy nie, nasze hajsy i tak na koniec trafia do ZUS , ktory nam je bedzie wyplacal co miesiac? :D hahahaha dobre... czyli zeby wyplacic calosc po osiagnieciu wieku emerytalnego - bo taka opcja miala byc dostepna - trzeba i tak sie bedzie bujac z ZUSem :D

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3