Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista więźniów Auschwitz odnaleziona w... szkolnej bibliotece. Wyjątkowe odkrycie w II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Anna Dobrowolska, bibliotekarka w II LO, znalazła stary list przewozowy więźniów do Auschwitz
Anna Dobrowolska, bibliotekarka w II LO, znalazła stary list przewozowy więźniów do Auschwitz Grzegorz Gałasiński
Podczas porządków w bibliotece II Liceum Ogólnokształcącego pracownica znalazła w starej książce listę więźniów sporządzoną w Auschwitz.

Dokument znaleziony w szkolnej bibliotece obejmuje nazwiska 15 więźniów, którzy znaleźli się w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz z dniem 21 maja 1941 roku.

Lista z podpisem esesmańskiego podoficera wypadła z książki przeglądanej przez Annę Dobrowolską, bibliotekarkę w II LO.

"W czasie ostatnich ferii wybierałam spośród naszego księgozbioru najstarsze egzemplarze, by umieścić je na wyróżnionym miejscu. Z jednego z nich wypadła nadpalona kartka z nagłówkiem >>>Konzentrationslager Auschwitz<<<" - opowiada Anna Dobrowolska.

Bibliotekarka zaniosła znalezisko do dyrektor szkoły i germanistki Jadwigi Ochockiej. Ta odczytała, że dokument zawiera listę więźniów oddziału politycznego Auschwitz, ich narodowość, nadany im numer, nazwisko i imię, datę urodzenia i zawód.

Wśród wymienionych w dokumencie więźniów, 8 Polaków było wywiezionych z Łodzi, przemianowanej w czasie okupacji przez Niemców na Litzmannstadt, jeden więzień pochodził z Katowic, zaś pozostałych 6 z Poznania - w tym Niemiec i Żyd.

Data z dokumentu i niskie numery przyznane więźniom wskazują, że trafili oni do obozu, gdy do Auschwitz zsyłano przede wszystkim osoby, które naruszyły ustawodawstwo niemieckiego okupanta lub z zarządzenia władz policyjnych.

Szkoła liczy na szersze wyjaśnienia ekspertów po nawiązaniu kontaktu z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, któremu zamierza przekazać dokument.

Decyzję szkoły chwali Justyna Tomaszewska, rzeczniczka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

"Do nas również wciąż trafiają sygnały o odkryciach łodzian z czasów wojny, które trzeba zweryfikować" - mówi Justyna Tomaszewska.

Książka, z której wypadła lista, to jeden z tomów "Dziejów wojny i wojskowości w Polsce" Tadeusza Korzona, wydany w 1923 r.

Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO podejrzewa, że tom trafił do szkolnej biblioteki, gdy ogólniak zajmował budynek przy ul. Targowej 63. Adres ten był siedzibą II LO w latach 1933-1965, potem liceum przeniosło się do "tysiąclatki" przy ul. Nowej 11/13, a budynek przy Targowej przejęła rozrastająca się Szkoła Filmowa.

"Nie wiemy, jak lista z Auschwitz znalazła się w książce. Wyglądała, jakby służyła komuś jako zakładka" - mówi Dariusz Jędrasiak.

Księgozbiór II LO liczy 14 tysięcy pozycji. Bibliotekarka, przeglądając pozostałe z najstarszych tomów, na razie nie natknęła się na inne archiwalia.

II LO to najstarsza szkoła średnia w Łodzi, której tradycje sięgają już 111 lat. Pamiątki z przeszłości nie po raz pierwszy zaskakują szkolną społeczność. Przed rokiem Kazimierz Lenart, który zapisał się do "dwójki" zaraz po wojnie, podarował II LO proporzec "Pionierów". Był to jeden z zastępów 10. Drużyny Harcerzy im. G. Narutowicza, działającej w ramach ZHP przy "dwójce" w latach 1945-1949. Szkoła otrzymała też mundur harcerski darczyńcy oraz kronikę "Pionierów". Można w niej znaleźć m.in. wycinek z "Dziennika Łódzkiego" z roku 1947 - podczas wiosennej powodzi dwóch pionierów brało udział w wyprawie związanej z dostarczaniem darów w powiecie sochaczewskim.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki