MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Literaccy patroni roku 2025 oraz nowe projekty łódzkich bibliotek

Dariusz Pawłowski
Książki autorstwa patronów przyszłego roku w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
Książki autorstwa patronów przyszłego roku w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi materiały prasowe
Stefan Żeromski i Antoni Słonimski zostali wybrani przez Sejm RP patronami 2025 roku. W łódzkich bibliotekach jest duży wybór ich twórczości, placówki zaczynają też nowe projekty.

Stefan Żeromski (1864-1925) to pisarz czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1921, 1922, 1923, 1924). Kawaler Orderu Orła Białego. W jego pogrzebie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób - warszawiacy tego dnia mieli nawet skrócony dzień pracy. W przyszłym roku minie 100. rocznica śmierci pisarza.

Antoni Słonimski, ps. „Pro-rok” (1895-1976) - poeta, dramatopisarz, felietonista, tłumacz, krytyk literacki, teatralny i filmowy, członek założyciel kabaretu „Pod Picadorem” i grupy literackiej „Skamander”. W przyszłym roku mija 130. rocznica urodzin poety.

W łódzkich bibliotekach zainteresowani znajdą duży wybór twórczości obu literatów oraz biografie, autobiografie, opracowania im poświęcone czy ekranizacje powieści.

Instytucje realizują też nowe, letnie projekty. Wakacyjna oferta Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi obejmuje m.in. abolicję do 30 września. Każdy czytelnik, który do tego dnia zwróci przetrzymane książki lub inne materiały wypożyczone z biblioteki, uniknie płacenia regulaminowej opłaty.

Kolejna akcja to „Książka na wakacjach!”. Jej uczestnikiem może być każdy, kto wyrazi zgodę na udostępnienie fotografii w mediach społecznościowych. Zgłoszenie wraz ze zdjęciami należy wysłać w formie elektronicznej w terminie do 31 sierpnia na adres: [email protected].

W WBP do 23 sierpnia można zwiedzać wystawę „Wyjeżdżamy na wakacje - literatura podróżnicza w zbiorach Biblioteki”. - Na ekspozycji prezentowane są sylwetki polskich podróżników i odkrywców, o których nie zawsze wspomina się w szkołach, a którzy z odwagą i determinacją mierzyli się z przeciwnościami losu, aby poznawać odległe części naszej planety. Ich dokonania są niezaprzeczalnym wkładem w historię i wiedzę o świecie - zachęcają organizatorzy. A 23 sierpnia od godz. 17, w sali konferencyjnej, odbędzie się spotkanie „Siła przyjaźni”. Wydarzenie uświetni pokaz filmu z lektorem i polskimi napisami w reżyserii Petera Farrelly’ego. W rolach głównych występują Mahershala Ali i Viggo Mortensen.

Biblioteka Miejska „Tuvim” zaś zaprasza seniorów na zajęcia z zakresu mindfulness. Projekt „Spokojna głowa, sprawne ciało” rozpoczyna się już 13 sierpnia, na zajęcia obowiązują zapisy.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy przedsięwzięcia, mindfulness to ćwiczenia, które mają pomóc zrozumieć lepiej własne ciało i pojawiające się emocje, zaakceptować wszystko to, co przychodzi. „W szczególności te zmiany, które są nieuchronne, a niekoniecznie przez nas oczekiwane, jak choroby czy mniejsza sprawność, czyli zjawiska, z jakimi przyjdzie się zmierzyć każdemu z nas” - dodają organizatorzy.

Co będzie potrzebne podczas zajęć? Tylko wygodne, niekrepujące ruchów ubranie. Dobrze też zabrać ze sobą wodę lub sok.

10 sierpnia o godz. 12 w Bibliotece Secesja.Archihub rozpocznie się wykład historyczki sztuki Olgi Tortsovej - „Historia haremów na Bliskim Wschodzie”. Spotkanie będzie próbą odrzucenia mitologizacji tematu haremu i rozmowy o tym, jak naprawdę wyglądało życie w haremach na Bliskim Wschodzie. „Podczas wykładu porozmawiamy o tym, czym jest harem, jaką rolę odegrał islam w kształtowaniu haremów i czy istniały haremy przed islamem. Dotkniemy również kwestii, jak kobiety trafiały do haremu, czy miały tam możliwość „rozwoju kariery” i czym w ogóle zajmowały się w haremach” - informują organizatorzy.

Wśród propozycji filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi są także różnorodne warsztaty, jak ozdabiania ramek do zdjęć, czy tworzenia własnego ekslibrisu metodą linorytu. Udział w nich jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki