18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacka mapa województwa łódzkiego [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Kochankowie z ulicy Kamiennej
Kochankowie z ulicy Kamiennej Krzysztof Szymczak
Dzięki mapie internauci mogą poznać miejscowości, w których są muzea i izby pamięci poświęcone literatom. - Są w niej też informacje o tym, gdzie pisarze się urodzili, przebywali i mieszkali, jakie miejsca odwiedzali i gdzie zmarli - wyjaśnia Joanna Kantyka, kierownik działu zbiorów regionalnych Biblioteki Miejskiej i Wojewódzkiej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, który opracował mapę

Mapa ciągle "żyje", bo ciągle jest uzupełniana. Ostatnio wzbogacono ją o informacje o Julianie Tuwimie dotyczące jego dwóch wystąpień w 1917 roku: z kabaretem Różowy Słoń w ogródku przy Grand Hotelu i z odczytem o literaturze w Teatrze Polskim (dziś Teatr Jaracza).

ZOBACZ MAPĘ!

Dzięki internetowej mapie możemy też poznać, jakie pomniki, popiersia i tablice pamiątkowe ufundowano w Łodzi pisarzom i literatom. Wśród nich jest m.in. słynna fontanna przy ul. Włókienniczej, czyli odsłonięty w 2004 roku pomnik Kochanków z ulicy Kamiennej. Jego nazwa nawiązuje oczywiście do piosenki Agnieszki Osieckiej.

- Inny ciekawy pomnik to Duch roweru poświęcony łódzkiemu poecie i pieśniarzowi Marciuszowi Moroniowi, który latem 2008 roku jadąc rowerem ul. Srebrzyńską został śmiertelnie potrącony przez samochód kierowany przez pijanego kierowcę - mówi Jolanta Zwierzyńska z działu zbiorów regionalnych. - W następnym roku w miejscu tragedii postawiono oryginalny pomnik w formie białego roweru.

Wśród monumentów zwraca też uwagę pomnik z 1978 roku Władysława Reymonta na placu nazwanym jego imieniem. Co ciekawe, został wykonany w czynie społecznym przez pracowników Zakładów Sprzętu Przeciwpożarowego w Łodzi.

Bywa, że aby dotrzeć do zapomnianych monumentów, trzeba wykazać się żyłką detektywistyczną. Takim prawdziwym Sherlockiem Holmesem w dziale zbiorów regionalnych okazała się Agata Chlebna, która wytropiła dwa popiersia. Z dawnych publikacji wynikało, że w miejskiej bibliotece przy ul. Andrzeja Struga, której patronem jest ten pisarz, powinno znajdować się jego popiersie. Nigdzie go nie było. Ruszyły poszukiwania. Zakończyły się sukcesem. Popiersie odkryto na szafie w gabinecie pani dyrektor.

- Innym razem szukałam popiersia Juliana Tuwima, o którym z książki "Pomniki łódzkie" było wiadomo, że jest w dawnym Młodzieżowym Domu Kultury na Retkini, w którym dziś jest Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3. Z dyrektorem placówki przeszukaliśmy cały gmach: od piwnic po ostatnie piętro. Bezskutecznie. Popiersie ulotniło się jak kamfora. Jednak w końcu udało się je odnaleźć w... Pałacu Młodzieży.

Z tablic pamiątkowych warto zwrócić uwagę na poświęconą poecie Abramowi Cytrynowi (zginął w Auschwitz), którą ufundowała jego siostra Lucie Cytryn-Bialer na murze cmentarza żydowskiego przy ul. Brackiej, a także na poświęconą Tadeuszowi Micińskiemu na ścianie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29, która jest nieczytelna i pilnie wymaga "liftingu".

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki