Literacki Nobel dla Alice Munro [FILM]

  Literacki Nobel dla Alice Munro [FILM]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kanadyjski Czechow - tak o Alice Munro, która wczoraj została laureatką literackiej Nagrody Nobla, zwykli mówić krytycy w jej rodzinnym kraju. Wybór 82-letniej pisarki Akademia Szwedzka uzasadniła adekwatnie do jej dorobku: "To Nobel za mistrzostwo krótkich form literackich" - powiedział Peter Englund, sekretarz Akademii.
  Zwyczajowo laureaci są informowani o przyznaniu nagrody telefonicznie przez przedstawicieli komitetu noblowskiego. Tym razem jednak nie udało się dodzwonić do pisarki. Wiadomość została nagrana na automatyczną sekretarkę.

  Alice Munro jest już trzykrotną laureatką kanadyjskiej Governor General's Award for Fiction. W 2009 roku otrzymała również prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości.
  Mimo iż pozycję i popularność zdobyła już w latach 70. XX wieku, w Polsce znana jest od niedawna. Pierwszy przekład jej opowiadań (tom "Uciekinierka") ukazał się na rynku wydawniczym dopiero cztery lata temu. Na półkach polskich księgarni odnaleźć można także: "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje...", wspomnianą "Uciekinierkę", "Widok z Castle Rock", "Zbyt wiele szczęścia" i jej najnowsze opowiadania - tom "Drogie życie". To po jego wydaniu w tym roku Alice Murno przyznała, że zawiesza twórczość literacką.

  Alice Munro jest trzynastą kobietą na liście ponad stu laureatów literackiego Nobla, ale nie pierwszym twórcą z Kanady. Przed nią, w 1976 roku, Nobla otrzymał Saul Bellow.

  W tym roku znów nie sprawdziły się przewidywania bukmacherów, Japoński powieściopisarz Haruki Murakami, białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz i amerykańska pisarka Joyce Carol Oates byli wskazywani jako faworyci. Po pierwszą dziesiątką znaleźli się twórcy polscy: poeci Tadeusz Różewicz i Adam Zagajewski, pisarze Olga Tokarczuk i Tadeusz Konwicki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo