Cena benzyny bliska 6 zł za litr, mniejsze zainteresowanie turystów ojczyzną faraonów - takie mogą być już za kilka tygodni skutki zamieszek w Egipcie. Na światowych giełdach drożeje ropa naftowa. Na stacjach tylko w przyszłym tygodniu benzyna i olej napędowy mogą podrożeć o ok. 5-7 gr/l

W piątek w Nowym Jorku cena baryłki ropy przebiła poziom 107 dol. Jest najdroższa od czternastu miesięcy. Jednym z powodów jest sytuacja w Egipcie, gdzie kilka dni temu władza została przejęta przez armię, a w piątek pojawiły się informacje, że wojsko strzela do zwolenników obalonego prezydenta.

Te wydarzenia przestraszyły naftowy rynek. Inwestorzy obawiają się, że burzliwa zmiana władzy może zaowocować niepokojami w całym roponośnym regionie.

- Istnieje szansa, że mogą one dosięgnąć również inne kraje arabskie. Na co warto zwrócić uwagę: odsunięty prezydent Mursi związany był z Bractwem Muzułmańskim, aktywnym w różnych krajach regionu. To z kolei może generować społeczne niepokoje - nierzadko wsparte motywami religijnymi - i stanowić poważne zagrożenie dla stabilności w regionie Bliskiego Wschodu i północnej Afryki - zauważają Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z portalu e-petrol.pl.

Ich zdaniem wiele wskazuje, że w najbliższym czasie sytuacja się nie ustabilizuje. -
Wprawdzie Egipt nie jest krajem wydobywającym ropę, ale ma ogromne znaczenie tranzytowe (Kanał Sueski i rurociąg Sumed) - uważają eksperci e-petrol. - Dodatkowo Egipt jest już kolejnym krajem po Syrii, który obecnie zagraża stabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. A regiony te dostarczają 42 proc. ogólnoświatowej produkcji ropy naftowej - dodaje Urszula Cieślak z biura BM Reflex.

Nie bez wpływu na ceny ropy pozostawały też ostatnie informacje o znacznym spadku zapasów ropy w USA: aż o 10,3 mln baryłek, do poziomu 383,8 mln baryłek. Analitycy nie mają wątpliwości: to wszystko sprawi, że ceny na stacjach znów będą wędrować w górę, w kierunku 6 zł/l.

- Od wielu tygodni nie odnotowaliśmy tak gwałtownego wzrostu cen na rynku hurtowym jak ostatnio. W przyszłym tygodniu właściciele stacji wyraźniej zareagują na wyższe ceny w hurcie - mówi Cieślak.
Zdaniem analityków ceny benzyny i oleju ON mogą wzrosnąć około 5-7 gr na litrze. Benzyna bezołowiowa 95 kosztować będzie 5,43-5,53 zł, ON - 5,44-5,54 zł/l, a autogaz - 2,28-2,37 zł/l - szacują analitycy e-petrol.

Sytuację w Egipcie odczuwają też biura podróży. Wprawdzie twierdzą, że nie ma jeszcze masowego wycofywania już wykupionych rezerwacji, ale przyznają, że klienci są zaniepokojeni.

- Nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś anulował wczasy, ale wiemy, że klienci śledzą doniesienia z Egiptu - mówi Łukasz Neska z portalu eSKY.pl. I dodaje: Od czasu, gdy sytuacja w tym kraju jest napięta, nie ma zainteresowania ofertą turystyczną tego kraju. Obecnie raczej nikt nie decyduje się na wykupienie tam urlopu, bo nie ma pewności, czy dojdzie on do skutku. Pozytywne jest to, że nikt nie rezygnuje ze zrobionych wcześniej rezerwacji - podkreśla.

Niektóre biura uspokajają: zamieszki nie docierają do kurortów. - Faktycznie od poniedziałku kilku klientów pytało o możliwość zmiany kierunku, są to jednak jednostkowe przypadki. Nie zdarzyła się nam jeszcze anulacja z powodu zamieszek - mówi Małgorzata Strzylak z Alfa Star. - Obawiam się, że może się powtórzyć scenariusz sprzed dwóch lat, kiedy zaczęło się od niepokojów i od ostrzeżeń, a zakończyło się na tym, że touroperatorzy na jakiś czas zawieszali wyjazdy do tego kraju - dodaje Łukasz Neska z eSKY.pl.

Podwyżki cen paliw może dodatkowo wzmacniać prognozowane osłabienie złotego. Już w piątek złoty stracił kilka groszy do dolara i euro. W przyszłym tygodniu prognozowane są dalsze wzrosty kursów obu walut.