Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liturgia Wielkiego Czwartku. Będą myć stopy kobietom. Ale tym bez rajstop

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Andrzej Banas/archiwum Polska Press
Kilku odważnych proboszczów z regionu zdecydowało się odpowiedzieć na apel Franciszka i w Wielki Czwartek obmyć nogi kobietom

Przed tegorocznym Wielkim Czwartkiem papież Franciszek wprowadził rewolucję i zezwolił na obmywanie nóg kobietom. Zalecił wręcz, by wybrani do tego obrządku wierni pod względem wieku i płci reprezentowali cały przekrój społeczeństwa. Jednak w regionie łódzkim odważą się na to tylko księża najbardziej postępowi.

Wśród nich jest ks. ppłk Paweł Piontek, proboszcz parafii garnizonowej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach. Już w niedzielę zapowiedział, że do ceremonii umycia nóg przez kapłana podczas czwartkowej mszy świętej będą zapraszani wszyscy wierni, a nie tylko, jak wcześniej, starsi panowie. Ksiądz przejdzie się po kościele na mszy i wybierze 10 osób.

- Powinniście państwo być przygotowani, że mogę wybrać kogoś spośród was. Chciałbym, aby to były i osoby dorosłe, i dzieci, panie i panowie, cały przekrój - mówił ks. Piontek.

Proboszcz zauważył też, że udział kobiet może spowodować kłopoty natury technicznej.

Czytaj też:Liturgia Wielkiego Czwartku. Papież zezwolił na mycie nóg kobietom. Księża z Łódzkiego są sceptyczni

- Proszę panie, niech pomyślą o stroju i najlepiej, gdyby nie zakładały rajstop - żartował ksiądz, znany w mieście z poczucia humoru. - Oczywiście jeśli ktoś nie będzie chciał, może odmówić. To nie jest obowiązek - dodał ksiądz.

Do nowych przepisów stara się też dostosować Kościół Akademicki Panien Dominikanek w Piotrkowie.

- Na razie trwa ustalanie szczegółów, ale myślę, że będą to mężczyźni i kobiety prawdopodobnie zaangażowani w działalność kościelną. Oczywiście wcześniej musimy te osoby poinformować - mówi ks. Damian Stachera, wicerektor kościoła.

Otwarta na udział pań w obrzędzie jest też parafia oo. Bernardynów w Piotrkowie.

- Jesteśmy tradycjonalistami, ale jeśli znajdzie się chętna apostołka, również ona będzie mogła wziąć udział w obrzędzie - mówi o. Gracjan Kubica.

Także łódzcy dominikanie są gotowi obmyć nogi kobietom. Muszą one jednak zgłosić się na zaproszenie do tego obrzędu podczas wielkoczwartkowej liturgii. Większość proboszczów woli jednak trzymać się tradycji i obmywać nogi 12 wybranym z klucza mężczyznom. Część proboszczów obawia się, że kobiety mogłyby w tej sytuacji poczuć się skrępowane, inni obawiają się reakcji parafian.

Nogi nie będą obmywane paniom m.in. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Do obrzędu wybranych zostanie 12 mężczyzn.

Czytaj:Modlitwa pięciu kluczy. Warsztaty modlitewne w Hali Sportowej [ZDJĘCIA]

- Tworzona jest obecnie lista panów, którzy wezmą udział w tym obrzędzie. Muszą oni być przygotowani na to wydarzenie, nie tylko od strony czystości, ale też od strony psychicznej - uważa proboszcz z tejże parafii, ks. Mirosław Romanowski. Ksiądz Romanowski za bardzo śmiały uważa pomysł, by osoby do obmycia nóg były wybierane z tłumu. - Dla kogoś wybranego z tłumu może to być sytuacja niekomfortowa. Ktoś może specjalnie nie pójść na mszę, bo będzie się bał, że ksiądz wybierze akurat jego.

Mężczyznom nogi umyje też proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, podobnie będzie w parafii św. Archaniołów Rafała i Michała w Aleksandrowie Łódzkim.

Przykład tradycyjnego podejścia da też łódzka katedra. Abp Marek Jędraszewski jak co roku obmyje nogi 12 mężczyznom. Będą to ustanowieni w tym roku nadzwyczajni szafarze Eucharystii.

Czytaj:Msza Wieczerzy Pańskiej w łódzkiej katedrze [ZDJĘCIA+FILM]

Od kilku lat zarówno mężczyznom, jak i kobietom obmywa stopy w Wielki Czwartek papież Franciszek. Już trzy lata temu umył nogi dwóm młodym więźniarkom, w tym jednej muzułmance. Teraz liturgię odprawi w ośrodku dla uchodźców. Można się spodziewać, że wśród wybranych do obrzędu będą też kobiety.

Współpraca: td, kr, kub, greg

Triduum Paschalne

  • Wielki Czwartek

    Msza krzyżma
    To msza odprawiana przez biskupa, w której biorą udział wszyscy kapłani diecezji. Podczas niej święcone są oleje chorych, katechumenów i krzyżma, używane potem przez cały rok. W łódzkiej katedrze msza krzyżma odprawiona zostanie o godz. 10, w łowickiej o godz. 11.

    Msza Wieczerzy Pańskiej
    Odprawiana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i rozpoczyna Triduum Paschalne. Podczas mszy wykonywany jest obrzęd obmycia nóg. Po mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy. W Mszy Wieczerzy Pańskiej można uczestniczyć w każdym kościele. W katedrach Łodzi i Łowicza zaczyna się o godz. 18.
  • Wielki Piątek
    Liturgia Męki Pańskiej
    Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym w Kościele katolickim nie odprawia się mszy św. Wierni przyjmują zakonsekrowaną dzień wcześniej komunię podczas nabożeństwa Męki Pańskiej. Po niej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do grobu. W katedrach Łodzi i Łowicza oraz w wielu innych kościołach regionu rozpocznie się ona o godz. 18.

  • Wielka Sobota
    Poświęcenie pokarmów
    Przez całą sobotę w kościołach trwa święcenie pokarmów. W łódzkiej katedrze trwa ono od godz. 8 do godz. 19.

    Liturgia paschalna
    Odprawiana w sobotę późnym wieczorem jest najważniejszą mszą w ciągu roku i należy już do Wielkanocy. Rozpoczyna się poświęceniem ognia. Podczas tej mszy w katedrach chrzest przyjmą dorośli katechumeni. Odnawiane też będą przyrzeczenia chrzcielne. Liturgia paschalna w łódzkiej katedrze rozpocznie się o godz. 21, wierni powinni przynieść ze sobą świece chrzcielne. W łowickiej katedrze początek liturgii o godz. 19.

b]mt[/b]

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 14 – 20 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki