Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŁKS, GKS, Widzew i inni. Czy Ziemia Łódzka jest piłkarską potęgą? Który region ma najwięcej drużyn w centralnych rozgrywkach

Łukasz Baliński
Grzegorz Gałasiński
Piłka nożna. Co jakiś czas w polskim futbolu powraca spór o to, który region jest piłkarsko najlepszy i który ma najlepsze drużyny. Były takie okresy, że „rządził” Górny Śląsk, były i takie, że prym wiódł Dolny Śląsk, albo Mazowsze lub Ziemia Łódzka. Jak jest teraz?

Przyjęliśmy system oceniania niczym w szkole czyli od 1 do 6. Drużyna w ekstraklasie oznacza 6 punktów, w 3 lidze to jedno „oczko”. Z kolei za zespół w 1 i 2 lidze region zyskuje odpowiednio 4 i 3 punkty. Skąd te pewnego rodzaju dysproporcje? Ano z tego powodu, że jednak wypada bardziej uhonorować ekipy grające w elicie. Z kolei 3 liga to minimum przyzwoitości na województwo.

16 miejsce. Ziemia Lubuska - 1 pkt
Piłkarska pustynia. Ani jednego przedstawiciela na poziomie ogólnopolskim, zaledwie jeden klub w 3 lidze i to w znacznej mierze przez to, że to beniaminek, zatem zupełne minimum. Dlatego ostatnie miejsce dziwić nie może.
3 liga: Falubaz Zielona Góra.

15. Woj. Kujawsko-Pomorskie - 8
Tu już jest trochę lepiej. Tym bardziej, że Olimpia Grudziądz właśnie wróciła na zapleczu ekstraklasy. A nieźle poziom niżej radzi sobie Elana Toruń. Wynik ogólny jednak i tak słaby.
1 liga: Olimpia Grudziądz; 2 liga: Elana Toruń; 3 liga: Unia Janikowo.

14. Opolskie - 8
Honor mocno ratuje Odra Opole. Poza nią jednak region nie ma czym za bardzo się pochwalić. Aczkolwiek kwartet ekip w 3 lidze to przyzwoity wynik. Warto jednak pamiętać, iż na niższych poziomach sprawę utrudnia fakt, iż Opolszczyzna znajduje się między dwoma województwami, które są tuzami...
1 liga: Odra Opole; 3 liga: MKS Kluczbork, Ruch Zdzieszowice, Stal Brzeg, Starowice.

13. Świętokrzyskie - 9
„Piłkarską twarz” regionu ratuje Korona Kielce. Klub ten ma nie tylko team w ekstraklasie, ale i jego rezerwy są obecnie… drugą siłą województwa.
Ekstraklasa: Korona Kielce; 3 liga: Korona II Kielce, KSZO Ostrowiec Św., Wisła Sandomierz.

12. Warmińsko-Mazurskie - 11
Tu zespołów więcej na omawianych szczeblach, ale bez żadnego na najwyższym. Prym od lat wiodą rzecz jasna Stomil Olsztyn i Olimpia Elbląg, a ta druga do niedawna była nawet siłą numer jeden tej części kraju.
1 liga: Stomil Olsztyn; 2 liga: Olimpia Elbląg; 3 liga: Concordia Elbląg, Huragan Morąg, Sokół Ostróda, Znicz Biała Piska.

11. Lubelskie - 11
Tu nie można się pochwalić choćby jednym zespołem na dwóch najwyższych poziomach. Za to sytuację ratują ewidentnie ekipy z 3 ligi, których jest aż osiem. Tak dużo na tym szczeblu nie ma żaden inny region.
2 liga: Górnik Łęcznal 3 liga: Avia Świdnik, Chełmianka Chełm, Hetman Zamość, Motor Lublin, Orlęta Radzyń Podlaski, Podlasie Biała Podlaska, Stal Kraśnik, Wisła Puławy.

10. Podlaskie - 13
Tutaj z kolei od lat o grę na dobrym poziomie „dba” duet Jagiellonia Białystok i Wigry Suwałki. Ten pierwszy klub to od długiego czasu krajowa czołówki, ten drugi niedawno nieśmiało pukał do bram ekstraklasy, ale teraz bardziej mu się oglądać za siebie.
Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok; 1 liga: Wigry Suwałki; 3 liga: KS Wasilków, Olimpia Zambrów, Ruch Wysokie Mazowieckie.

9. Zachodniopomorskie - 15
Tutaj wyróżnia się rzecz jasna Pogoń Szczecin, ale poza nią długo, długo nic (tym bardziej, że swój wkład mają także rezerwy klubu). Choć swego czasu Błękitni Stargard potrafili zaskoczyć w Pucharze Polski, tego jednak tutaj nie wliczamy.
Ekstraklasa: Pogoń Szczecin; 2 liga: Błękitni Stargard; 3 liga: Bałtyk Koszalin, Chemik Police, Gwardia Koszalin, Kotwica Kołobrzeg, Pogoń II Szczecin, Świt Skolwin (Szczecin)

8. Podkarpackie - 17
To z kolei jedno z większych zaskoczeń in plus. Co prawda nie ma nikogo w elicie, ale stara się o to mocno Stal Mielec, a i na trzecim poziomie jest całkiem solidna koalicja ekip z tradycjami.
1 liga: Stal Mielec; 2 liga: Resovia Rzeszów, Stal Rzeszów, Stal Stalowa Wola; 3 liga: Siarka Tarnobrzeg, Sokół Sieniawa, Wisłoka Dębica, Wólczanka Wólka Pełkińska.

7. Ziemia Łódzka - 18
Region, który kiedyś był potęgą, bo miał choćby trzech przedstawicieli w elicie z których każdy walczył o mistrzostwo Polski (Widzew Łódź i ŁKS Łódź, a nawet GKS Bełchatów), teraz jest dość nisko…
Ekstraklasa: ŁKS Łódź; 1 liga: GKS Bełchatów; 2 liga: Widzew Łódź; 3 liga: Lechia Tomaszów Maz., Pelikan Łowicz, RKS Radomsko, Sokół Aleksandrów Łódzki, Unia Skierniewice.

6. Wielkopolskie - 20
Tu „dobrą minę” do średniej gry całego regionu robi Lech Poznań (a nawet dwa jego zespoły). Teraz pomoże nieco inny klub ze stolicy regionu czyli Warta, ale poza tym to byłoby krucho, choć jest sporo ekip w 3 lidze.
Ekstraklasa: Lech Poznań; 1 liga: Warta Poznań
2 liga: Lech II Poznań; 3 liga: Górnik Konin, Jarota Jarocin, KKS 1925 Kalisz, Mieszko Gniezno, Nielba Wągrowiec, Polonia Środa Wlkp., Sokół Kleczew.

5. Pomorskie - 26
Dwie solidne ekipy z Trójmiasta na dwóch najwyższych poziomach, do tego stabilna od lat Chojniczanka, w zupełności wystarczają by w naszej zabawie być w TOP 5, mocno wyprzedzając grupę pościgową.
Ekstraklasa: Arka Gdynia, Lechia Gdańsk;1 liga: Chojniczanka Chojnice; 2 liga: Gryf Wejherowo, Bytovia Bytówe; 3 liga: Bałtyk Gdynia, Grom Nowy Staw, KP Starogard Gdański, Radunia Stężyca.

4. Dolnośląskie - 29
Kwartet drużyn na dwóch najwyższych szczeblach nie pozwala jednak wskoczyć na podium, choć do tego brakuje tylko punkt. Szeroką ławą za to idą zespoły z 3 ligi, co też pozwoliło dołożyć do tej zabawy swoje trzy „grosze”, a właściwie to... sześć.
Ekstraklasa: Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin; 1 liga: Chrobry Głogów, Miedź Legnica; 2 liga: Górnik Polkowice; 3 liga: Foto-Higiena Gać, Miedź II Legnica, Piast Żmigród, Ślask II Wrocław, Ślęza Wrocław, Zagłębie II Lubin

3. Małopolskie - 30
To województwo sporo straciło dwa sezony temu gdy z ekstraklasy spadły naraz Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Sandecja Nowy Sącz, a ostatnio z jej zaplecza Garbarnia Kraków. Silny duet z Krakowa Cracovia i Wisła wciąż jednak pokazuje, że można na niego liczyć w tego typu zestawieniach.
Ekstraklasa: Cracovia Kraków, Wisła Kraków; 1 liga: Puszcza Niepołomice, Sandecja Nowy Sącz, Terma-lica Nieciecza, 2 liga: Garbarnia Kraków; 3 liga: Hutnik Kraków, Jutrzenka Giebułtów, Podhale Nowy Targ

2. Mazowieckie - 31
Legia i dobrze spisujący się ostatnimi laty team z Płocka to nie wszystko. Mazowsze niedawno wprowadziło po jednej drużynie na drugi i trzeci poziom, do tego ma sporo zespołów w 3 lidze. Choć część tych ekip nie zamierza na tym poprzestawać, jak np. Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Maz. czy rezerwy Legii.
Ekstraklasa: Legia Warszawa, Wisła Płock; 1 liga: Radomiak Radom; 2 liga: Legionovia Legionowo, Pogoń Siedlce, Znicz Pruszków; 3 liga: Broń Radom, Legia II Warszawa, Pogoń Grodzisk Mazowiecka, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Maz., Ursus Warszawa

1. Śląskie - 47
Pierwsza pozycja dziwić nie może. Kluby z tego regionu, z małymi wyjątkami, od dawna nadają ton grze na poszczególnych szczeblach czy to na poziomie ogólnopolskim czy makroregionalnym. 16 zespołów w czterech ligach, i to przynajmniej po dwa w każdej, mówi samo za siebie.
Ekstraklasa: Górnik Zabrze, Piast Gliwice, Raków Częstochowa; 1 liga: GKS Jastrzębie, GKS Tychy, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec;
2 liga: GKS Katowice, Skra Częstochowa; 3 liga: Gwarek Tarnowskie Góry, Górnik II Zabrze, Polonia Bytom, Pniówek Pawłowice Śl., Rekord Bielsko-Biała, ROW Rybnik, Ruch Chorzów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki