Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŁKS promował Łódź, piłkarze zostali aresztowani w Częstochowie. Zdjęcia

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Fot. Ze zbiorów Jacka Bogusiaka
Piłka nożna. Kiedy wiele klubów jeszcze nie istniało, ŁKS już zajmował się szczególną promocją Łodzi w Polsce. Było to dokładnie 112 lat temu - 5 września 1909 roku.

Opowiada kustosz tradycji ŁKS Jacek Bogusiak: Wystawa Przemysłowo-Rolnicza w Częstochowie zorganizowana została w dniach 5 sierpnia - 30 września 1909 roku na terenach w pobliżu Parku Miejskiego przy drodze prowadzącej na Jasną Górę. Plac wystawy zajął 20 hektarów. Wzięło w niej udział prawie 600 wystawców, a zwiedziło ją ponad 600 tys. osób.

Komitet organizacyjny wystawy tworzyli: prezes książę Stefan Lubomirski, wiceprezes hrabia Karol Raczyński, wiceprezes doktor Władysław Biegański, fabrykanci Jan i Kazimierz Grosman i dyrektor wystawy inż. Alfons Bogusławski.

Wystawa była podzielona na cztery działy: w dziale ogólno-kulturalnym było też miejsce na organizację i pokazy wychowawczo-sportowe. Na dyrektora tego działu powołano wybitnego atletę Władysława Pytlasińskiego. Hitem wystawy były pokazy gry w football.

Pytlasiński mieszkający w tamtych latach w Łodzi, oprócz prowadzenia zajęć gimnastycznych i organizacji walk zapaśniczych, prowadził zajęcia ogólnorozwojowe i kondycyjne dla piłkarzy ŁKS. Zorganizował w Częstochowie pokazowy trening piłkarski z udziałem: Warszawskiego Koła Sportowego, Łódzkiego Klubu Sportowego, Towarzystwa Footballowego Częstochowianka. W Częstochowie w wielu miejscach były wywieszane afisze reklamujące Matz o Mistrzostwo Królestwa Polskiego: Warszawskiego Koła Sportowego z Łódzkim Klubem Sportowym. Afisze były zrywane przez carskich urzędników. W gazecie „Goniec Częstochowski” ukazała się zapowiedź „Wielkiego Meczu Footbal’l”.

Drużyna ŁKS wystąpiła w składzie: Zenon Sienkiewicz, Aleksander Kowalewski, Łabędzki (imię nieznane), Józef Montag, Józef Panek, Henryk Lubawski, Jerzy Hirschberg, Koniewicz, Arnold Heiman, Józef Hanke, Stanisław Lubawski, Aleksander Nowacki, Jakub Szwarc, Robert Kaszner, Ludwik Kon. ŁKS wygrał z Warszawskim Kołem Sportowym 2:1. Bramki zdobyli: Sienkiewicz i Lubawski.

Podczas wyprawy piłkarzy ŁKS do Częstochowy w 1909 roku doszło do wielkiego zamieszania, niebywałej przygody na szczęście z dobrym zakończeniem. Latem 1909 roku z Łodzi Fabrycznej do Częstochowy odjeżdżały dwa specjalne pociągi: wieczorny 5.30, w Częstochowie o 23.30 i nocny 0.30, w Częstochowie o 6.30.

Piłkarze ŁKS pierwotnie mieli jechać pociągiem nocnym. Pojechali jednak pociągiem wieczornym tak, by o północy być w Częstochowie, krótko się przespać i zwiedzić trochę wystawę. Nie przewidzieli jednak w jakie wpadną tarapaty i jaką przeżyją przygodę. Obszernie spisał co się wydarzyło w Częstochowie Henryk Lubawski w książce „50 lat ŁKS”.

Robiąc kwerendę częstochowskich gazet z tego okresu w jednej z nich znajdziemy krótką notkę o nocnych aresztowaniach w Częstochowie Zenona Sienkiewicza, Ludwika Kona, Stanisława Lubawskiego, Arnolda Heimana, Jakuba Szwarca i innych podejrzanych. Wszyscy wymienieni to piłkarze ŁKS. W łódzkiej gazecie „Rozwój” znajdziemy notatkę: „Od dwóch tygodni odbywają się w Częstochowie masowe aresztowania. Co noc obchodzi ulice komisarz w asystencyi dwóch policyantów, rewidując prawie wszystkich przechodniów i zapytując o paszport. Jeżeli kto go posiada, lecz nie był zameldowany, to zostaje aresztowany, a potem go odsyłają etapem. Przeważnie zdarzają się taki wypadki gościom, przybywającym na wystawę, którzy nie wiedzą, że trzeba meldować paszporty”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki