ŁKS wstydu nie przyniósł, ale znów przegrał. Czerwona kartka i poprzeczka w końcówce

Piotr Krzyżanowski
Piłka nożna. Dwudziestą porażkę ponieśli piłkarze ŁKS. Przegrali 0:1 z Zagłębiem w Lubinie. Od 39 minuty ŁKS grał w dziesiątkę. W ostatniej minucie Maciej Dąbrowski strzelił głową w poprzeczkę.

Zaczęła się runda finałowa PKOEkstraklasy, ale w grze ŁKSzmieniło się niewiele, albo nic. Nie było tym razem pogromu, jak w meczu ze Śląskiem we Wrocławiu, ale trudno się cieszyć z porażki 0:1. Po następnym meczu ŁKS może stracić matematyczne szanse na utrzymanie.
Trener Wojciech Stawowy nie mógł skorzystać z usług pauzującego za żółte kartki Macieja Wolskiego. Z powodu urazu stawu kolanowego przy ustalaniu składu nie był brany pod uwagę Guima. Na uraz narzeka także Pirulo. Pozycja Morosa też przed meczem nie była stuprocentowo pewna. Z obcokrajowców podskoczyły notowania Samuela Corrala.
W porównaniu z poprzednim meczem trener Wojciech Stawowy dokonał pięciu zmian w składzie - za Jana Sobocińskiego wprowadził Carlosa Morosa, za Łukasza Piątka grał Przemysław Sajdak, za Macieja Wolskiego grał Dragoljub Srnić, za Ratajczyka - Wróbel, za Łukasza Sekulskiego - Samuel Corral.
W bramce łodzian zagrał oczywiście Arkadiusz Malarz, który w piątek skończył 40 lat.
– Po meczu zaśpiewamy Arkowi 100 lat, chcemy być wtedy w dobrych nastrojach, dlapotrzebne jest nam zwycięstwo – mówił przed meczem Wojciech Stawowy. - Zdobyliśmy dopiero jedną bramkę, musimy zacząć strzelać więcej, więc wyszło w pierwszym składzie dwóch napastników.
Z przyjemnością oglądaliśmy Bartosza Białka z Zagłębia Lubin. 19-latek z Zagłębia Lubin jest rewelacją tego sezonu PKO Ekstraklasy. W 14 meczach ligowych zapisał na swoim koncie siedem bramek, do tego zanotował trzy asysty. Do Zagłębia wpływają oferty na kupno tego zawodnika z zachodnich klubów, które oferują 6-8 mln euro. Mieliśmy nadzieję, że tak rozwinie się także talent naszego Adama Ratajczyka z ŁKS, ale skoro nawet trener Wojciech Stawowy na niego nie stawia...
Łodzianie zaczęli ostro. Jak jeździec bez głowy walczył Samuel Corral. Faulował nawet Pirulo. Już w 4 minucie został ukarany żółtą kartką. Rolę najbardziej brutalnie grającego piłkarza później przejął Jakub Wróbel. Ukarany został pierwszą żółtą kartką w 24 minucie, a drugą w 39 i od tego momentu ŁKS musiał grać w dziesiątkę.
Niewiele brakowało, by Jakub Wróbel został bohaterem, ale... faulował. Co ten chłopak wyczyniał z nieprzepisowymi zagraniami! W 6 minucie po dośrodkowaniu Jana Grzesika gola głową strzelił Jakub Wróbel. Sędzia sprawdził VAR i gola nie uznał, bo łodzianin dochodząc do piłki pchał obrońcę.
Łodzianie mieli jeszcze jedną dobrą sytuację. Jan Grzesik strzelał w krótki róg w 28 minucie meczu, ale Dominik Hładun obronił.
Zagłębie piłkarsko sprawiało lepsze wrażenie, częściej było przy piłce, gospodarze prezentowali wyższą kulturę gry. Przyniosło to efekty w ostatniej minucie pierwszej połowy. Gol dla Zagłębia. Damjan Bohar dostał genialne prostopadłe podanie od Saszy Zivca i strzelił po długim rogu do siatki Arkadiusza Malarza. Tym prostopadłym podaniem Sasza Zivec oszukał trzech obrońców ŁKS. Tak się gra w piłkę nożną! Popisowa akcja dwóch piłkarzy ze Słowenii.
Po zmianie stron więcej z gry mieli gospodarze, ale ŁKS, choć grał w dziesiątkę, kilka razy przeprowadził dobre akcje. Przy większym szczęściu mogło paść wyrównanie. W 82 minucie Antonio Dominguez technicznie strzelił, ale tuż obok.
W 90 minucie Maciej Dąbrowski w dużym stylu wyszedł do górnej piłki, strzelił głową, ale na nieszczęście piłka trafiła w poprzeczkę. ŁKS wstydu nie przyniósł, jak w poprzednich meczach, ale też nie zachwycił i nie zdobył punktów. Marne pocieszenie, że komentatorzy uznali, że pokazał trochę ekstraklasowych umiejętności.
Współczujemy trenerowi Wojciechowi Stawowemu, bo dziennikarze przypominają mu, że po raz ostatni wygrał jeszcze w barwach Widzewa. Dawno, dawno temu. Trener Wojciech Stawowy po raz ostatni wygrał mecz 25 kwietnia 2015. Był to mecz w barwach... Widzewa
Dla trenera, dyrektora sportowego i prezesa ŁKS lepiej byłoby, gdyby ten sezon już się skończył. Będzie można zacząć wszystko od nowa i żyć nadzieją, że szybko uda się wrócić do ekstraklasy.
Kolejny mecz 23 czerwca o godz. 20.30: ŁKS Łódź – Górnik Zabrze.

Zagłębie Lubin – ŁKSŁódź 1:0 (1:0)

Gol: 1:0 Damjan Bohar (45)
Żółte kartki: Balić, Baszkirow, Zivec, Guldan - Corral, Wróbel, Srnić.
czerwona kartka: Jakub Wróbel (39. minuta, ŁKS, za drugą żółtą). Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 2 tys.
Zagłębie: Dominik Hładun - Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Sasa Zivec (77, 18. Filip Starzyński), Łukasz Poręba (82, Jakub Tosik), Jewgienij Baszkirow, Dejan Drazić (88, Patryk Szysz), Damjan Bohar - Bartosz Białek. Trener: Martin Sevela.
ŁKS: Arkadiusz Malarz - Jan Grzesik, Carlos Moros Gracia, Maciej Dąbrowski, Adrian Klimczak - Pirulo (64, Antonio Dominguez), Dragoljub Srnić, Przemysław Sajdak (59, Adam Ratajczyk), Michał Trąbka, Jakub Wróbel - Samu Corral. Trener: Wojciech Stawowy.
Pozostałe mecze 31 kolejki:
Piątek: Górnik Zabrze - Korona Kielce (mecz zakończył się po zamknięciu tego wydania);
Sobota: Wisła Płock - Arka Gdynia (15.30, C+ Sport), Piast Gliwice - Lech Poznań (17.30, C+ Sport, TVP 1), Raków Częstochowa - Wisła Kraków (20., C+ Sport);
Niedziela: Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk (12.30, C+ Sport), Cracovia - Jagiellonia Białystok (15., C+ Sport), Legia Warszawa - Śląsk Wrocław (17.30, C+ Premium).