Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź Akademicka świętuje 40-lecie strajków studenckich. Repliki bannerów z protestu na ogrodzeniu „Starej Filologii” Uniwersytetu Łódzkiego

Maciej Kałach
Maciej Kałach
O obchodach 40-lecia strajku opowiadała w czwartek (21 stycznia) m.in. prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego
O obchodach 40-lecia strajku opowiadała w czwartek (21 stycznia) m.in. prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego Krzysztof Szymczak
Na ogrodzeniu zabytkowego gmachu na rogu al. Kościuszki z ul. Nawrot pojawiły się repliki bannerów protestacyjnych sprzed 40 lat. To upamiętnienie strajku, w którym uczestniczyło około 10 tys. studentów. W budynku ówczesnego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przez kilka tygodni toczyły się negocjacje protestujących z komunistyczną władzą.

Repliki bannerów na ogrodzeniu „Starej Filologii” to jeden z elementów obchodów jubileuszu. Kolejnym będzie wystawa zdjęć ilustrująca strajk studentów z 1981 roku – z otwarciem zaplanowanym w południe 18 lutego przy ul. Piotrkowskiej 104 (fotografie będą umieszczone w ramach na łódzkim deptaku).

Jeden z największych studenckich protestów w Europie

Organizatorzy obchodów – Uniwersytet Łódzki, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Miasto Łódź oraz wiele zaprzyjaźnionych instytucji – przypominają, iż strajk studentów był jednym z największych tego typu protestów w Europie. Trwał 28 dni (21 stycznia – 18 luty 1981 r.). Podpisane między studentami a delegacją rządową Porozumienie Łódzkie pozwoliło wzmocnić środowiska akademickie w trudnych realiach komunistycznych.

Głównymi postulatami strajkujących były: rejestracja Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wprowadzenie autonomii uczelni w sprawach naukowych i dydaktycznych, zniesienie cenzury i przymusu nauczania języka rosyjskiego oraz skrócenie czasu służby wojskowej studentów.

Przed filologią znów padły hasła o „paszportach dla studentów”

W krótkiej inscenizacji zorganizowanej przed gmachem „Starej Filologii” w czwartek (21 stycznia) odtwarzający strajkujących sprzed 40 lat wykrzykiwali też inne postulaty: „paszporty dla studentów!”, zakończenie działań służb bezpieczeństwa na uczelniach czy ukarania winnych masakry robotników w grudniu 1970 r.

Początkowo protest z 1981 r. objął wydziały prawa i filologiczny, ale z czasem przyłączały się kolejne. Po trzech dniach strajkowało już około trzech tysięcy słuchaczy Uniwersytetu Łódzkiego. Do protestu zaczęły dołączać – i popierać go – inne łódzkie uczelnie: Politechnika Łódzka, Akademia Medyczna oraz wyższe szkoły artystyczne. Były też strajki solidarnościowe rozpoczęte w różnych ośrodkach akademickich w kraju.

Miesięczny protest zakończyło podpisanie porozumienia zawierającego m.in. zgodę na rejestrację NZS oraz na skrócenie służby wojskowej.

W raportach ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych łódzki strajk był wymieniany jako jedno z 10 wydarzeń, z powodu których reżim komunistyczny zdecydował o wprowadzeniu stanu wojennego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki