Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: awantura o tunel szybkiej kolei i osiedle Mileszki na sesji Rady Miejskiej

Marcin Darda
Marcin Darda
Apel radnych Koalicji Obywatelskiej do premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), by wschodni wlot Kolei Dużych Prędkości do Łodzi przez osiedle Mileszki przeprowadzić w formie tunelu wywołał sprzeciw PiS i zaciętą dyskusję na temat tego, jak traktowani są mieszkańcy tego osiedla w polityce inwestycyjnej Łodzi.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Apel radnych Koalicji Obywatelskiej do premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), by wschodni wlot Kolei Dużych Prędkości do Łodzi przez osiedle Mileszki przeprowadzić w formie tunelu wywołał sprzeciw PiS i zaciętą dyskusję na temat tego, jak traktowani są mieszkańcy tego osiedla w polityce inwestycyjnej Łodzi.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Apel radnych Koalicji Obywatelskiej do premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), by wschodni wlot Kolei Dużych Prędkości do Łodzi przez osiedle Mileszki przeprowadzić w formie tunelu wywołał sprzeciw PiS i zaciętą dyskusję na temat tego, jak traktowani są mieszkańcy tego osiedla w polityce inwestycyjnej Łodzi

Sesja (środa, 30 grudnia) zaczęła się od propozycji stanowiska Rady Miejskiej w sprawie poparcia mieszkańców osiedla Mileszki, którzy chcą, by projektowana linia Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź była poprowadzona w tunelu.

(...) W przypadku poprowadzenia linii KDP w przebiegu naziemnym, południowa część osiedla Mileszki znajdzie się w trójkącie wyznaczonym przez tory kolejowe Łódź Fabryczna - Koluszki, tory kolejowe dużych prędkości i Autostradę A1. Biorąc pod uwagę negatywny stosunek zarządcy sieci kolejowej do budowy wiaduktów na linii Łódź - Fabryczna - Koluszki w granicach Łodzi, należy się obawiać, że w przypadku budowy KDP w wariancie naziemnym, powstanie w części osiedla Mileszki niedostępna komunikacyjnie enklawa - czytamy we fragmencie stanowiska.

Z pozoru niewinne i słuszne stanowisko przerodziło się w ekspresyjną dyskusję na temat całości polityki inwestycyjnej samorządu Łodzi w Mileszkach. Radni PiS argumentowali, że nie mogą poprzeć stanowiska, skoro otrzymali je krótko przed dyskusją. Mateusz Walasek (KO) jeden z projektodawców, przyznał, że pracę nad stanowiskiem rozpoczęto w tygodniu, w którym odbywa się sesja, natomiast jest istotne także ze względu na fakt, że 31 grudnia kończy się drugi etap konsultacji społecznych ogłoszonych w sprawie przebiegów KDP przez Centralny Port Komunikacyjny. Dla radnych PiS był to dowód, że sprawa stanowiska a propos tunelu Mileszkami jest "polityczną wrzutką", która ma przykryć główny temat sesji, czyli podwyżkę do 34 zł za osobę za wywóz śmieci w Łodzi w 2021 r.

- Gdyby Regionalna Izba Obrachunkowa nie uchyliła poprzedniej uchwały w sprawie łączenia opłat za śmieci ze zużyciem śmieci, nie byłoby potrzeby zwoływania na dziś sesji Rady Miejskiej, a zatem nie byłoby i tematu Mileszek - mówił Tomasz Anielak, radny PiS.

Radni PiS przypominali także niedawną petycję społeczności osiedla Mileszki, którzy rozważają... odłączenie się od Łodzi i przyłączenie się do innej gminy. Oto jej fragment:

Chcielibyśmy aby zastanowili się Państwo czy nie lepszym rozwiązaniem dla naszego osiedla byłoby odłączenie od Miasta Łodzi i przyłączenie do innej gminy? Propozycja umotywowana jest tym, że władze Miasta Łodzi w żaden sposób nie reagują na potrzeby osiedla, sygnały mieszkańców, a także Rady Osiedla. Pisma dotyczące naszych problemów pozostają bez odpowiedzi, a obietnice Pani Prezydent są bez pokrycia.Nasze drogi, chodniki, oświetlenie ulic, problemy z przejazdami kolejowymi, budowa kładki łączącej Mileszki z dworcem Łódź-Widzew w dalszym ciągu są pomijane. W naganny sposób realizowane są inwestycje wodno-kanalizacyjne i drogowe. Nie mamy swojego żłobka, przedszkola czy nawet placu zabaw, nie wspominając już o przychodni lekarskiej.(...) Płacimy podatki w takiej samej wysokości jak każde inne osiedle, a jednak jesteśmy NIEWIDZIALNI.
Chcemy takiego samego dostępu do infrastruktury jaki mają zapewnione inne osiedla, a jeżeli jest to niemożliwe, to może lepszym rozwiązaniem jest odłączenie od Miasta? Spotkania w ramach "Planu dla Osiedli", organizowane przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską pominęły po raz kolejny nasze osiedle. Czy w takim razie jesteśmy GORSI? A może zwyczajnie za mało nas słychać?" - brzmi fragment petycji.

W końcu stanowisko w sprawie budowy tunelu poparło 31 radnych, czterech było przeciw. Stanowisko nie jest wiążące dla rządu PiS.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki