Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź będzie miała poniżej pół miliona mieszkańców. W 34 lata stolica województwa straciła 180 tys. mieszkańców

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Według prof. Dominika Drzazgi z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem UŁ, mieszkańcy regionu często poszukują ciekawszych miast niż zurbanizowane centra dużych miast.
Według prof. Dominika Drzazgi z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem UŁ, mieszkańcy regionu często poszukują ciekawszych miast niż zurbanizowane centra dużych miast. Krzysztof Szymczak
Przez ostatnie 34 lata Łódź straciła aż 180 tys. mieszkańców, a w 2048 roku będzie tu mieszkać mniej niż pół miliona osób - takie wniosku płyną z III Kongresu Demograficznego, który odbył się na Uniwersytecie Łódzkim. Naukowcy skupiają się na problemach, które charakteryzują województwo łódzkie.

Jak zauważa prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego oraz wiceprzewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej, aż 70 proc. gmin w Polsce wyludnia się, czyli występuje w nich zjawisko depopulacji. Na tym tle źle wypada województwo łódzkie, a zwłaszcza jego stolica, która straciła aż 180 tys. mieszkańców w ciągu 34 lat.

Złe prognozy dla Łodzi

- Mieszkańcy Łodzi przeprowadzają się głównie na tereny okalające miasto, tam sytuacja jest dość stabilna - mówi prof. Szukalski. - Poznań i Wrocław wyludniają się delikatnie, a okoliczne miejscowości "puchną" od nowych mieszkańców. Z Łodzi natomiast wyprowadzają się rodziny, też z małymi dziećmi. średnio Łódź traci ok. 6 tys. mieszkańców rocznie, w ostatnich dwóch lata nieco się to pogorszyło przez pandemię koronawirus. W 2048 roku, jeśli nic się nie zmieni, Łódź będzie miała mniej niż pól miliona mieszkańców.

Tu region najbardziej się wyludnia

Prof. Anna Janiszewska z Katedry Geografii Regionalnej i Społecznej UŁ zwraca uwagę na to, że postępująca depopulacja ma charakter procesu utrwalonego i będzie bardzo trudno odwrócić to zjawisko.

- Najbardziej dotyka ona Łodzi oraz północnych i południowo-wschodnich peryferiów województwa - mówi prof. Janiszewska. - Pandemia pogłębiła niekorzystne zjawisko ze względu na zaburzenie planów prokreacyjnych a także wzrost śmiertelności.

Wyzwania dla samorządów

Zdaniem specjalistów od demografii, wyludnianie się miast rodzi duże wyzwania przed ich władzami i zmusza do innego sposobu planowania przestrzeni.

- Gminy i miasta często nie patrzą na te zagadnienia w sposób zintegrowany, a to błąd - podkreśla dr Dorota Sikora-Fernandez z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem UŁ.

Według prof. Dominika Drzazgi z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem UŁ, mieszkańcy regionu często poszukują ciekawszych miast niż zurbanizowane centra dużych miast.

- Tymczasem planowanie przestrzeni nie jest dostosowane do przedmieść - uważa prof. Drzazga. - Potrzebna jest współpraca gmin przy zagospodarowaniu przestrzennym, a każda gmina robi coś we własnym zakresie.

Uchodźcy z Ukrainy

Prof. Szukalski zaznacza, że nie da się zwalczyć depopulacji, ale sytuacje nieco poprawiają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Szacuje się, że w Polsce i w naszym regionie jedna trzecia, a maksymalnie połowa uchodźców zdecyduje się zostać na stałe. Ciągle jednak rodzi się zbyt mało dzieci, jest zbyt niski współczynnik zastępowalności pokoleń. Zdaniem demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, trudno spodziewać się, by to zmieniło się, zarówno w bliższej jak i dalszej przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki