Fundacja Happy Kids otworzyła w czwartek swój piąty Rodzinny Dom Dziecka w Łodzi. Wpisuje się to w strategię miasta, według której domy rodzinne mają wyprzeć domy dziecka MOPS

W ramach hasła „Łódź bez domów dziecka” otwarto Rodzinny Dom Dziecka przy ul. Szwajcera wśród domów jednorodzinnych na osiedlu Radogoszcz.

Obszerny budynek - ma ponad 100 metrow kw. - został wynajęty przez Fundację Happy Kids. Placówkę, w której zamieszkało ośmioro dzieci w wieku od 2,5 roku do 16 lat (cztery dziewczyny i czterech chłopców), poprowadzą małżonkowie Paweł i Katarzyna Rolnikowie, którzy przeszli specjalne szkolenia i zdali egzaminy na piątkę.

To dobra wiadomość i dla dzieci, i dla miasta. Chodzi o to, że zwykle domy dziecka wciąż w Łodzi dominują nad domami prowadzonymi przez fundacje i rodziny zastępcze. Nie trzeba nikogo przekonywać, że dla dziecka lepiej jest, jak jest wychowywane w domowych pieleszach przez troskliwe małżeństwa.

Celnie ujął to Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, który zaznaczył:

- W domach dziecka dzieci mieszkają, zaś dorośli jedynie pracują. Dlatego nie są w stanie dać dzieciom tego, co rodziny, które w domach razem z dziećmi mieszkają.

Liczy się też czysta ekonomia. Na utrzymanie wychowanka rodzinnego domu dziecka miasto przeznacza 2,5 tys. zł miesięcznie, podczas gdy utrzymanie wychowanka domów dziecka będących w gestii MOPS kosztuje od 4,5 do 7,5 tys. zł, czyli znacznie drożej.
Nic więc dziwnego, że łódzki samorząd - dla dobra dzieci i kasy miasta - stara się, aby prężnie rozwijały się rodziny zastępcze (mogą mieć do trzech-czterech wychowanków) oraz rodzinne domy dziecka (mogą mieć do ośmiu wychowanków).

- Nasza fundacja działa na rzecz dzieci, których rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie. W naszych domach dzieci odbudowują wiarę w siebie i świat dorosłych. Otrzymują najlepszy „kapitał początkowy” od zawodowych rodziców, jakim jest pewność siebie i umiejętność samostanowienia. Dostają opiekę, miłość i wychowania - zapewnia Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids.

I wyjaśnia, że do wspomnianych 2,5 tys. zł od miasta, fundacja dokłada na dziecko od 1 do 3 tys. zł miesięcznie. Dzieje sie tak dlatego, gdyż niektóre dzieci mają za sobą różne traumy, gdyż były molestowane, używano wobec nich przemocy lub poprostu pochodzą z rodzin patalogicznych. Stąd zajęcia terapeutyczne, które przecież też kosztują.

W Łodzi MOPS prowadzi 19 domów dziecka, w których mieszka około 500 wychowanków. Natomiast Fundacja Happy Kids prowadzi w kraju 13 rodzinnych domów dziecka, w tym pięć w Łodzi. Takie placówki prowadzą też inne fundacje, tak że w Łodzi jest ich ponad 10. Do tego dochodzą rodziny zastępcze, których w Łodzi jest około 40.

To wkrótce się zmieni - oczywiście na korzyść dzieci - bowiem nadal ma być realizowana strategia „Łódź bez domów dziecka”.

- Dla dzieci jest rodzina, a nie dom dziecka - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Postawiłam sobie za cel, że w Łodzi nie będzie domów dziecka. A jeśli pozostaną takie instytucje - to będą pojedyncze placówki, w których będzie przebywało góra kilkanaścioro dzieci.

Plan jest taki, aby w ciągu roku w Łodzi powstało 80 nowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. A to oznacza 250 dzieci „wyjętych” z domów dziecka. Fundacja Happy Kids zapewnia, że wkrótce otworzy w Łodzi kolejne domy.

Egzorcysta s01e08. Egzorcysta online. Egzorcysta odcinek 8 online. Egzorcysta Showmax. Egzorcysta 8

Wikingowie s05e03 | Wikingowie sezon 5 online| Wikingowie 5 | Wikingowie 5 | Wikingowie nowe odcinki

BELFER s02e07 BELFER ONLINE BELFER 2 ODCINEK 7 CDA BELFER 2 ODCINEK 7 GDZIE OGLĄDAĆ ONLINE ZA DARMO

Riverdale s02e08| Riverdale 2 online|Riverdale 2 odcinek 8|Riverdale CDA|Riverdale Zalukaj

Życzenia bożonarodzeniowe. Życzenia SMS na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Najlepsze życzenia świąteczne