Łódź: co nam obiecywała pani prezydent

Monika Pawlak
"Najważniejszą inwestycją podczas mojej kadencji będzie budowa Nowego Centrum Łodzi związana z rewitalizacją śródmieścia i przebudową dworca Łódź Fabryczna."
"Najważniejszą inwestycją podczas mojej kadencji będzie budowa Nowego Centrum Łodzi związana z rewitalizacją śródmieścia i przebudową dworca Łódź Fabryczna." Dziennik Łódzki/archiwum
Udostępnij:
Przypominamy co odpowiedziała Hanna Zdanowska na nasze pytania przed wyborami i jak się ze swoich obietnic i zapowiedzi wywiązuje.

Czy jest Pani za likwidacją Straży Miejskiej?

Nie. Straż Miejska jest potrzebna do utrzymywania porządku w mieście, ale powinna zostać zreorganizowana.
Reorganizacja Straży Miejskiej nadal jest tylko planem, w tej sprawie nie zapadła żadna decyzja.

O 100 dniach prezydent Hanny Zdanowskiej czytaj więcej w dziale FORUM ŁÓDŹ

Jakie oszczędności Pani wprowadzi, aby poprawić stan finansów miejskich?
Poprawię jakość zarządzania nieefektywnymi spółkami miejskimi. Łódź ma się rozwijać, dlatego będę zabiegała o zwiększenie przychodów miasta. Sięgnę po środki unijne i zaangażuję prywatny kapitał.
Zmiany w spółkach następują powoli, zarządy zmieniły się tylko w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji i Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. W pozostałych wymieniono (całe lub częściowo) rady nadzorcze, zatem można oczekiwać wkrótce zmian w zarządach. Są plany znalezienia operatora dla Atlas Areny i lotniska, ale bez konkretów. Angażowanie kapitału prywatnego, zabiegi o fundusze unijne - to nadal plany.

Najważniejszą inwestycją w mieście podczas mojej kadencji będzie... Pieniądze na nią wezmę z...
Budowa Nowego Centrum Łodzi, która jest związana z rewitalizacją śródmieścia i przebudową dworca Łódź Fabryczna. Pieniądze pozyskam z programów Unii Europejskiej, których dysponentami są ministerstwa oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Pozyskam także kapitał prywatny.

Projekt Nowego Centrum Łodzi Hanna Zdanowska promowała na prestiżowych Targach Nieruchomości w Cannes i zapewnia, że zainteresowało się nim wielu inwestorów. Zdaniem prezydent Łodzi może to zaowocować konkretnymi inwestycjami. Priorytetową inwestycją jest przebudowa dworca Łódź Fabryczna, prezydent Zdanowska zapowiada, że wkrótce będzie rozstrzygnięty przetarg wykonawczy.

Obejrzyj przedwyborczą rozmowę z Hanną Zdanowską

Zrewitalizuję następujący fragment miasta i postawię tam...
Rozpocznę rewitalizację centrum Łodzi pomiędzy ul. Wschodnią i Wólczańską oraz Północną i al. Mickiewicza. Zagospodaruję niewykorzystaną przestrzeń miejską (kamienice, parkingi) w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W program zaangażuję mieszkańców.

Póki co - to plany, choć są pieniądze w budżecie na projekt "100 kamienic". Hanna Zdanowska zapowiedziała jednak , że jego realizację zacznie od przygotowania dokumentacji i znalezienia partnerów, więc w tym roku konkretnych efektów oczekiwać nie należy.

W pierwszej kolejności wyremontuję ulice...
Wiele ulic wymaga remontu (np. Tuwima, Struga, Jaracza), ale kolejność prac będzie zależała od planu renowacji śródmieścia (najpierw doprowadzenie do kamienic ogrzewania oraz wody i kanalizacji). Rozbuduję system dróg wyjazdowych, żeby wyprowadzić tranzyt tirów.

Priorytetem dla Hanny Zdanowskiej są bieżące remonty dróg, zwiększyła pulę pieniędzy w budżecie na ten cel. Ale nie wiadomo jeszcze dokładnie, które ulice będą wyremontowane. Równolegle mają powstawać - także w tym roku - konkretne projekty związane z przyłączeniem miasta do węzłów autostradowych.

Ożywię ulicę Piotrkowską poprzez...
Poprawa bezpieczeństwa i czystości, wymiana oświetlenia oraz umożliwienie wykupu lokali dotychczasowym najemcom, budowa systemu parkingów i wewnętrznych pasaży łączących podwórka. Zadbam także o kosze na śmieci, ławki, kwietniki, stojaki na rowery i oświetlenie.

Zamiast spełnić te obietnice Hanna Zdanowska sprowokowała dyskusję o przywróceniu ruchu samochodowego na Piotrkowskiej czy plastikowych budach, które miały zniknąć, a teraz mają zostać a ich właściciele handlować pamiątkami z miasta. Odszedł menedżer ulicy Piotrkowskiej, regulamin ogródkowy (określający ich wygląd i usytuowanie) wciąż jest konsultowany przez magistrackich prawników. Projekt sprzedaży lokali użytkowych ich najemcom jest gotowy, opiniowały go już niektóre merytoryczne komisje Rady Miejskiej, ale nie wiadomo kiedy trafi na sesję. Radni mają do niego wiele zastrzeżeń.

Mój pomysł na zagospodarowanie dawnego poligonu na Brusie, to...
Zrealizuję projekt wybrany przez mieszkańców w konkursie.

Dotąd nie było jeszcze konkursu w tej sprawie, a pomysł budowy na tym terenie stadionu miejskiego Hannie Zdanowskiej się nie spodobał.

Wyremontuję ... łódzkich szkół (wymagane podanie liczby). Pieniądze na remont będą z...
Minimum 25 proc. szkół. Pieniądze będą pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy celowych. Ocieplenie, wymiana elewacji, okien i drzwi obniżą koszty ogrzewania budynków i poprawią estetykę okolicy.

Prezydent Zdanowska zwiększyła w tegorocznym budżecie Łodzi pulę pieniędzy na remonty szkół. Projekt termomodernizacji placówek oświatowych, wspierany przez WFOŚ, wkrótce ruszy. Będzie także audyt energetyczny, który ma pokazać ile miasto wydaje na rachunki za prąd m.in. w szkołach. Kolejnym krokiem - dającym oszczędności - będzie renegocjacja umów z dostarczycielami energii do placówek oświatowych.

Dla poprawy czystości w mieście zamierzam...
Osobiście nadzorować porządek w mieście i w razie zaniedbań wyciągać konsekwencje. Zwiększę środki na utrzymanie czystości i będę rozliczać firmy sprzątające z efektów pracy. Od administratorów oczekuję utrzymania porządku na posesjach. Zwiększę ilość koszy.

W lutym prezydent Zdanowska zarządziła ekstra sprzątanie miasta. Zdaniem łodzian jest czyściej, ale nie idealnie. Pieniędzy na ten cel - na razie - wcale więcej nie ma. Mało tego - może ich zabraknąć, choć wiceprezydent Paweł Paczkowski zapewnia , że nie ma obaw, miasto będzie sprzątane. Paczkowski zapowiedział także zmiany organizacyjne. Za sprzątanie ma być odpowiedzialny jeden podmiot - wydział gospodarki komunalnej - co ma zapewnić bardziej racjonalne gospodarowanie funduszami na porządki.

Poprawię komunikację miejską poprzez...
Zakup nowego taboru, remonty torowisk, dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb mieszkańców, wprowadzenie biletów jednoprzejazdowych (obok czasowych), obniżenie cen migawek, wprowadzenie karty miejskiej.

To wciąż plany. Choć MPK - po podpisaniu z miastem umowy powierzenia usług - już zapowiedziało na ten rok kupno nowych autobusów, a na przyszły - tramwajów. Remont ul. Limanowskiego połączony z wymianą torowiska jest kontynuacją prac z roku ubiegłego.

Podczas mojej kadencji wybuduję ... kilometrów ścieżek rowerowych i ... miejsc parkingowych (wymagane podanie liczb)
Wybuduję ścieżki, które połączą osiedla z centrum i kompleksami zielonymi. Będę budowała ścieżki zgodne z wymogami bezpieczeństwa, a nie takie, które kończą się w połowie drogi. Wprowadzę system parkingów w centrum oraz w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

Te zapowiedzi pozostają - na razie - tylko w planach. Żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

W sprawie budowy Camerimage Łódź Center i festiwalu Camerimage zamierzam...
Będę rozmawiała ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w ten projekt. Łódź od zawsze związana jest z filmem, dlatego będę wspierała wszystkie wydarzenia wzmacniające ten obszar kultury.

W tym roku festiwal Camerimage do Łodzi nie wróci, co wyraźnie powiedziała Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi. Budowa Camerimage Łódź Center nadal stoi pod znakiem zapytania.

Jako prezydent będę wspierała następujące łódzkie imprezy kulturalne...
Zadbam o jasne i przejrzyste kryteria wsparcia finansowego imprez kulturalnych. Dlatego powołam biuro festiwalowe, kierowane przez specjalistów odpowiedzialnych za wybór imprez.

Ruszyła procedura administracyjna potrzebna do uruchomienia biura festiwalowego. Ta jednostka ma zacząć pracować jeszcze w tym roku. Zmieni się też sposób podziału pieniędzy na imprezy kulturalne, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała dotychczasowe rozwiązania sprowadzające się do tego, że pieniądze dostawał każdy organizator imprezy, który zwrócił się do miasta z prośbą o dotację. Teraz - prawdopodobnie - pieniądze będą dzielone w drodze konkursu ofert. Ale i bez interwencji RIO prezydent Zdanowska zdecydowała, że sposób podziału pieniędzy trzeba ujednolicić i opracować spójne i jasne procedury ich rozdzielania, a także rozliczania dotacji.

Będę dążyć do budowy jednego/dwóch stadionów w Łodzi - należy wybrać jednego rozwiązanie.
Będę wspierać budowę dwóch stadionów. Obiekt na terenach MOSiR będzie budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wsparcie budowy stadionu Widzewa przez sfinansowanie przebudowy infrastruktury wokół obiektu, preferencje dla inwestora przy zakupie gruntów.

W sprawie współfinansowania przez miasto budowy stadionu Widzewa jest pat. Hanna Zdanowska nadal deklaruje pomoc, spotyka się z władzami Widzewa, ale porozumienie w tej sprawie nie zostało podpisane. Zdaniem prezydent Łodzi Widzew stawia warunki, które są nie do zaakceptowania dla miasta. Nie wiadomo w jakiej formule ma być budowany stadion miejski przy al. Unii. Partnera dla miasta nie ma, ostatnio pojawiły się głosy, że miasto postawi obiekt we własnym zakresie . Na razie prezydent zdecydowała zlecić studium wykonalności inwestycji.

Będę promować łódzki sport przez:
- wspieranie dwóch, trzech najważniejszych, najbardziej znanych klubów,
- wszystkie kluby będę wspierać jednakowo. Należy wybrać jedną opcję
Sport dzieci i młodzieży będę finansowała we wszystkich klubach. Strategię wspierania sportu zawodowego wypracuję wraz ze specjalistami, szkoleniowcami, wybitnymi sportowcami oraz grupą Łódzki Sport. Zaangażuję się w pozyskiwanie środków zewnętrznych dla wybitnych zawodników oraz klubów.

Decyzja zapadła: pieniądze z puli promocja miasta przez sport zostaną podzielone między 9 klubów, a nie jak rok temu - między 18. O tym ile kto dostanie zdecyduje przetarg. Sportowcy osiągający wybitne rezultaty (w sportach indywidualnych i drużynowych) mogą liczyć na ekstra premie od miasta, a to jest nowość wprowadzona przez prezydent Zdanowską. Sport dzieci i młodzieży będzie finansowany jak dotąd, rewolucji nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jola
Jeśli zostanie do końca kadencji, będą to kolejne stracone lata dla Łodzi.
P
Piotrek
Brud smród i ubóstwo. Walące się rudery, dziury w ulicach wszędzie śmieci.
k
korek
Przeciez to jej partia i co, okazuje się, ze nie dał.
SSS nie, CŁC nie, to co powstanie w tym NCŁ. na razie idzie tylko to co stworzył Żydowicz. on powinien pokierowac NCŁ. walczak zniszczy nawet EC1.
s
słaba prezydent
Myslałam, ze sprowadzi spowrotem camerimage, ale ona nic nie potrafi. O centrum festiwalowym według projektu gehryego nie wspomnę. Ta kobieta zmarnuje wszystko co pozostało.
x
xxx
Pani prezydent chce ogłosić przetarg na firmę prowadzącą obsługę prawną urzędu. Obserwując jednak działania pani prezydent a ściślej mówiąc brak tych działań czy nie warto się zastanowić na ogłoszenie przetargu na nowego prezydenta miasta lub firmę zarządzającą tym miastem.
J
JW
"Zmieni się też sposób podziału pieniędzy na imprezy kulturalne, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała dotychczasowe rozwiązania sprowadzające się do tego, że pieniądze dostawał każdy organizator imprezy, który zwrócił się do miasta z prośbą o dotację. " - Nieprawda. Za starej ekipy dostawali tylko "wybrani" organizatorzy (klucz doboru był tajemnicą). A nie "każdy"...
W
Wawelek
czego się spodziewać: Łódź III liga obskurne miasto powiatowe.
m
misiorny
Należy zauważyć, że wielu łodzian wcale nie głosowało na panię prezydent ze względu na jej obietnice wyborcze, (których nawet zbyt wyraziście nie składała). Mało tego: wielu z głosujących na nią wyborców nawet jej nie lubiło i nie lubi nadal ani jej, ani ugrupowania PO, które reprezentuje. To taki łódzki, czy nawet Polski paradoks.
Spora część wyborców po prostu nie chciała aby nieudacznik dbający głównie o własną ferajnę kontynuował swoją władzę w mieście.
Natomiast na realizacji niektórych z obietnic, na przykład dotyczących finansowania z pieniędzy podatników prywatnego widzewskiego stadionu pana Cacka, wielu wyborcom nie zależało a nawet nie życzyli sobie takiego przeznaczenia publicznych pieniędzy.
Tak więc rozliczanie prezydent Zdanowskiej wyborczych obietnic nie będzie ani łatwe, ani jednoznaczne.
a
animator kultury
Działanie tej Pani przez okres 100 dni to kpiny. Zwiększenie zatrudnienia w UM. Poprawienie jakości dróg w mieście, większość dziur w jezdniach zalanych po wyborach odnowiły się na nowo. Realizacja "planu dla piotrkowskiej" nie ma takiego planu bo nie ma "planu dla Łodzi". Rozpoczęła się likwidacja szkół.

Przed wyborami były obiecanki, propagandowa gadka POwiaków. Przez 4 lata będziemy mamieni świetlaną wizją tej prezydentury. Z grajdołka, w którym w chwili obecnej znajduje się Łódź nie wyjdziemy. Byle byśmy nie wpadli bardzie. Co niestety nie jest możliwe.
s
student
Nowakowa nawet nie rozmawiała z Żydowiczem w sprawie porotu Camerimage do Łodzi!
To jest zaniedbanie i działanie na szkodę łódzkiej kultury.
Ale ta pani jest od dawna wrogo nastawiona do Camerimage.
Od czasu sporu dt. budowy camerimage Łódż Center!
Ona na komisji finansów w 2009 roku powiedziała, że poprze finansowanie Specjalnej Strefy Szuki i odmawia poparcia CŁC!
Dziś pani Nowakowa powinna odpowiadac za to co się stało z SSS!
A pokazuje to kontrola RIO, której wyniki miasto ukrywa przed opinią publiczną. Doszło do nadużyć które kosztować nas, podatników będą dziesiątki mln złotych, a Lódż straciła setki milionów.
Pani Nowakowa nie podjęła żadnych działań które mogłyby powstrzymać Walczaka, pełnomocnika komisarza Sadzyńskiego, który dopuścił do samowolengo, wbrew prawu o zamówieniach publicznych powiększenia projektu SSS.
Żydowicz zgłaszał ostrzeżenia, apelował by zweryfikowano prace zespołu SSS.
Strajkujący w obronie CŁC też apelowali by zweryfikowano SSS, że jest ona bez należytego nadzoru.
I nic pani Nowakowa nie zrobiła.
Pani Nowakowa sprzyjała proejktowi Walczaka (SSS) bezkrtycznie! Dziś powinna odpowiadać za zaniechanie, za popieranie działania budzącego wiele wątpliwości, choćby dlatego że jej kolega partyjny Kacprzak publicznie powiedział,że SSS bedzie prywatną Galerią Sztuki -Atlas Sztuki (a to galeria Walczaka!)
Dlaczego pani sprzyjała i sprzyją nadal osobie która narazila nas, podatników na tak ogromne straty? Dlaczego nie ujawni pani nakazu zapłaty jaki miasto dostało z sądu w sprawie SSS?
Dlaczego nie powie pani publicznie że działania Walczaka doprowadziły do tego,że miasto musi zapłacić dodatkowo niemieckim architektom 9 mln zł, a koszt budowy SSS wzrósł z 383 mln zł do ponad 550 mln!
To jest skandal!
Dlaczego nie pokaże pani pisma z Ministerstwa Kultury jasno pokazującego że SSS nie otrzyma kasy (200 mln!!!)
Co pani Zdanowska pokazywał w Cannes?
Nowe Centrum Łodzi!
Którego ideea powsatała dzieki Zydowiczowi i Lynchowi> Pokazywała tylko studio Lyncha i Muzeum Techniki (ideea która wymyslił dla Ec1 Żydowicz!).
Jedyny element naprawde realizowany, bo budowa jest w toku!
A pani Nowakowa nawet nie podjęła próby rozmowy z Zydowiczem i Lynchem.
Nie ma nic gorszego jak zakompleksiały polityk i samorządowiec.
Pani się nie nadaję na prezydenta od kultury bo pani brak kultury.
a
andrju
ha ha dobre ale tylko pensie do górki ale sobie
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie