Łódź: co zrobić z taką fontanną?

  Łódź: co zrobić z taką fontanną?

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zapomnieć czy zburzyć? Takie dylematy wzbudza fontanna, którą w ubiegłym roku wybudowano za 5 mln zł na pl. Dąbrowskiego w Łodzi. Na temat jej losu i placu dyskutowano w czwratek w Teatrze Wielkim. Fontanna prawdopodobnie zostanie, choć wielu się nie podoba.
  Plac, na modernizację którego wydano ok.16 mln zł, nie stanowi żadnej atrakcji. Brakuje ławek nie ma zieleni. Fontanna to atrakcja wątpliwa.

  - Powinno się ją wywieźć do parku na Zdrowiu i ustawić jako pomnik głupoty - mówi Maciej Nawrocki, łodzianin. - Na placu musi zostać przywrócony punkt przesiadkowy autobusów MPK.

  Rafał Szrajber, projektant placu, do samej fontanny się nie przyznaje, bo jej projekt zlecono innej firmie.

  - A jak już powstała fontanna, to niestety, trzeba było dostosować do niej projekt placu - wzdychał wczoraj w Teatrze Wielkim.

  Wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński chciał przed teatrem urządzić parking. Parkingu jednak raczej nie będzie, bo pojawiła się nowa lokalizacja miejsc postojowych.

  - Prowadzimy rozmowy z prezesem PKS, który chce odstąpić nam działkę przy ulicy Składowej. To zaledwie 200 metrów od placu, a jest to hektar ziemi. Parking byłby więc spory - zachwyca się Joński.

  Według Marka Michalika, byłego wiceprezydenta, parking mógłby powstać na skwerze, gdzie planowano zrobić hotel. Niestety, do tej pory przetargów nie rozstrzygnięto. Nie zgłosił się inwestor, który mógłby postawić tam pięciogwiazdkowy obiekt.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  debilizm

  leda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 56 / 22

  fontanna - dzielo Kropiwnickiego, realizacja jego poronionych idei - powinna byc jednak wyburzona, zwlaszcza, że teatr będzie w remoncie i takie prace mu nie zaszkodzą. Przy okazji należałoby...rozwiń całość

  fontanna - dzielo Kropiwnickiego, realizacja jego poronionych idei - powinna byc jednak wyburzona, zwlaszcza, że teatr będzie w remoncie i takie prace mu nie zaszkodzą. Przy okazji należałoby przeprojektowac ten okropny plac, ktory nie spełnia żadnych funkcji - chyba, że liczy się miejsce dla deskorolkowców i tzw. marginesu spolecznego, obsikujacego mury teatru i owej "przepieknej" fontanny spod znaku czlonka PiS.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fontanna

  artysta-plastyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 28

  W Plovdiv w Bulgarii taki sam problem.Artysci z bozej laski w jakis sposob sie dogaduja z wladzami miasta na projekt np.fontanna.Biora za to kupe szmalu i dziela sie nia z radnymi.Najgorsze jest to...rozwiń całość

  W Plovdiv w Bulgarii taki sam problem.Artysci z bozej laski w jakis sposob sie dogaduja z wladzami miasta na projekt np.fontanna.Biora za to kupe szmalu i dziela sie nia z radnymi.Najgorsze jest to ze na tym cierpia prawdziwi artysci a wasze dzieci przyzwyczajaja sie do kiczu.Tragedia 21 wiekuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fontanna

  Rychu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 22

  Mieszkałem w Łodzi w latach 81 do 88 i było to przepiękne dla mnie miasto.
  Spiewałem w TW i kąpałem się w tamtej starej fontannie razem z panną Bożenką. Tancerką. I komu to przeszkadzało? Ale...rozwiń całość

  Mieszkałem w Łodzi w latach 81 do 88 i było to przepiękne dla mnie miasto.
  Spiewałem w TW i kąpałem się w tamtej starej fontannie razem z panną Bożenką. Tancerką. I komu to przeszkadzało? Ale przyszła klęcząca "wolność".
  Na prezydenta Łodzianie wybrali debila w berecie, no i stało się. Żydolubny (częste wizyty w Izraelu)i obrzydliwie katolicko pobożny cymbał w berecie (czy też jakiejś idiotycznej czapce rządził wg zasady;Spieprzyć jak najwięcej. Ile mieszkań można byłoby wybudować za tę "modernizację". 16 mln!!! To chamski sabotaż!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parking

  teatroman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

  Głupota decydentów nie zna granic! Brakiem parkingu chcą zniszczyć Teatr Wielki. Pomijam klasę tego co zrobili na placu i pieniądze jakie wyrzucono w "FONTANNĘ".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zburzyć ten kicz !!!!

  mieszk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

  "Vagina" Kropy, że użyje tego już chyba przyjętego powszechnie w Łodzi określenia tego kiczu, zburzyła klasycystyczno-modernistyczny wystrój Placu, poprzez wprowadzenie nienaturalnych płynnych...rozwiń całość

  "Vagina" Kropy, że użyje tego już chyba przyjętego powszechnie w Łodzi określenia tego kiczu, zburzyła klasycystyczno-modernistyczny wystrój Placu, poprzez wprowadzenie nienaturalnych płynnych linii. Na do dadatek, i to jest jej wielki grzech, przesłoniła modernistyczną fasadę Teatru Wielkiego.
  Wychodzi na to, że ważniejsza jest popkultura niż ta wysokiego lotu...
  Jak można było dopuścić do tego !!! ??? A zerknęliście Państwo na ten kicz "od tyłu", jak wychodzi się z Teatru.... Jakaś dziwna bezkształtna górka, "ni z gruszki, ni z pietruszki"... Ważny jest front, nikt nie każe zachodzić od tyłu, gdzie smutna rzeczywistość skrzeczy.
  Przecież jest tyle możliwości realizacji ażurowych fontann, tych tryskających niejako z ziemi, tworzących kurtyny wodne...
  Mnie tam nie byłoby szkoda tych wyrzuconych w błoto 16 mln. Również i jako swego rodzaju nauczka dla "kropopodobnych", że łodzianie potrafią zlikwidować ich "pomniki chwały". Również i nauczka dla architekta miasta, że pozwolił na taką głupotę... Według mnie powinien ponieść, przynajmniej moralną odpowiedzialność, za to że dopuścił do realizacji tego kiczu !!!!
  Dziwi mnie, że do tej pory nie usłyszałem żadnego głosu "za" lub "przeciw" ze strony oddz. łódzkiego Stowarzyszenia Architektów POlskich. Czyżby solidarność zawodowa, albo wspólne interesy środowiska ??? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fontanna

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 44

  Wg mnie ta fontanna-wagina wcale się nie komponuje z gmachem teatru. A że ludzie przyjeżdżają i dopchać się nie można ? Widicznie z bliska chcą to cudo zobaczyć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)))))))))))))

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 63 / 46

  racja:)))))))))))))))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowa kość niezgody?

  To ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 58 / 66

  Mnie fontanna się podoba. Latem nie można się doniej dopchać, taki tłok. Nowe władze lepiej niech się zajmą dziurami w jezdniach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko 5mln

  zab (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 45

  tylko 5 milionów?
  Poprzednie władze podawały kwotę 16 milionów?
  a co się stałó z tyki jedenastoma?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  plac - fontanna

  taraska09 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 56

  Pod placem zbudować parking podziemny, a na wierzchu postawić klasyczną w formie fontannę plus trochę zieleni i w okolicy sympatyczną kawiarnię.Mając pod nosem parking ludzie będą mieli chęć na...rozwiń całość

  Pod placem zbudować parking podziemny, a na wierzchu postawić klasyczną w formie fontannę plus trochę zieleni i w okolicy sympatyczną kawiarnię.Mając pod nosem parking ludzie będą mieli chęć na spotkania i zaludnią to miejsce.
  Natomiast powrót do postoju autobusów to nieporozumienie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo