Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Dawny blask odzyskają dwie zabytkowe fabryki w centrum Łodzi - przy ul. Tuwima i przy ul. Sienkiewicza

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawna fabryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, z charakterystycznym kominem pofabrycznym, który już wcześniej został odnowiony, została nie tylko wyremontowana, lecz także rozbudowana.
Dawna fabryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, z charakterystycznym kominem pofabrycznym, który już wcześniej został odnowiony, została nie tylko wyremontowana, lecz także rozbudowana. Krzysztof Szymczak
Dwie odnowione, zabytkowe, historyczne fabryki wzbogacą centrum Łodzi. W przypadku fabryki Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10 remont dobiega już końca, natomiast w przypadku przędzalni Wigencja przy ul. Sienkiewicza 75/77 dopiero się zaczyna. W dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera trwają intensywne prace wykończeniowe. Pochłoną w sumie 13,5 mln zł. Po ich zakończeniu zacznie tam działać Fabryka Aktywności Miejskiej. Cóż to takiego?

Fabryka Aktywności w fabryce Wagnera

– Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce edukacji o mieście i jego dziedzictwie. Ważnym uczestnikiem i adresatem naszych działań będą zarówno seniorzy, jak i młodzież, z którą będziemy się spotykać na warsztatach z edukacji samorządowej oraz edukacji obywatelskiej. W ramach interdyscyplinarnego miejskiego programu społecznego, wyznaczymy kierunki polityki młodzieżowej Łodzi. Bieżąca współpraca i organizacja wydarzeń podejmowana będzie także z Młodzieżową Radą Miejską. Fabryka Aktywności Miejskiej, czyli nasze łódzkie laboratorium wspólnego tworzenia miasta, budowane będzie w oparciu o aktywne uczestnictwo mieszkanek i mieszkańców. To łodzianki i łodzianie są absolutnie kluczowym elementem rozwoju Łodzi – zaznacza Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UM w Łodzi.

Dawna fabryka Wagnera, z charakterystycznym kominem pofabrycznym, który już wcześniej został odnowiony, została nie tylko wyremontowana, lecz także rozbudowana.

- Fabryka wraz z jej oryginalnym, XIX-wiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem jej przemysłowego charakteru. Odnowiono ponad stuletnią elewację wydobywając spod tynku jej oryginalne cegły. Od strony północnej nadbudowano kondygnację z przeszkleniem dodającym jej naturalnego światła i lekkości. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przemieszczanie się między piętrami ułatwi nowoczesna winda. Zmianie ulegnie również otocznie budynku. Wokół zabytkowej fabryki dopracowywane jest zielone i ogólnodostępne podwórze z drzewami i niską roślinnością. Stojaki rowerowe, ławki oraz kosze na śmieci będą dopełnieniem miejsca chwilowego odpoczynku – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Teatr Pinokio w Wigencji

Po podpisaniu umowy z Mostostalem ruszyła modernizacja i przebudowa fabryki Wigencja z początku lat 20. XX wieku. Po remoncie stanie się siedzibą teatru dla dzieci Pinokio oraz Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży. Powstaną tam dwie nowoczesne sale teatralne, przestronne foyer, pracownie twórcze, sale edukacyjne, garderoby i restauracja. Nie zabraknie biblioteki i księgarni dla najmłodszych. Wokół pojawią się nowe nasadzenia. Chodzi o krzewy i drzewa – w tym klony polne i zwyczajne oraz śliwy wiśniowe. Prace remontowo-budowlane potrwają do przełomu 2022 i 2023 roku i pochłoną prawie 42 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki