MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź Design Festival 2017. Zwycięzcy konkursu make me!

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Rozpoczęła się 11. edycja Łódź Design Festival. Impreza trwa do 8 października. W czasie uroczystej inauguracji rozdano nagrody w konkursie make me!

11. edycję Łódź Design Festival uroczyście zainaugurowano wczoraj w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Gali towarzyszyło wręczenie nagród w festiwalowym konkursie make me!, adresowanym do designerów oraz adeptów kierunków artystycznych i projektowych.

Główną nagrodę Paradyż Award, w wysokości 20 tys. zł otrzymał Benno Brucksch za projekt „Ziemia, wosk, ołówek” . Nagroda specjalna w wysokości 10 tys. zł przypadła Janowi Liberze za projekt „Miejska przyczepka rowerowa”. Swoją nagrodę - 5 tys. zł - przyznała firma Interprint. Wręczono ją Magdalenie Kucharskiej za projekt „Baltica”.

W tym roku, spośród aż 350 produktów podlegających ocenie, 190 zostało zgłoszonych bezpośrednio przez projektantów i producentów, a 160 nominowanych przez przedstawicieli Rady Ekspertów. Podczas obrad przyznano znak jakości must have 75 produktom. Laureaci konkursu otrzymali statuetki zaprojektowane przez Bartka Mejora i wyprodukowane przez fabrykę porcelany Porcelana Kristoff. Wyróżnione produkty można zobaczyć na wystawie „must have” w trakcie trwania festiwalu.

Ubiegłoroczny laureat konkursu make me!, Jan Pfeifer, tak wspominał swoje zwycięstwo: - Konkurs to świetna okazja do tego, aby zaprezentować swoją pracę, poznać ciekawych ludzi, uczestniczyć w bardzo interesujących warsztatach. Cieszę się, że Instrument Miejski został doceniony nie tylko przez jury, ale także zwiedzających wystawę, którzy mogli go przetestować. Dostałem dużo ciepłych komentarzy i wsparcia do tego, aby pracować dalej.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Od.Nowa. „Poprzez wystawy, wykłady, panele dyskusyjne będziemy zastanawiać się nad współczesnym wzornictwem, nad projektowaniem na nowo i od nowa” - wyjaśniają organizatorzy.

W programie głównym festiwalu znalazły się dwie wystawy: „New Old - projektowanie dla nas w przyszłości”, przygotowana przez Muzeum Designu w Londynie oraz „Miejskie marzenia” z Vitra Design Museum. Pierwsza z nich nawiązuje do wydłużającej się średniej długości życia mieszkańców Europy i ma być inspiracją do przemyślenia na nowo podejścia do wzornictwa dedykowanego ludziom starszym. Z kolei „Miejskie marzenia” to studium możliwych scenariuszy rozwoju miast, podkreślające potrzebę wprowadzania na nowo do naszego codziennego otoczenia natury: roślin, zwierząt, wody i ognia.

Na program tegorocznego festiwalu składa się w sumie trzydzieści wystaw (wszystkie są dostępne w centrum festiwalowym w Art_Inkubatorze). „Polish Design Island 2017” to będący wynikiem współpracy dziewięciu regionów Polski, podróżujący po Europie kontener prezentujący 27 polskich projektów. Wystawa „The Best Polish Illustrators” prezentuje 39 prac współczesnych ilustratorów, a zagadkowa „Mystery Things Museum” przedstawia obiekty, których przeznaczenie początkowo trudno odgadnąć. Wśród wystaw towarzyszących są również ekspozycje „The Best of Hungary” i „AccessAbility”.

Jednak Łódź Design Festival to również miejsce spotkań i dyskusji. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia jest Edukracja, czyli strefa dla rodzin z dziećmi. Na najmłodszych czekają warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów czy programowania oraz kodowania. Dzieci mogą też uczestniczyć w lekcjach designu w formie spacerów z przewodnikiem po wybranych ekspozycjach, wystawa „Miasto i las” oraz interaktywny kalendarz przybliżający świat przyrody.

Dla profesjonalistów przygotowano panele wykładowe oraz bloki tematyczne dotyczące architektury, nowej ekonomii, biznesu, przestrzeni miejskiej, badań rynki i trendów w projektowaniu.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. włoski architekt Renato Rizzi, który pracował przez 10 lat w Nowym Jorku w pracowni Petera Eisemana, a obecnie wykłada na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. A także Jenny B. Osuldsen z Snøhetta studio - ta ceniona pracownia zatrudnia 180 pracowników z trzydziestu krajów; w 1989 roku otrzymała swoje pierwsze zlecenie: zaprojektowanie Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki