Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź Design Festiwal powraca! Już we wrześniu druga odsłona tegorocznej edycji imprezy. W programie 10 nowych ekspozycji

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Centrum festiwalowe w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi we wrześniu ponownie zapełni się nowatorskimi projektami. To będzie druga odsłona tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal, w ramach której przez 4 dni zobaczymy za darmo 10 nowych ekspozycji. Start 16 września.

W czasie wiosennej odsłony imprezy większość projektów była prezentowana w przeszklonych pawilonach ustawionych w różnych przestrzeniach miasta. W jesiennej łodzianie będą mogli przyjść do Fabryki Sztuki, która jest sercem festiwalu wzornictwa i projektowania.

Wszystkie wystawy w ramach odsłony Lepiej 2.0 będą dostępne całkowicie bezpłatnie, a przygotowane ekspozycje zapowiedzą przemiany jakie festiwal będzie przechodził w kolejnych swoich odsłonach. Organizatorom imprezy i twórcom zależy na tym, żeby zmienić sposób mówienia o wzornictwie, które powinno bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy codziennego życia od wygodnego fotela, po praktyczne naczynia kuchenne, czy wygodne zapięcie spodni. Bo lepsze projektowanie to lepsze życie.

– Zorientowaliśmy się, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie – zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

Zmiany, jakie organizatorzy rozpoczynają w tej edycji, mają na celu zwrócenie uwagi, że design to nie tylko ornament i estetyka, ale również rozwiązywanie ważnych problemów i naukowe podstawy związane z każdą dziedziną naszego życia. Wrześniowa odsłona festiwalu to również początek refleksji, którą organizatorzy chcą realizować w trzyletnim rytmie, a zapoczątkowaną dyskusję kontynuować w przyszłości z udziałem publiczności i zaproszonych ekspertów.

Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja „Elementarz polskiego designu” Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – prezentuje 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.

Na drugim biegunie zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania, które proponują młodzi projektanci. Organizatorzy chcą dać szansę studentom i wykładowcom na skonfrontowanie ich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów.

Ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, spotkać się z inwestorem, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości – zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki