Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: dyrektorzy apelują w sprawie strategii dla kultury

Łukasz Kaczyński
Zdzisław Jaskuła, jeden z sygnatariuszy apelu.
Zdzisław Jaskuła, jeden z sygnatariuszy apelu. archiwum
Apel do łódzkich władz samorządowych, marszałka Województwa Łódzkiego i łódzkiego Sejmiku Wojewódzkiego oraz do prezydenta miasta Łodzi i radnych miasta Łódź skierowali dyrektorzy oraz pracownicy najważniejszych miejskich instytucji kultury.

"Zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie zdecydowanych i systemowych działań mających na celu stały, zrównoważony rozwój sektora kultury w Łodzi i regionie łódzkim, oparty na przemyślanych działaniach kierunkowych, które doprowadzą do zbudowania strategii rozwoju kultury w Łodzi i regionie łódzkim" - piszą w liście.

Intencją autorów jest, aby kultura zaczęła być traktowana jako znaczący składnik i dominanta cywilizacyjna, która może wpływać na rozwój społeczno-gospodarczy.

Przemyślana strategia polityki kulturalnej Łodzi i regionu łódzkiego powinna, ich zdaniem, zostać opracowana przy wykorzystaniu najlepszych praktyk europejskich i światowych. Ważne jest, aby mogła ona wzmacniać świadomość obywatelską oraz być czynnikiem pozwalającym na kształtowanie i promowanie postaw prospołecznych w kulturze i życiu społecznym.

Celem strategii powinno być "wzmacnianie działań na rzecz lokalnego środowiska artystycznego i kulturalnego oraz umożliwienie wszystkim mieszkańcom Łodzi i województwa uczestnictwa w kulturze".
Autorzy apelu są przekonani, że strategia koniecznie powinna zostać przygotowana przy ścisłej współpracy między Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim oraz przy współudziale przedstawicieli łódzkiego środowiska kulturalnego.

Realizacja wymienionych założeń byłaby, jak piszą autorzy apelu, możliwa w oparciu o: przygotowanie rzetelnej i obiektywnej analizy sektorowej uwzględniającej specyfikę Łodzi i regionu łódzkiego; wdrożenie strukturalnych mechanizmów, zapewniających opiekę merytoryczną i promocyjną nad działaniami na rzecz środowiska artystycznego i kulturalnego; wprowadzenie rozwiązań wzmacniających rolę kultury w procesie edukacyjnym dzieci, młodzieży i osób dorosłych; wprowadzenie świadomej, zgodnej z potrzebami środowisk kulturalnych, polityki inwestycyjnej w obszarze kultury (rewitalizacja, renowacja, wyposażenie w środki techniczne, itp.) w oparciu o zachowanie równowagi pomiędzy nakładami finansowymi przeznaczonymi na istniejącą już infrastrukturę instytucji kultury, składnikami dziedzictwa materialnego, a nowymi projektami inwestycyjnymi; wprowadzenie komplementarnych rozwiązań gwarantujących stały wzrost nakładów finansowych na programowe działania kulturalne, uwzględnionych tak w budżetach Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego, oraz w potencjalnych wpływach z innych źródeł (fundusze unijne, sektor prywatny).

Pod apelem podpisali się m.in.: Andrzej Strąk (Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury), Ewa Pilawska (Teatr Powszechny), Konrad Dworakowski (Teatr Lalki i Aktora "Pinokio"), Zdzisław Jaskuła (Teatr Nowy im. K. Dejmka), Grażyna Posmykiewicz i Zbigniew Macias (Teatr Muzyczny), Elżbieta Fuchs (Miejska Galeria Sztuki), Tomasz Rodowicz (Teatr Chorea), Maciej Trzebeński (Fabryka Sztuki), Tomasz Bieszczad (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych) oraz dyrektorzy miejskich ośrodków kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki