Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: fortepian Fazioli za 480 tys. zł w Akademii Muzycznej

Anna Pawłowska
Paolo Fazioli przy fortepianie ze swojej manufaktury.
Paolo Fazioli przy fortepianie ze swojej manufaktury. Jakub Pokora
Akademia Muzyczna pokazała w poniedziałek fortepian z włoskiej manufaktury Fazioli, na jakim gra dwoje z tegorocznych laureatów Konkursu Chopinowskiego. To nowy nabytek AM, który zaprezentowano podczas krótkiego koncertu.

Na chwilę zasiadł za klawiaturą sam Paolo Fazioli, pianista, konstruktor i właściciel manufaktury.

- Laureaci konkursów chopinowskich wybierają ten fortepian dla brzmienia włoskiego słońca, które w nim słychać - mówił Antoni Wierzbiński, rektor Akademii Muzycznej.

Manufaktura Fazioli produkuje około 120 fortepianów rocznie. Firma zajmuje się tym od 30 lat. Płyty i pudła rezonansowe robi się z czerwonego świerku, z którego Stradivarius wykonywał swoje skrzypce.

- Każdy instrument konstruowany jest z wielką troską. Każdy z nich ma swój osobny charakter, włoski charakter. - mówił Paolo Faziloli. - Jest to instrument, na którym żaden muzyk nie powinien obawiać się grać. Traktowany przyjaźnie, nie brutalnie, oddaje całą przyjaźń osobie, która na nim gra. Może bardzo pomóc pianiście w wykonywaniu utworów.

Produkcja fortepianu to proces czasochłonny. Oszlifowana płyta rezonansowa przechowywana jest przez trzy lata w pomieszczeniu o odpowiednich, starannie monitorowanych, warunkach klimatycznych. Pudło rezonansowe powinno odstać przynajmniej cztery miesiące. Klawisze fortepianu powstają z najwyższej jakości ceramiki, jakiej używają... dentyści.

Ostatnią fazą produkcji każdego egzemplarza fortepianu Fazioli jest wypróbowanie instrumentu przez szefa manufaktury, zanim sprawdzą go inni muzycy.

- Budowa fortepianu nie jest dla mnie czystym interesem, sposobem zarabiania pieniędzy, ale wyrazem uczuć do muzyki i instrumentów w ogóle - opowiadał Włoch o swojej pracy.

Instrument powstał na zamówienie. Kosztował 480 tys. zł ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Będzie stanowił wyposażenie budowanej właśnie sali koncertowej przy ul. Żubardzkiej 2a.

Paolo Fazioli był zachwycony łódzką Akademią Muzyczną i organizacją wyższego szkolnictwa artystycznym w Polsce.

- Teraz jeszcze bardziej rozumiem, dlaczego tak wielcy muzycy pochodzą właśnie z Polski. Wystarczy wspomnieć Chopina czy Rubinsteina, ale też wielu innych, którzy wypełnili świat muzyki - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki