18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Hanna Zdanowska zaczyna rządzić

Piotr Brzózka
Ślubowanie prezydent Zdanowskiej zaplanowano na godz. 10
Ślubowanie prezydent Zdanowskiej zaplanowano na godz. 10 archiwum
Hanna Zdanowska złoży ślubowanie przed Radą Miejską i oficjalnie zostanie prezydentem Łodzi. Tuż po tym ma przedstawić nazwiska swoich zastępców

W poniedziałek Hanna Zdanowska złoży ślubowanie przed Radą Miejską i formalnie obejmie urząd prezydenta Łodzi. Ślubowanie odbędzie się na uroczystej sesji Rady Miejskiej, zaplanowanej na godzinę 10. Hanna Zdanowska jest pierwszą kobietą w historii Łodzi, która obejmie ten urząd.

W czyim gabinecie będzie urzędować prezydent Zdanowska? Zapowiadała, że będzie pracować na parterze. Tłumaczyła, że chce spotykać się z łodzianami, a osobom starszym łatwiej będzie dotrzeć do gabinetu na parterze. Zatem ma do wyboru gabinet Jerzego Kropiwnickiego z widokiem na ulicę Piotrkowską albo przestonniejszy - Włodzimierza Tomaszewskiego, z widokiem na dziedziniec magistratu.

Jaka będzie jej pierwsza decyzja? Dwa tygodnie temu, gdy Łódź sparaliżowała zima, Hanna Zdanowska zapowiedziała, że jeśli wygra drugą turę turę wyborów, wyciągnie surowe konsekwencje wobec urzędników, którzy nie poradzli sobie z atakiem zimy. Chodziło jej o szefostwo Zarządu Dróg i Transportu.

Ale jeszcze więcej emocji budzą nazwiska zastępców Hanny Zdanowskiej. Sama prezydent zapowiedziała, że przedstawi ich tuż po ślubowaniu. Wśród kandydatów wymienia się Pawła Paczkowskiego, który po wyborach do Rady Miejskiej został powołany na pełniącego funkcję prezydenta, bo Tomasz Sadzyński zdobył mandat radnego i musiał zrezygnować.

Paczkowski jeszcze w piątek zaprzeczał, że ma zostać wiceprezydentem. Zapowiadał, że wraca do pracy w szpitalu im. Jana Bożego. Ale w magistracie mówi się, że nie bez powodu dostał nominację na ledwie tydzień, choć miastem z powodzeniem mogła zarządzać sekretarz Barbara Mrozowska-Nieradko.

Obok Paczkowskiego niemal pewnym kandydatem jest Marek Cieślak prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Cieślak nie jest politykiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, w przeszłości był wicewojewodą sieradzkim, ale jako szef ŁSSE jest uznawany za sprawnego menedżera. A Hanna Zdanowska zapowiadała, że otoczy się menedżerami, nie politykami. Paczkowski także jest bardziej menedżerem. Pracował jako szef łódzkiego NFZ.

Trzecim wiceprezydentem kojarzonym z PO ma być Elżbieta Królikowska-Kińska obecnie radna albo Zbigniew Papierski, szef informatycznej spółki Poczty Polskiej, który odpowiadał za kampanię Hanny Zdanowskiej. Za Królikowską-Kińską przemawia jej bliska ponoć znajomość z prezydent Zdanowską oraz doskonała znajomość kwestii oświatowych.

Na giełdzie nazwisk jest też Tomasz Kacprzak, szef Rady Miejskiej. Ale czy zostanie wiceprezydentem? Prominentny polityk PO z Warszawy twierdzi, że wśród wiceprezydentów nie ma miejsca na młodych. Ale w niedzielę wieczorem z obozu PO dochodziły wieści, że Kacprzak jednak dostał nominację.

Czwartym wiceprezydentem ma być Krzysztof Piątkowski z PiS. To już pewne, choć wczoraj Krzysztof Piątkowski unikał odpowiedzi na pytanie czy przyjął nominację. Piątkowski będzie wiceprezydentem, o ile dojdzie do formalnej koalicji PO i PiS. Negocjacje łatwe nie były. Z naszych informacji wynika, że PiS chciał umowy spisanej z prezydent Zdanowską. Po co te formalności? Jak tłumaczył ważny polityk PiS, by PO nie traktowała koalicjanta jak maszynki do głosowania.

Wiceprezydentem na pewno nie będzie Włodzimierz Tomaszewski, zastępca Jerzego Kropiwnickiego i kandydat ŁPO na prezydenta Łodzi. W zamian za poparcie Zdanowskiej w drugiej turze Tomaszewski ma zostać jej pełnomocnikiem ds. Nowego Centrum Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki