Łódź i województwo łódzkie już na EXPO 2020 Dubaj! Studenci UŁ wśród obsługujących Pawilon Polski w strojach projektantki z PŁ

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wśród studentów obsługujących Pawilon Polski w Dubaju jest obecnie 13 z Uniwersytetu Łódzkiego. Stroje tej obsługi zaprojektowała studentka Politechniki Łódzkiej.
Wśród studentów obsługujących Pawilon Polski w Dubaju jest obecnie 13 z Uniwersytetu Łódzkiego. Stroje tej obsługi zaprojektowała studentka Politechniki Łódzkiej. Obsługa Pawilonu Polskiego
Udostępnij:
Prezentacja województwa łódzkiego podczas EXPO 2020 Dubaj zacznie się za miesiąc, ale w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są już przedsiębiorcy i studenci z naszego regionu.

Pierwsza z tzw. Wystaw Światowych, organizowana w kraju arabskim, jest opóźniona z powodu koronawirusa (stąd „2020” w jej nazwie) – dlatego trwa od 1 października 2021 r., a zakończy się 31 marca 2022 r. Organizatorzy dubajskiego EXPO szacują, że wystawę zwiedzi ok. 18 milionów osób.

Także od 1 października na zwiedzających czeka Pawilon Polski, który jako cechę narodową naszego kraju przedstawia kreatywność (z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków). W dniach 6-10 listopada 2021 r. strefę wystaw czasowych w tym pawilonie przejmie województwo łódzkie.

Studenci i studentki UŁ już w Dubaju. Przedsiębiorcy z Łódzkiego rozmawiają z potencjalnymi kontrahentami

Ale już 26 września do Dubaju wyleciało 13 studentów i studentek Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w ramach praktyk zawodowych są zaangażowani w obsługę gości Pawilonu Polski podczas EXPO (w okolicach Nowego Roku zmieni ich druga, 12-osobowa, grupa z UŁ. Ponadto podobne praktyki mają w Dubaju studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grupy Uczelni Vistula).

Obsługa pawilonu jest ubrana w stroje zaprojektowane przez Barbarę Florczyk, studentkę Politechniki Łódzkiej, której projekty zwyciężyły w ogólnokrajowym konkursie.

Poza studentami, województwo łódzkie w Dubaju reprezentuje obecnie także grupa 12 przedsiębiorców z branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Jak dotąd, m.in. uczestniczyli oni w spotkaniach dotyczących procedur wejścia na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz z potencjalnymi kontrahentami.

Województwo łódzkie na EXPO 2020 w Dubaju promuje się przemysłem włókienniczym

27 września Urząd Marszałkowski w Łodzi poinformował, że wybrał wykonawcę w przetargu na „organizację udziału Województwa Łódzkiego w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju”. Spośród trzech ofert urzędnicy wskazali konsorcjum dwóch spółek z Warszawy, które zrealizują powierzone im zadanie za ponad 1,6 mln zł.

Nasz region w listopadzie będzie się promował pod hasłem „Nowoczesność inspirowana tradycją”. Motywem przewodnim ekspozycji Łódzkiego będzie przemysł włókienniczy. Z przetargowej dokumentacji wynika, że ma on być odnoszony „do tradycji historycznych regionu aż do nowoczesnych technologii w dziedzinie tworzenia tkanin, przy udziale przedsiębiorstw i ośrodków naukowych zlokalizowanych w regionie”.

Partnerem części „innowacyjnej” będzie Politechnika Łódzka, która zaprezentuje swoje osiągnięcia w zakresie nowoczesnych tkanin.

Wykonawca zamówienia z urzędu marszałkowskiego będzie musiał m.in. zapewnić 12 manekinów i tyle samo kompletnych strojów ludowych z różnych części regionu: od stroju sieradzkiego do wieluńskiego.

W dokumentacji urzędu marszałkowskiego jest także mowa o interaktywnym lustrze – przymierzalni strojów ludowych (przymierzający otrzyma swoje zdjęcie w takim stroju wysłane pocztą elektroniczną oraz w postaci wydruku).

„Do współudziału w tworzeniu wartości wystawy” ma zachęcać zwiedzających „własnoręczne zbieranie jabłek z rozwieszonych pomiędzy pasami tkanin koszyków wiklinowych w celu samodzielnego sporządzenia soku”.

Czytaj więcej: Województwo łódzkie na EXPO 2020 w Dubaju promuje się przemysłem włókienniczym. Do tego sok jabłkowy. Trzeba też wybrać 15 modelek

Od jutra kwarantanna zostaje skrócona

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie