Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: jak powstała Manufaktura. Nowa książka

(Ad.)
Pałac Poznańskich, czyli Muzeum Miasta Łodzi. Miejsce wtorkowej promocji książki o historii Manufaktury.
Pałac Poznańskich, czyli Muzeum Miasta Łodzi. Miejsce wtorkowej promocji książki o historii Manufaktury. archiwum/Paweł Nowak
We wtorek o 19:00 rozpoczyna się spotkanie poświęcone książce Michała Matysa "Łódzka fabryka marzeń. Od afery do sukcesu". Publikacja opowiada o historii fabryki Poznańskiego, zakładów Poltex i Manufaktury.

Bohaterowie książki: fabrykant Izrael Poznański, robotnik Jerzy Dłużniewski i likwidator zakładów "Poltex" Mieczysław Michalski, nigdy się nie spotkali. Połączyło ich dopiero trzydzieści hektarów w centrum Łodzi, przestrzeń, na której realizowali swoje marzenia.

Poznański w drugiej połowie XIX wieku zbudował tam słynną fabrykę włókienniczą, Dłużniewski, charyzmatyczny lider łódzkiej "Solidarności", wprowadził włókniarki na pierwszą linię pokojowej rewolucji, natomiast Michalski przyczynił się do rewitalizacji budynków zrujnowanej fabryki, udowadniając, że Łódź może dynamicznie rozwijać się bez włókiennictwa. Jednak dziejom "fabryki marzeń" towarzyszyło złowrogie fatum. Synowie Poznańskiego splajtowali, włókniarki straciły pracę, a Michalski został zatrzymany przez ABW i oskarżony o "przekręt" gospodarczy. Wszyscy ponieśli klęskę. Może stało się to dlatego, że byli wizjonerami wyprzedzającymi swoją epokę?

***

Michał Matys (ur. 1966) - łodzianin, z wykształcenia archeolog, z zamiłowania reporter. Największe uznanie przyniósł mu cykl artykułów o tym, jak powstały fortuny najbogatszych Polaków. Ich efektem jest książka "Towarzystwo" (2003). Współautor książki "Gen ciekawości" (2004), zawierającej wywiady z wybitnymi naukowcami. W latach 2008-2009 zrealizował dla Telewizji Polskiej "Zagadki tamtych lat", cykl filmów o groteskowej, absurdalnej rzeczywistości PRL. Odcinek o strajku łódzkich włókniarek, zatytułowany "Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi?"| otrzymał nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż telewizyjny 2009 roku.

Spotkanie i rozmowę z autorem poprowadzi Magda Olczyk, Redaktor TVP Łódź.

(Informacja prasowa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki