Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: jednak nie będzie ulicy Ludwika Benoit? Wojewoda łódzki chce wyjaśnień

Marcin Darda
Marcin Darda
Wybitnemu aktorowi Ludwikowi Benoit, związanemu z łódzkimi scenami, Rada Miejska dała patronat nad jedną z ulic w listopadzie. Jednak wątpliwości prawne dotyczące tej uchwały mają służby prawne wojewody łódzkiego. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Wybitnemu aktorowi Ludwikowi Benoit, związanemu z łódzkimi scenami, Rada Miejska dała patronat nad jedną z ulic w listopadzie. Jednak wątpliwości prawne dotyczące tej uchwały mają służby prawne wojewody łódzkiego. Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Wybitnemu aktorowi Ludwikowi Benoit, związanemu z łódzkimi scenami, Rada Miejska dała patronat nad jedną z ulic w listopadzie. Jednak wątpliwości prawne dotyczące tej uchwały mają służby prawne wojewody łódzkiego.

ULICA LUDWIKA BENOIT W ŁODZI

Nazwę Ludwika Benoit otrzymała jedna z ulic odchodzących od ulicy Jugosłowiańskiej na osiedlu Stoki. Od wnioskodawcy, czyli developera, który jest użytkownikiem wieczystym tego terenu, do Komisji Kultury wpłynęła propozycja, by nazwać tę ulicę Leśnych Kwiatów bądź Dzikiej Róży. Jednak według Łódzkiego Ośrodka Geodezji, w Łodzi istnieją już nazwy o podobnym brzmieniu, a w komisji kultury leżał już wniosek dotyczący uhonorowania nazwy ulicy imieniem wybitnego, związanego z Łodzią aktora Ludwika Benoit. Rada Miejska nadała nazwę ul. Ludwika Benoit jednogłośnie.

SKĄD WĄTPLIWOŚCI WOJEWODY?

Tymczasem wątpliwości mają służby prawne wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Skąd się wzięły? Otóż de facto chodzi o ulicę wewnętrzną, tymczasem prawo mówi, że użytkownik wieczysty jest traktowany jak właściciel gruntu. Skoro użytkownik wieczysty miał swoje propozycje dotyczące nazwania ulicy, a Rada Miejska ich nie zaakceptowała, to służby wojewody chcą wiedzieć, czy istniała konieczność uzyskania pisemnej zgody użytkownika wieczystego przez Radę Miejską. Stąd też wydział prawny i nadzoru wojewody łódzkiego wszczął w tej sprawie postępowanie kontrolne.

LUDWIK BENOIT BYŁ ŻOŁNIERZEM I AKTOREM

Ludwik Benoit urodził się w 1920 r. w Wołkowysku (dziś Białoruś). Walczył w kampanii wrześniowej, czasy okupacji niemieckiej spędził w Łowiczu, był podporucznikiem Armii Krajowej. W 1957 r. związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza, a ostatnie 30 lat życia zawodowo spędził na scenie Teatru Nowego. Prócz wybitnych ról teatralnych, stworzył zapadające w pamięć kreacje m.in. w filmach Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa czy Andrzeja Kondratiuka. Prochy Ludwika Benoit spoczywają w Alei Zasłużonych cmentarza na Dołach. Zmarł w 1992. r.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki