Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź jest przyjazna młodym. Raport Fundacji Schumana - Europolis. Miasta dla Młodych za rok 2019. Gdzie mieszka się najlepiej?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Paweł Łacheta/archiwum Polska Press
Łódź znalazła się na 10. miejscu w opublikowanym właśnie rankingu „Europolis. Miasta dla Młodych” Fundacji Roberta Schumana. To dobry wynik, bo w ubiegłych latach Łódź w tym rankingu regularnie zajmowała jedno z ostatnich miejsc wśród miast na prawach powiatu. W ostatnim zestawieniu Skierniewice zajęły 31. miejsce, a Piotrków Trybunalski - 53.

Fundacja Roberta Schumana wraz z ośrodkiem Polityka Insight co roku przygotowuje tematyczne zestawienie 66 polskich miast na prawach powiatu. Tym razem oceniła ich atrakcyjność dla osób w wieku 15-30 lat. Łódź znalazła się na 10. pozycji.

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyła stolica (55 punktów na 100 możliwych), zaraz za nią Rzeszów i Katowice, potem Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź (prawie 42 punkty). Tuż za Łodzią znalazły się Szczecin, Lublin i Krosno.

„Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych” - napisali autorzy raportu.

ZOBACZ TEŻ:

W których miastach mieszka się najlepiej młodym Polakom?

Ranking Europolis: miasta dla młodych. W których miastach mi...

Pod uwagę wzięli różne aspekty życia w mieście ważne dla młodych ludzi. W Łodzi wysoko oceniono dostępność kadry medycznej, częstotliwość wydarzeń kulturalnych, gęstą sieć buspasów i dobre skomunikowanie z innymi miastami, a także dużą liczbę mieszkań.

Łódź gorzej wypadła gospodarczo. Pod względem siły lokalnej gospodarki znalazła się niemal w połowie stawki, zaś przeciętny czas poszukiwania pracy w regionie łódzkim - prawie 11 miesięcy - był trzeci od końca wśród województw. Przeciętnie Łódź wypadła też pod względem możliwości edukacyjnych. Zajęła dopiero 20. miejsce.

ZOBACZ!

Łódź zajęła 6. miejsce pod względem infrastruktury, oraz 5. pod względem możliwości komunikacyjnych.

Łodzi nie udało się jednak zwyciężyć w żadnej z ocenianych kategorii. Dlatego autorzy raportu nie poświęcili jej zbyt dużo uwagi.

Pomimo tego najnowszy raport Fundacji Schumana to duży sukces Łodzi, która w poprzednich zestawieniach wypadała fatalnie.

Dwa lata temu, gdy fundacja oceniała bezpieczeństwo, Łódź znalazła się poza pierwszą pięćdziesiątką. Prawie połowa mieszkańców deklarowała, że chciałaby przenieść się z Łodzi do innego miasta.

Rok temu, gdy oceniano zaangażowanie obywatelskie mieszkańców, Łódź była w połowie listy.

Niżej wypadły dwa pozostałe ujęte w rankingu miasta regionu: Piotrków i Skierniewice. To jednak nie jest zaskoczeniem. Autorzy raportu zauważają, że wszystkie miasta z pierwszej dziesiątki poza Sopotem to duże ośrodki wojewódzkie. To one zwykle przyciągają młodych.

Piotrków Trybunalski zajął 53. miejsce. Ale już Skierniewice - 31. Choć ich pozycje są bardzo różne, raport zaliczył je do kategorii „biedniejszych miast z centrum kraju”, w których jest większe bezrobocie wśród młodych i niższe są pensje niż w dużych miastach.

Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi, twierdzi, że to kolejny raport, w którym miasto wypadło dobrze.

- Bardzo nas to cieszy - mówi pracownik łódzkiego magistratu. - To pokazuje, że Łódź jest fajnym miejscem do życia, miejscem dla młodych. A zmiany, które wprowadzamy od dziewięciu lat przynoszą efekty.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki