MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź już opracowała Standardy Ochrony Małoletnich. Będą obowiązywać we wszystkich placówkach edukacyjnych

Magdalena Jach
Łódź jest jednym z niewielu miast w Polsce, które już ma Standardy Ochrony Małoletnich, które w przedszkolach, szkołach, placówkach edukacyjnych i innych, mających kontakt z dziećmi, należy wdrożyć od 15 sierpnia. Obowiązek posiadania dokumentu wynika z tzw. ustawy „Kamilkowej”.

Łódź już opracowała Standardy Ochrony Małoletnich

Jako jedno z pierwszych miast w kraju, Łódź już ma Standardy Ochrony Małoletnich, które w przedszkolach, szkołach, placówkach edukacyjnych i innych mających kontakt z dziećmi należy wdrożyć od 15 sierpnia. Obowiązek posiadania dokumentu wynika z tzw. ustawy „Kamilkowej”.

Praca nad dokumentem trwały kilka miesięcy a – oprócz dyrektorów placówek edukacyjnych – uczestniczyli w nich także przedstawiciele innych jednostek, które prowadzą zajęcia z małymi dziećmi. Standardy, które powstały mają charakter uniwersalny, każda z placówek może dostosować je do swojej specyfiki i wdrażać. Od września planowane są szkolenia dla osób odpowiedzialnych w poszczególnych jednostkach za ich wdrażanie.

Standardy Ochrony Małoletnich mają za zadanie chronić małoletnich przed przemocą fizyczną, seksualną, rówieśniczą itp. stąd znalazły się w nich zapisy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony wizerunku małoletniego, jego prywatności a także zasad postępowania dla nauczycieli i pracowników szkół wobec dzieci. Opisano też szczegółowi zasady postępowania w razie konieczności podjęcia interwencji, gdy okaże się, że dziecko jest krzywdzone.

- Dzięki szerokiej współpracy wielu miejskich jednostek i zaangażowaniu dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych mamy dokument, który pozwoli nam jeszcze lepiej chronić dzieci. Dziękuję za tą wspólną pracę przy tym ważnym projekcie – podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Jak podkreślała Anna Tomaszewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi, standardy zostały tak opracowane, aby każda z placówek mogła – po uwzględnieniu własnej specyfiki – łatwo je u siebie wdrożyć.

- Materiały graficzne będące integralną częścią dokumentu są uniwersalne, każda placówka może je u siebie udostępnić czy to na ekranach czy tablicach informacyjnych – mówiła Anna Tomaszewska.

W standardach opisano również szczegółowo zasady zatrudniania nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, wolontariuszy, studentów, praktykantów czy przedstawicieli organizacji pozarządowych. Każda z tych osób będzie musiała przedstawić zaświadczenie o niekaralności a także o tym, że nie figuruje w rejestrze osób skazanych za przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Dodatkowo dyrektor placówki będzie sprawdzał każdego nowego pracownika czy współpracownika w tym rejestrze.

Standardy Ochrony Małoletnich placówki muszą wdrożyć od 15 sierpnia, muszą one być także udostępnione na stronach internetowych oraz wywieszone w widocznym miejscu na terenie placówki. O dokumencie muszą być powiadomieni rodzice i opiekunowie dzieci.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa Kamilka z Częstochowy)
Przepisy nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, której współautorką jest Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, weszły w życie w połowie lutego 2024 r. Jak podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka, ustawa ta zawiera szereg rozwiązań, mających na celu lepszą ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku skrzywdzenia.
Stanie się tak m.in. poprzez wprowadzenie:

  • standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, gdzie przebywają dzieci;
  • wysłuchania dziecka – żeby głos dziecka był słyszany i rozumiany w sądach;
  • kwestionariusza oceny bezpieczeństwa dziecka, który pomaga policjantom, pracownikom socjalnym oraz pracownikom ochrony zdrowia ocenić, czy zdrowie i życie dziecka jest zagrożone;
  • analizy poważnych i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, by zapobiec kolejnym tragediom.

– Ta ustawa zmienia paradygmat myślenia o przemocy w Polsce. Nie tylko mówi, jak reagować, kiedy do przemocy doszło, ale przede wszystkim nakazuje wyciągać wnioski i przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci. Ta ustawa to hołd dla Kamilka i innych dzieci, które są bądź były krzywdzone w dzieciństwie. Dodatkowo ustawa długo wyczekiwane standardy ochrony małoletnich przed przemocą, które będą obowiązywać we wszystkich placówkach zajmujących się dziećmi. Te przepisy są po to, by wszyscy wiedzieli, kiedy trzeba reagować i jak należy zareagować, gdy widzimy czy podejrzewamy, że dziecku dzieje się krzywda – podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki