Łódź: komisarz wyborczy wyborczy przyjął wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Rusza kalendarz

Marcin Darda
Marcin Darda
Joanna Pieńkowska, komisarz wybroczy dla Łodzi, w poniedziałek (5 lipca) po południu oficjalnie potwierdziła przyjęcie wniosku o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Joanna Pieńkowska, komisarz wybroczy dla Łodzi, w poniedziałek (5 lipca) po południu oficjalnie potwierdziła przyjęcie wniosku o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Joanna Pieńkowska, komisarz wybroczy dla Łodzi, w poniedziałek (5 lipca) po południu oficjalnie potwierdziła przyjęcie wniosku o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO).

Zatwierdzenie wniosku przez komisarza wszczyna procedurę wstępną do referendum odwoławczego. Teraz ruch po stronie prezydent Zdanowskiej, która w ciągu czternastu dni musi na wniosek pełnomocniczki grupy referendalnej Agnieszki Wojciechowskiej Van Heukelom przesłać zaktualizowany rejestr wyborców w Łodzi. Na jego podstawie będzie wiadomo, ile podpisów trzeba zebrać, by doprowadzić do referendum. Wymagana liczba podpisów to 10 proc. stanu wyborców, co w przybliżeniu oznacza konieczność zebrania około 55 tys. podpisów wraz z „górką”, bo w czasie weryfikacji podpisów w praktyce wiele z nich okazuje się nieważnych. Grupa inicjatorów, będzie miała na to sześćdziesiąt dni, co końcowy termin daje w okolicach trzeciej dekady września.

Jeśli komitet zbierze wystarczającą liczbę podpisów, komisarz wyborczy od momentu zatwierdzenia zweryfikowanych podpisów ustala termin referendum w którąś z niedziel w ciągu najbliższych pięćdziesięciu dni.

Jednak odwołać Hannę Zdanowską będzie inicjatorom referendum i popierających ich mieszkańców Łodzi niezwykle trudno. Otóż ważność referendum to wypadkowa liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborach prezydenta. Akurat w 2018 r. w Łodzi padł rekord frekwencji, a łącznie na kandydatów na prezydenta oddano około 306 tys. głosów (na Zdanowską ponad 215 tys., co zapewniło jej zwycięstwo w pierwszej turze.). Referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców z wyborów prezydenta, co oznacza liczbę ponad 180 tys., w sytuacji gdy łodzian głosujących na innego kandydata niż Hanna Zdanowska w 2018 r. było około 90 tys. przy frekwencji 57,61 proc.

Referendum byłoby zatem skuteczne w sytuacji gdyby wzięło w nim udział ponad 180 tys. łodzian, a ponad połowa byłaby za odwołaniem, przy czym na referendum chadzają zwykle zwolennicy odwołania, zaś zwolennicy odwoływanego otrzymują od niego rekomendację niebrania udziału, by nie dokładać się do frekwencji, a zatem i ważności referendum. Taką rekomendację otrzymali np. zwolennicy odwoływanego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego w 2010 r., a mimo to przy urnach stawiło się 4,9 tys. łodzian, którzy byli przeciw odwołaniu. Brak ich udziału niczego by jednak nie zmienił. Kropiwnicki poległ na 127 tys. głosów za jego odwołaniem, przy czym do ważności referendum wystarczyło ponad 115 tys., a frekwencja wyniosła ponad 22 proc. mimo styczniowego mrozu.

Teoretycznie: gdyby jednak i Hanna Zdanowska poległa w referendum, które prawdopodobnie odbyłoby się wczesną jesienią, premier wprowadziłby pełniącego obowiązki prezydenta miasta, czyli po prostu kogoś z PiS, a w ciągu następnego półrocza musiałyby się odbyć przedterminowe wybory prezydenta Łodzi, ponieważ od momentu odwołania, do końca pięcioletniej kadencji zostałoby dwa lata. Wyborów przedterminowych nie ogłasza się w sytuacji, gdy wójt, burmistrz lub prezydent miasta, odwołany jest na osiem miesięcy lub krócej do regularnych wyborów.

Wniosek o ogłoszenie referendum podpisało prócz Wojciechowskiej Van Heukelom jeszcze siedemnaścioro łodzian. Wśród powodów podano m.in. podwyżki.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To nieprawda, że PiS nie lubi Hani, kto przeciw Hani, ten jest również przeciwko PiS-owi.

Pani Hania jak najbardziej sprzyja PiS-owi i PiS chroni Hanię; już trudno policzyć ile im dała w Łodzi fuch, tylko takich z drugiego planu, żeby się w oczy nie rzucało;

ta afera z jej wyrokiem była owocem nadgorliwości lizusów pisiorkowych; tak naprawdę podczas kolejnych wyborów PiS zgłaszał kandydatury nijakie, bez szans, ot - aby się nazywało, że dają jakiegoś konkurenta, ale z góry było wiadomo, że to udawane; kampanii żadnej przeciwko Hani nie robili a merytorycznie było i jest tyle zarzutów, że można było zrobić dla niej niestrawny pasztet; przecież była wicepreziem za Kropy, potem zatrudniała Tomaszewskiego na niezłych fuchach, ale Włodzio na nią pyskował, to się musiała odciąć, żeby kumple z PO jej nie wypominali; A w piątek 19 maja 2018 około 18,45 zaraz po mszyczce było odsłonięcie pomnika „smoleńskiego” na tyłach katedry; odsłaniał Prezes Jarosław, był Maciarewcz i Gliński a na honorowej trybunie od strony nowego i już zrujnowanego gmachu seminarium duchownego stała, no kto ? ... Nasza Hania Kochana, alleluja i do przodu.

L
Ldz
5 lipca, 22:58, łodziak:

P. Agnieszko, ja mam tylko takie pytanie- Kto za to zapłaci. Jeżeli chce pani referendum, proszę wyłożyć ze swojej kieszeni. Ale nie, łatwiej z naszej.

Zapłacą wszyscy, a przegra van Homkelom. Jak zwykle.

ł
łodziak

P. Agnieszko, ja mam tylko takie pytanie- Kto za to zapłaci. Jeżeli chce pani referendum, proszę wyłożyć ze swojej kieszeni. Ale nie, łatwiej z naszej.

G
Gość
5 lipca, 20:29, Gość:

***** Hankę Z.

5 lipca, 20:53, Gość:

Ssij kurduplowi

Tylko na taki komentarz cię stać, ciupcioszku?

G
Gość
5 lipca, 20:29, Gość:

***** Hankę Z.

Ssij kurduplowi

G
Gość

***** Hankę Z.

H
Hahaha!

Humkelom znowu przegraaaaaa.

Dodaj ogłoszenie