Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź kończy 597 lat. Jak przez lata zmieniała się stolica województwa?

Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
Łódź obchodzi swoje 597 urodziny. 29 lipca 1423 roku w Przedborzu król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie. Jak przez te lata zmieniła się stolica województwa łódzkiego?

Przez te blisko 600 lat Łódź przeżywała swoje wzloty i upadki. Należy jednak pamiętać, że równie ważną datą jest dla niej 18 września 1820 roku. Wtedy wpisano ją na listę osad fabrycznych. Rozpoczęło to nowy rozdział w historii naszego miasta.

Łódź kończy 597 lat. Jak przez lata zmieniała się stolica województwa?

- Rajmund Rembieliński, który był wojewodą mazowieckim, wybrał się na objazd po województwie – tłumaczył Jan Kanty Chrzanowski, autor książki „Historia Łodzi do 1865 roku”. - Jak wyczytałem, zachwycił się tą okolicą, wzgórzem na Stokach, Ogromną ilością lasów i rzeczek, strumieni. Było ich prawie 20. Doszło to tego, że na budowę tego miasta przeznaczył 65 procent budżetu całego województwa mazowieckiego. Podczas tej podróży Rembieliński pisał raporty do namiestnika Zajączka i sugerował, by wpisać Łódź na listę tzw. osad fabrycznych. Tak też się stało. To wpisanie na tę listę dawało prawo dofinansowania miasta.

W XIX wieku Łódź rozpoczęła swoją fabryczną historię. Wielkie fabryki zbudowali tu Ludwik Geyer, Karol Scheibler czy Ludwik Grohman. Podczas I wojny światowej na obrzeżach miasta toczyła się jedna z największych batalii tej wony, którą nazwano Operacją Łódzką. W czasie II wojny światowej Niemcy włączyli miasto do III Rzeszy i nazwali ją Litzmannstadt. Po jej zakończeniu władze w mieście objęli komuniści. Znacjonalizowali wielkie fabryki należące do łódzkich fabrykantów. Po roku 1990 przestano mówić o Łodzi jako o mieście włókienniczym. Łódzkie zakłady włókiennicze masowo upadały. Za to nasze miasto uzyskało inne określenie. Stało się Miastem Akademickim. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Łodzi była wizyta papieża Jana II, która miała miejsce 13 czerwca 1987 roku.

W Łodzi pozostało wiele kamienic pamiętających jeszcze przełom XIX i XX wieku. Część z nich została odnowiona. Wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe jak Dąbrowa, Teofilów, Retkinia czy Widzew – Wschód. Zbudowano nowe arterie komunikacyjne. Jak choćby trasę W – Z. Miasto ma też nowy Dworzec Fabryczny i przystanek tramwajowy zwany Stajnią Jednorożca. Teraz Łódź przymierza się do budowy tunelu średnicowego łączącego Dworzec Łódź Kaliska z Dworcem Łódź Fabryczna.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki