Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: likwidacja szkół! Mamy listę

Maciej Kałach
W przyszłym roku szkolnym część łódzkich szkół zostanie zamknięta.
W przyszłym roku szkolnym część łódzkich szkół zostanie zamknięta. Olgierd Górny
To był sądny dzień dla dyrektorów łódzkich szkół. Część z nich dowiedziała się wczoraj, że to ich placówki znikną z edukacyjnej mapy Łodzi. Jak dowiedział się "Dziennik Łódzki", plany władz miasta dotyczą kilkunastu szkół.

Z końcem bieżącego roku szkolnego zniknie 10 placówek. To drastyczne cięcia. Ale jest jeszcze plan wygaszania kolejnych szkół, czyli nieotwierania w nich klas pierwszych, co oznacza zamknięcie za kilka lat. Taki los czeka m.in. wszystkie ogólniaki działające w zespołach szkół ponadgimnazjalnych.

Czytaj też: władze Łodzi chcą łączyć szkoły

Miasto chce, by takie zespoły skupiły się tylko na kształceniu zawodowym. W efekcie do 2013 r. zniknie np. XLVI Liceum Ogólnokształcące działające w ZSP nr 19 przy ul. Żeromskiego. Dziś uczy się tam 433 licealistów.

Projekt uchwały, która likwiduje część łódzkich szkół dziś rano dostali radni. Wyszedł on spod ręki Krzysztofa Piątkowskiego (PiS), wiceprezydenta Łodzi odpowiedzialneego za oświatę. Ale według jego słów, zielone światło do cięć w łódzkiej edukacji, dali też prezydenci miasta z Platformy Obywatelskiej.
- W ciągu ostatnich 4 lat liczba uczniów zmniejszyła się o około 9 tys. i nie wygląda na to, by zaczęło ich przybywać. Zaniechania poprzednich ekip rządzących sprawiły, że teraz nie możemy ograniczyć się do zmian kosmetycznych - powiedział nam wczoraj Piątkowski.

We wtorek wiceprezydent wzywał na rozmowy dyrektorów likwidowanych i wygaszanych szkół. Według niego część z nich spodziewała się podobnej decyzji, ale byli też zaskoczeni.

- Wybierając szkoły, kierowaliśmy się nie poziomem nauczania, ale liczbą klas, kosztami utrzymania jednego ucznia, a także stanem technicznym budynków - mówi Piątkowski.

Uchwałę przedstawi radnym na sesji za tydzień. Ma ona charakter intencyjny, tzn. ma służyć poinformowaniu o planach miasta kuratora.

Propozycja cięć dla łódzkich radnych

Szkoła Podstawowa 203 i SP nr 141 zostaną zlikwidowane w sierpniu 2011 r. SP nr 40 będzie wygaszana przez brak pierwszych klas do 2016 r.

Likwidacji z końcem wakcji ulegną Gimnazjum nr 4 i Gim. nr 24. Do 2013 r. wygaszą się Gim. nr 20 oraz Gim nr 45

W sierpniu 2011 zniknie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9, gdzie mieści się XLVIII LO oraz Gim. nr 9

W zespołach szkół ponadgimnazjalnych ogólniaki będą wygaszane do 2013 r. Teraz działają m.in. w ZSP nr 19 i ZSP nr 22.

W sierpniu 2011 zostanie zlikwidowane XXVIII LO oraz XLI LO.

Likwidacja z końcem roku szkolnego czeka też ZSP nr 14 oraz ZSP nr 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki