Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź ma być miastem ludzi świadomych swoich potrzeb kulturalnych

Jolanta Baranowska
Władze Łodzi chcą ściągnąć artystów na Księży Młyn
Władze Łodzi chcą ściągnąć artystów na Księży Młyn Pracownia Arta
Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi przedstawiła politykę rozwoju kultury do 2020 roku. Dokument był konsultowany od czerwca 2012 roku. Władze Łodzi wyobrażają sobie, że Łódź stanie się miastem "ludzi świadomych swoich potrzeb kulturalnych".

Łódź ma być "przestrzenią" do nowatorskich działań, gdzie rozwija się sztuka awangardowa i film. Miasto ma kreować znaczące wydarzenia kulturalne i być siedzibą silnych marek festiwalowych. Łódź ma jednocześnie pamiętać o dotychczasowym dorobku i o tkance architektonicznej.

Miasto będzie prowadziło "restrukturyzację zatrudnienia" w instytucjach kultury oraz przeprowadzało konkursy na stanowiska dyrektorów. Kandydaci na dyrektorów będą musieli przedstawiać projekty rozwoju jednostek, które mają być spójne z polityką kultury oraz strategią rozwoju miasta.

Łódź chce wspierać szczególnie produkcję filmową. Miasto właśnie przejęło Łódzkie Centrum Filmowe, które stało się spółką miejską.

Miasto będzie też wspierać Festiwal Czterech Kultur, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz projekt Dotknij Teatru.

- To flagowe marki festiwalowe w Łodzi - mówi Agnieszka Nowak.

Władze mają uwzględniać potrzeby pokolenia "60+" w wydarzeniach kulturalnych oraz działać w celu "rewitalizacji społecznej", czyli na rzecz wykluczenia społecznego.

- Jeśli artysta dostanie lokal użytkowy na Księżym Młynie na potrzeby kulturalne, to swoje działania będzie musiał prezentować m.in. mieszkańcom tego osiedla - mówi dyrektor Jakub Wiewiórski.

Miasto chce zlikwidować "białe plamy" w kulturze na terenie Łodzi, np. na nowych osiedlach.

- Chcemy, by istniejące instytucje kultury rozszerzały swoją działalność na nowe tereny, tak jak np. Ośrodek Górna otworzył punkt kultury na Olechowie i Janowie - dodaje wiceprezydent Nowak.

Dyrektor Jakub Wiewiórski twierdzi, że taka propozycja została też złożona Bałuckiemu Ośrodkowi Kultury (by zorganizował ośrodek kultury odpowiadający zapotrzebowaniu mieszkańców Radogoszcza).

W tym roku ma też być przeprowadzona akcja pilotażowa tzw. małych grantów, czyli środków przekazywanych przez organizacje pozarządowe na eventy i happeningi skierowane do społeczności lokalnej.

Miasto chce też wspierać twórców do 35 roku życia przez stypendia czy przekazywanie lokali np. na Księżym Młynie na cele kultury. Radni zgodzili się też na przekazywanie w formie bezprzetargowej lokali w strefie 0 dla instytucji kultury.

Łódź promuje też koalicję instytucji kulturalnych na rzecz kultury - np. ośrodek kultury z Bałut i biblioteka zawiązały Koalicję na Rzecz Bałut.

Miasto zapowiada, że będzie wspierać kulturę postindustrialną, czyli wydarzenia na przestrzeniach pozabytkowych (przykłady: konkursy na lokale w rewitalizowanym Księżym Młynie czy stypendia na projekty tego typu)

Agnieszka Nowak potwierdziła tworzenie Muzeum Lotnictwa w ramach Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

- Zaś Muzeum Techniki (w ramach EC1) jest we wstępnej koncepcji tworzenia - dodała wiceprezydent.

Radna Urszula Niziołek-Janiak (PO) dopytywała, czy miasto planuje wsparcie dla dzieci z rodzin wykluczonych społecznie, np. darmowe bilety do instytucji kultury?

- Nie zapisywaliśmy takich informacji w strategii - mówi Jakub Wiewiórski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki