Łódź ma być miastem ludzi świadomych swoich potrzeb kulturalnych

Jolanta Baranowska
Władze Łodzi chcą ściągnąć artystów na Księży Młyn
Władze Łodzi chcą ściągnąć artystów na Księży Młyn Pracownia Arta
Udostępnij:
Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi przedstawiła politykę rozwoju kultury do 2020 roku. Dokument był konsultowany od czerwca 2012 roku. Władze Łodzi wyobrażają sobie, że Łódź stanie się miastem "ludzi świadomych swoich potrzeb kulturalnych".

Łódź ma być "przestrzenią" do nowatorskich działań, gdzie rozwija się sztuka awangardowa i film. Miasto ma kreować znaczące wydarzenia kulturalne i być siedzibą silnych marek festiwalowych. Łódź ma jednocześnie pamiętać o dotychczasowym dorobku i o tkance architektonicznej.

Miasto będzie prowadziło "restrukturyzację zatrudnienia" w instytucjach kultury oraz przeprowadzało konkursy na stanowiska dyrektorów. Kandydaci na dyrektorów będą musieli przedstawiać projekty rozwoju jednostek, które mają być spójne z polityką kultury oraz strategią rozwoju miasta.

Łódź chce wspierać szczególnie produkcję filmową. Miasto właśnie przejęło Łódzkie Centrum Filmowe, które stało się spółką miejską.

Miasto będzie też wspierać Festiwal Czterech Kultur, Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz projekt Dotknij Teatru.

- To flagowe marki festiwalowe w Łodzi - mówi Agnieszka Nowak.

Władze mają uwzględniać potrzeby pokolenia "60+" w wydarzeniach kulturalnych oraz działać w celu "rewitalizacji społecznej", czyli na rzecz wykluczenia społecznego.

- Jeśli artysta dostanie lokal użytkowy na Księżym Młynie na potrzeby kulturalne, to swoje działania będzie musiał prezentować m.in. mieszkańcom tego osiedla - mówi dyrektor Jakub Wiewiórski.

Miasto chce zlikwidować "białe plamy" w kulturze na terenie Łodzi, np. na nowych osiedlach.

- Chcemy, by istniejące instytucje kultury rozszerzały swoją działalność na nowe tereny, tak jak np. Ośrodek Górna otworzył punkt kultury na Olechowie i Janowie - dodaje wiceprezydent Nowak.

Dyrektor Jakub Wiewiórski twierdzi, że taka propozycja została też złożona Bałuckiemu Ośrodkowi Kultury (by zorganizował ośrodek kultury odpowiadający zapotrzebowaniu mieszkańców Radogoszcza).

W tym roku ma też być przeprowadzona akcja pilotażowa tzw. małych grantów, czyli środków przekazywanych przez organizacje pozarządowe na eventy i happeningi skierowane do społeczności lokalnej.

Miasto chce też wspierać twórców do 35 roku życia przez stypendia czy przekazywanie lokali np. na Księżym Młynie na cele kultury. Radni zgodzili się też na przekazywanie w formie bezprzetargowej lokali w strefie 0 dla instytucji kultury.

Łódź promuje też koalicję instytucji kulturalnych na rzecz kultury - np. ośrodek kultury z Bałut i biblioteka zawiązały Koalicję na Rzecz Bałut.

Miasto zapowiada, że będzie wspierać kulturę postindustrialną, czyli wydarzenia na przestrzeniach pozabytkowych (przykłady: konkursy na lokale w rewitalizowanym Księżym Młynie czy stypendia na projekty tego typu)

Agnieszka Nowak potwierdziła tworzenie Muzeum Lotnictwa w ramach Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

- Zaś Muzeum Techniki (w ramach EC1) jest we wstępnej koncepcji tworzenia - dodała wiceprezydent.

Radna Urszula Niziołek-Janiak (PO) dopytywała, czy miasto planuje wsparcie dla dzieci z rodzin wykluczonych społecznie, np. darmowe bilety do instytucji kultury?

- Nie zapisywaliśmy takich informacji w strategii - mówi Jakub Wiewiórski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pytanie
To ładny pomysł. Taki oryginalny jak te pociągi odliczające dni do rozpoczecia budowy SSS, z numerkami ilości dni na tle których jacyś lansowi politycy wpuszczeni w betoniarkę sie mizdrzyli przed kamerami, albo spodenki dla kultury, albo ksiązki w akwariach.
Taaaak.
Może nawet Libeskind zaprojektuje światynię Kakowego Atlasa, napewno za darmo, albo sponsor sie znajdzie byle tylko mógł pare przetargów ustawic albo pospekulowac grunatmi.
p
propozycja
Proponujemy Flagowo nagrodzić odpowiedzialneych z marnotrawstwo w SSS honorowym tytułem MARNOTRAWCÓW KULTURALNYCH ŁODZI ostatniej pięciolatki!
Niech pani zatrudni artystów rzeżbiarzy by wymyślili formę statuetki np.
Kakowego Atlasa - dzierżącego szklanąrurkę napełniną kelejm do glazury.
G
Gość
Jeżeli czegoś albo kogoś owa Flagowa nie wymienia, to nie bez kozery.
K
Katarzyna
Czy niewymienienie przez Panią Prezydent wśród "flagowych" przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście unikalnego w skali światowej Triennale Tkaniny, organizowanego przez Muzeum Włókiennictwa to zwykła pomyłka czy świadome pominięcie? Niedocenienie wagi Triennale, jego wartości kulturotwórczej, tak cennej dla wizerunku Łodzi byłoby poważnym błędem. Wytwory kultury masowej czy popularnej niejako z definicji łatwiej docierają do szerokiej publiczności. Ale zaprzestanie dbałości o kulturę wysoką pogłębi degradację kulturową Łodzi.
g
gość
A co to jest kultura postindustrialna? Ktoś wie? Czy chodzi o to, że kulturalny człowiek siedzi w hali poprzemysłowej? Brawo p. Nowak ! Tak trzymać!
g
gość
Oczywiście,że świadomych. A to ,że to tylko 7%/ choć nie wiem skąd te dane/ to tylko dowodzi, jak słaba jest oferta , którą Wydział Kultury wspiera. Nie ma tam niestety ludzi kompetentnych i pomiędzy propozycjami bładzą jak we mgle, kierując się głównie tym kogo akurat lubią, a kogo nie, a nie tym co oferent ma do zaproponowania.
s
sz
Z siedem procent łodzian raz w roku korzysta z oferty kulturalnej miasta. Tylu tych świadomych.
s
sz
Jeziuniu, poprzemysłowych!
G
Gość
[cyt]... bo prawda jest taka, ze chcial Pan dostac za 4 tysiace zlotych budynek, na ktory miasto mialo przeznaczyc miliony! I zadne "studio Lyncha", tylko apartamenty dla Panow (i jakies studio dzwiekudo Tai-Chi)... To wszystko, zeby bylo smeszniej, chcial Pan juz po decyzji o wyprowadzeniu z Lodzi festiwalu....[/cyt]

Szanowna pani Bomanowska,
Wszyscy wiemy, ze jest pani obecnie w szkole filmowej po to, aby skomplikować w tej szkole wspólprace z festiwalem Camerimage i po to by otumanic niezorientowanego pana Grzegorzka. Ok. skoro władze tej uczelni nie wiedza jaka tam pani ma misję i jakie morale pani soba reprezetuje...ale ja łodzianin z krwi i kosci doznałem szoku, ze to od pani ida wszelkie kłamstwa i pomówienia pod adresem p. marka Żydowicza.
Ponizej załączam dowód i charakterystyke IP.212.191.6 które jak sie okazało jest rodem z naszej łódzkiej Filmówki...!!!!

(..)
IP Address:

212.191.6.0

inetnum: 212.191.6.0 - 212.191.6.127
netname: FILMOWKA-LODZ-LAN
descr: Polish Nationat Film, Television and Theater School in Lodz
descr: Lodz, Poland
country: PL...(...)

To co pani wyprawia to prawdziwy skandal. Podejrzewam, ze to pani, bo sie to idealnie pokrywa z kłamstwami pani na łamach gazety wyborczej w swoim czasie na temat EC1, Gehryego, Camerimage...Na dodatek ten paszkwil idzie z Filmówki...!
g
gość
Łódź JEST miastem ludzi świadomych swoich potrzeb kulturalnych, a nie jakimś zbiorowiskiem durni, na których spłyną łaski oświecenia z odkrywczych kulturalnych propozycji p. Nowak. Łodzianie są świadomi i widzą niestety, jak beznadziejnie zarządzana jest w Łodzi kultura.
n
niezły teatrzyk
To jest strategia???..Nic dziwnego, jeśli najwiekszym życiowym "osiągnięciem" Nowakowej jest budowa piaskownicy, to teraz będzie zachęcała do gry w kapsle !!!
d
dosłownie koszmar
[cyt]... bo prawda jest taka, ze chcial Pan dostac za 4 tysiace zlotych budynek, na ktory miasto mialo przeznaczyc miliony! I zadne "studio Lyncha", tylko apartamenty dla Panow (i jakies studio dzwiekudo Tai-Chi)... To wszystko, zeby bylo smeszniej, chcial Pan juz po decyzji o wyprowadzeniu z Lodzi festiwalu....[/cyt]

Ta władza jedyne co ma, to ma KOMPLEKS Zydowicza i Lyncha :)))) Ale czy kogos to dziwi ? :)
Po tylu zniszczeniach w kulturze ?
V
Volvo
To chyba wszystko mówi. Tym bardziej, ze Lynch nie miał na mysli niczego innego jak kultury.

A tak na marginesie. trolowanie magistrackich hejterów na forach nie zmieni rzeczywistosci. Mozna ludzim wmawiać, ze EC1 juz pieknie wybudowane czy zrewitalizowane przekazano Lynchowi i Zydowiczowi za 4 tysiące, w sytuacji kiedy tak naprawde to za te pieniadze dostali oni cos co za rok by było kupka gruzu i podzieliłoby losy wszelkich innych zabytków po których w Łodzi juz nie ma sladu. Można z premedytacja okłamywać łodzian, ale te kłamstwa nie zmienią tego, ze ludzie z tego miasta uciekają.

Ja wolę jak na kulturze inni sie bogacą, bo wiem, że dzięki temu że są... to miasto ma się czym pochwalić, a my mieszkańcy mamy splendor i korzyść. I w tym jest problem !

Ta władza i jej trolle jak i biznesowi sponsorzy poruszając sie tylko w sferze imaginacji politycznych, pod pretekstem ratowania naszych dóbr ( które tak naprawde nie ona uratowała, tylko ci których ona eliminuje)... przyhamowuje rozwój kultury łódzkiej, gdyz usuwając kreatywnych ludzi z Łodzi sama nie ma zadnych propozycji. Doprawdy to jest żałosne i symptomatyczne, ze dla p. Nowak, wice od kultury, Narodowe Centrum Kultury jest tozsame z magazynem kostiumów. Zero inicjatyw w dziedzinie kultury. W tym miescie miernoty sa na topie.
p
przeciw miernotom
Trzeba odwołać Zdanowską i całe jej towarzystwo z Nowakową, Cieślakiem, Stępniem.
To koszmar co oni robią z łodzią.
Politykierstwo i układziki.
Chdzą słuchy że przetarg na EC1 został ustawiony przez doradcę pani prezydent i sa tacy którzy twierdzą, że ona została o tym ponformowana!
Pod hasłem tarczy antykorupcyjnej mamy do czynienia z ukrywaniem nandużyć i marnotrawstwa?
Ile zmarnowano milionów na tzw. Specjalną Strefę Sztuki ? Ponad 20 mln!
Budynek nie powstanie, a kasa trafiła do kogo? Jakie są powiązania między wykonawcami a decydentami w SSS?
Pani Zdanowska niech Pani odpowie!Jestesmy podatnikami iżądamy odpowiedzi?
Gdzie są winni marnotrawstwa?
x
xxx
Jakie haki te dwie miernoty: Nowak i Wiewiórski mają na Zdanowską , że jeszcze ich nie wywaliła? Ta strategia to nieprawdopodobny bełkot. Miasto , które ma zatrzymać setki zdolnych i młodych ludzi jako ofertę kulturalną dla nich zapisuje w satrategii pierdu, pierdu o współpracy osiedlowych domów kultury. .. Brak słów!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie