Łódź ma Orkiestrę Czterech Kultur

  Łódź ma Orkiestrę Czterech Kultur

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Orkiestra Czterech Kultur ćwiczy przed koncertem

  Orkiestra Czterech Kultur ćwiczy przed koncertem ©mat. prasowe/Kamila Bogulewska

  W Łodzi są już wszyscy członkowie Orkiestry Czterech Kultur. W najbliższą środę muzycy zagrają w Pałacu Poznańskiego.
  Orkiestra Czterech Kultur ćwiczy przed koncertem

  Orkiestra Czterech Kultur ćwiczy przed koncertem ©mat. prasowe/Kamila Bogulewska

  Idea Orkiestry Czterech Kultur zrodziła się w Łodzi. Swój początek ma ona w Kwartecie Czterech Kultur, który w 2012 roku utworzyło Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina. Do wspólnego grania zaproszono wówczas czterech muzyków z czterech krajów: Polski, Rosji, Niemiec i Izraela. Premiera Kwartetu miała miejsce na festiwalu Łódź Czterech Kultur 2012 - Generacje.


  - Projekt Orkiestra Czterech Kultur jest kontynuacją Kwartetu, w większej, rozbudowanej formie - podkreśla Justyna Tomaszewska, specjalista d/s PR Centrum Dialogu. - To artystyczne uosobienie idei tolerancji.

  Dziś 24-osobową Orkiestrę Czterech Kultur tworzą studenci i profesjonalni muzycy z Polski, Rosji, Niemiec i Izraela. Zespół wystąpi w Łodzi (ale także w Poznaniu i Warszawie) pod opieką czterech doświadczonych muzyków-tutorów, członków Kwartetu Czterech Kultur, pod batutą Daniela Raiskina, głównego dyrygenta Staatsorchester Rheinische Philharmonie w Koblencji oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

  Tutorami młodych muzyków są: Maciej Łabecki (Polska), pierwsze skrzypce, pracownik Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2009 roku koncertmistrz orkiestry Filharmonii Łódzkiej; Max Simon (Niemcy), drugie skrzypce, student Wyższej Szko-ły Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze; Zvi Carmeli (Izrael), altówka, twórca SoLaRe String Trio, kompozytor i wykładowca w Akademii Tańca w Jerozolimie; Konstantin Manaev (Rosja), wiolonczela, solista występujący m.in. z Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrami filharmonii z Sankt Petersburga, Koln i Basel.

  W tym roku Kwartet Czterech Kultur zagrał w Berlinie, Tel Awiwie i Sankt Petersburgu. Teraz wesprze na scenie młodych muzyków.

  Koncert w Łodzi rozpocznie się o godz. 19 (można jeszcze powalczyć o bezpłatne wejściówki pod adresem: orkiestra@centrumdialogu.com. W Poznaniu artyści wystąpią 19 września w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, a w Warszawie - 20 września w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny