Łódź miastem filmu UNESCO

  Łódź miastem filmu UNESCO

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  W połowie przyszłego roku odbędzie się w Polsce spotkanie przedstawicieli miast kreatywnych
  Logo działań pod szyldem Łódź Miasto Filmu, w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

  Logo działań pod szyldem Łódź Miasto Filmu, w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO ©mat. prasowe

  Łódź zdobyła nowy prestiżowy tytuł. Dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokova, ogłosiła we wtorek listę 64 miast, które powiększą Sieć Miast Kreatywnych (UCCN). Jest w tym gronie stolica naszego regionu.

  Łódź dołącza tym samym do grona Miast Filmu, w którym są m.in. Rzym, Sydney i Bradford, a od wtorku także Bristol, japońska Yamagata, chińskie Qingdao i hiszpańska Terrassa. Łącznie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO liczy już 180 miast wyróżnionych w dziedzinie rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, wzornictwa, gastronomii, literatury, muzyki i filmu. Zamiar ubiegania się Łodzi o członkostwo w UCCN prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła w październiku 2016 roku, powierzając przygotowanie kandydatury Narodowemu Centrum Kultury Filmowej.

  - Od listopada ubiegłego roku prowadziliśmy konsultacje środowiskowe, dokonaliśmy szczegółowego przeglądu filmowych zasobów miasta. Zleciliśmy również przygotowanie dwóch badań opinii publicznej: uczestnictwa łodzian w kulturze filmowej oraz potrzeb i opinii środowiska filmowego - wylicza Katarzyna Bieńkiewicz z NCKF, koordynatorka projektu. - Prace nad wnioskiem były bezpośrednio konsultowane z przedstawicielami Krakowa (od 2013 roku Miasta Literatury), Katowic (od 2015 roku Miasta Muzyki), a także angielskiego Bradford, które jest liderem grupy Miast Filmu.

  - Dla UNESCO kluczowe znaczenie miały perspektywy rozwoju miasta w oparciu o film - dodaje dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Rafał Syska. - Powołaliśmy się oczywiście na „filmową” markę Łodzi, dziedzictwo Wytwórni Filmów Fabularnych i plejadę związanych z Łodzią gwiazd światowego i krajowego kina, ale do filmowej historii odwoływał się tylko jeden z blisko trzydziestu punktów wniosku.

  Aplikację złożono w czerwcu. Oceniający wniosek przedstawiciele Miast Filmu i powołani przez UNESCO eksperci mogli przeczytać m.in., że Łódź to jedyne miasto w Polsce, gdzie cztery uczelnie wyższe - Szkoła Filmowa, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania - przygotowują do pracy we wszystkich najważniejszych dziedzinach związanych z filmem, a działający na Uniwersytecie Łódzkim Zakład Historii i Teorii Filmu jest najstarszą w kraju placówką filmoznawczą. Autorzy aplikacji wskazali również plany związane z przyszłością Łodzi filmowej.

  - We wniosku wymieniliśmy projekty, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach - mówi Katarzyna Bieńkiewicz. - Jest wśród nich zakończenie budowy Narodowego Centrum Kultury Filmowej; powstanie żywej ulicy filmowej, pełniącej rolę produktu turystycznego, ale także służącej jako niemal gotowy plan filmowy, stworzenie podwalin dla wieloletniego programu edukacji filmowej w łódzkich szkołach czy powołanie międzynarodowego klastra animacji.

  Prowadzenie biura projektu „Łódź Miasto Filmu” zabezpieczy miasto, ale środki na realizację inicjatyw mają pochodzić także z funduszy europejskich i programów grantowych.

  Łódź jako Miasto Filmu będzie miała okazję pokazać się światu już w połowie 2018 roku - wówczas po raz pierwszy w Polsce odbędzie się doroczne spotkanie miast kreatywnych. - Gospodarzami spotkania będą Kraków i Katowice, które w sieci są już od kilku lat, ale liczymy na to, że przy tej okazji delegaci zobaczą również Łódź - mówi Rafał Syska.

  - To wielki sukces i dobra prognoza na przyszłość, ale i usankcjonowanie istniejącego stanu rzeczy - podsumowuje prezydent Hanna Zdanowska. - Łódź Miasto Filmu to dziś blisko pięć tysięcy firm działających w sektorze kreatywnym i pół tysiąca podmiotów związanych bezpośrednio z branżą filmową. To uczelnie kształcące kadry dla przemysłu filmowego, Oscar dla „Idy”, Fundusz Filmowy, festiwale i Narodowe Centrum Kultury Filmowej.  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW: BELFER 2 ODCINEK 2 STRESZCZENIE [BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW]

  DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 9 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

  Piła: Dziedzictwo online Piła: Dziedzictwo cały film online Piła: Dziedzictwo za darmo gdzie oglądać

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie te filmy, o których nikt nie słyszał

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Nie chcę narzekać, ale Łódzka jak i Polska kinematografia nie istnieje po za granicami naszego kraju poza paroma wyjątkami, które się zderzają absurdalnie rzadko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uć kreŁuje, w tym jesteśmy naj.

  Niedługo po ulicach będą jeździły dorożki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo