Nasza Loteria

Łódź na kartach pocztowych z lat 80! Jak wyglądała Łódź przed 1989 rokiem? Pocztówki z czasów PRL 13.09.2022

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Budynek drukarni przy dzisiejszej al. Piłsudskiego
Budynek drukarni przy dzisiejszej al. Piłsudskiego archiwum Dziennika Łódzkiego
Jak zmieniło się miasto od czasów PRL-u? Sprawdź! Niezbyt często odwiedzali ją turyści, a fabrykanckie pałace, będące perłami architektury, zamienione zostały na przedszkola, żłobki czy domy kultury. Ale łódzkie obrazki z tamtych czasów znalazły się na pocztówkach.

Zobacz, Łódź na kartach pocztowych z lat 80!

Dziś te pocztówki trafiły na aukcje internetowe i są chętnie kupowane przez różnych kolekcjonerów. Na Facebooku pojawił się nawet profil prezentujący pocztówki z widokami Łodzi z czasów PRL-u. I cieszy się dużą popularnością.

Na starych widokówkach możemy obejrzeć Łódź, która odeszła do historii. Niektórzy mogą sobie przypomnieć jak bliskie im miejsca wyglądały przed laty. Okazało się, że na przykład na kartkę pocztową trafił widok bloków osiedla Choiny Zatorze z lat osiemdziesiątych. Pojawiają się na nich też zdjęcia innych łódzkich osiedli. Jednak chyba najczęściej trafiały tam bloki Teofilowa.

Stary rynek kiedyś

Na widokówkach możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądał Stary Rynek. Przed wojną znajdowała się tu dzielnica żydowska. Ze słynnym targiem, gdzie można było kupić najlepsze w Łodzi śledzie. Nic więc dziwnego, że dziś wielu łodzian nazywa znajdujący się w tym miejscu park parkiem Śledzia. Po wojnie teren ten został zniwelowany. Utworzono park, wybudowano nowe domy.

Na kartkach pocztowych utrwalone zostały też łódzkie domy handlowe. Jak znajdująca się na rogu ul. Piotrkowskiej i Jaracza „Magda”. Czy też słynny „Domus” na ul. Piotrkowskiej, gdzie w czasach PRL ustawiały się długie kolejki po meble. Wiele osób na pewno pamięta istniejącą do dziś Halę Sportową, nazywaną kiedyś Pałacem Sportowym. Ona też została uwidoczniona na kartce pocztowej.

Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę „w prawo", lub skorzystaj z niej na klawiaturze komputera.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JEB.AC KAPIALISTOW
16 maja, 9:31, Gość:

to byly super czasy

A teraz banda dzikich pajacow bez skarpetek z morda w telefonie smierdzieli zebrakow patoli i innego gowna i nowobogadzkich zlodzieji dawniej robotnik to bbyl ktos nie podskoczyl mu dyrektor czy inny [wulgaryzm] malo tego wpierdalal razem z nim na stolowce na wczasach

G
Gość
16 maja, 09:31, Gość:

to byly super czasy

nie wiem czy byly super ale napewno ludzie tez potrafili wtedy zyc i sie bawic

G
Gość

reklamy w latach 70 tych byly swietne ,miasto i centrum jak widac wygladalo ciekawie i zapewne ludzie mieli gdzie pojsc potanczyc ,i wypic kawe , teraz zas mamy biedronki lidle i wszystko w sklepach a centrum lodzi zajete jest przez zdziczalych patoli meneli i zebrakow i rowerzystow ciekawe co bylo lepsze ?? teraz ludzie tesknia do tych czasow bo przynmajmniej sie spotykali i ze soba rozmawiali bezposrednio a nie siedzieli po domach i wisieli na smarfonach obgadujac wszystkie plotki i bzdety ,a życie niestety mija i czas ucieka...

G
Gość

to byly super czasy

K
Kim jest Adam Michnik?

Redaktor naczelny Gazety Wyborczej mianowany na to stanowisko przez "Bolesława" Wałęsę, Adam Michnik z domu Szechter to źydowski hołdownik "socjalizmu z ludzką twarzą".

Jego ojciec Ozjasz Szechter został w roku 1934, w tzw. procesie łuckim skazany na 8 lat więzienia za próbę zmiany przemocą ustroju państwa polskiego i zastąpienia go ustrojem komunistycznym oraz oderwania od państwa polskiego południowo-wschodnich województw.

Matka Adama - Helena Michnik działaczka KPP, była współorganizatorką komunistycznej Wszechzwiązkowej Organizacji Pionierskiej imienia W.I. Lenina w Polsce. Wykładała również w szkole Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego podległego Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Jest również autorką dogmatycznych podręczników, zalecających m.in. jak najskuteczniej walczyć z religią katolicką.

Brat Adama - Stefan Michnik, to zbrodniarz stalinowski - sędzia, który skazywał na karę śmierci polskich patriotów, ukrywa się obecnie w Szwecji, w roku 2010 Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał nakaz jego aresztowania, na podstawie którego wydany został również europejski nakaz aresztowania.

"Sprawa brata – stalinowskiego zbrodniarza, stanowi jeden z kluczy, wyjaśniających ciągły flirt Adama Michnika z komunistami po czerwcu 1989 r. Chodziło o łączący go z nimi równie głęboki strach przed rozliczeniami i pełnym pokazaniem “hańby domowej” czy “hańby rodzinnej. Mając stalinowskiego kata w rodzinie, Michnik robił wszystko, aby nie doszło do prawdziwych rozliczeń ze zbrodniami komunizmu, opublikowania ksiąg hańby, bo uznał to za niezwykle groźne dla jego własnej legendy."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ozjasz_Szechter

https://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Michnik

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Michnik

https://youtu.be/bASe_lNOc0Q

https://www.bibula.com/?p=18836

https://www.wprost.pl/kraj/10259699/stefan-michnik-z-93-zarzutami-ipn-oskarza-go-o-zbrodnie-przeciwko-ludzkosci.html

https://niezalezna.pl/87483-michnik-usmiercil-swoich-rodzicow-w-holokauscie-jego-ojciec-ozjasz-szechter-zmarl-w-1982-roku

https://wpolityce.pl/polityka/144551-korporacja-propagandy-michnik-maleszka-spolegliwi-dziennikarze-i-fortuny-z-akcji-roman-graczyk-odslania-kulisy-gazety-wyborczej

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki