Łódź: na Księżym Młynie artyści w odstawkę?

  Łódź: na Księżym Młynie artyści w odstawkę?

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nadal nie wiadomo, czy Księży Młyn stanie się osiedlem artystów.

  Nadal nie wiadomo, czy Księży Młyn stanie się osiedlem artystów. ©Grzegorz Gałasiński, archiwum

  Zabytkowy łódzki Księży Młyn wciąż nie jest dzielnicą artystów i przemysłów kreatywnych. Czy jest szansa na doprowadzenie tego projektu do końca?
  Nadal nie wiadomo, czy Księży Młyn stanie się osiedlem artystów.

  Nadal nie wiadomo, czy Księży Młyn stanie się osiedlem artystów. ©Grzegorz Gałasiński, archiwum

  7 lipca 2010 roku Rada Miasta podpisała uchwałę w sprawie "ustalenia kierunków działania dla prezydenta Łodzi w zakresie przygotowania zintegrowanego programu rozwoju dla terenów Księżego Młyna". Miasto miało wspomóc przeznaczenie wolnych lokali na działalność kreatywną i artystyczną, umożliwić zamianę mieszkań, uruchomić punkt konsultacyjny, który koordynowałby osadzanie chętnych na Księżym Młynie. Artyści w drodze konkursu mieli przedstawiać swe projekty.

  Informację o stanie realizacji uchwały przedstawił 30 września Radzie Miejskiej ówczesny p.o. prezydenta, Tomasz Sadzyński, który bardzo zapalił się do projektu "Księży Młyn 2016". Najwięcej miejsca poświęcił współpracy z Towarzystwem Opieki na Zabytkami, realizującym program społeczny "Nasz Księży Młyn", którego celem jest przygotowanie koncepcji rozwoju osiedla uwzględniającej oczekiwania jego mieszkańców oraz opinie łodzian. Prezydent pisze też o udziale w dwóch piknikach społeczno-artystycznych (UM nieodpłatnie użyczył organizatorowi pikników, Łódź Art Center, wolne lokale ZGM Widzew Księży Młyn).

  - To jedyne pismo, jakie wpłynęło od prezydenta - twierdzi Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miasta.

  "Nasz Księży Młyn" jest natomiast samodzielną akcją prowadzoną przez TOnZ od 1 lipca 2010 roku.

  - Mam wrażenie, że miasto nie wypracowało na czas innego sposobu realizacji uchwały. Pojawił się projekt "Nasz Księży Młyn", który okazał się być wartościowym i wiarygodnym pomysłem - mówi Monika Dzięgielewska-Geitz, koordynująca społeczną platformę wymiany informacji Partnerstwo Księży Młyn.

  - Czy projekt ten nie jest przypadkiem traktowany przez Urząd Miasta jako wymówka? - zastanawia się Jarosław Ogrodowski z TOnZ, koordynator projektu "Nasz Księży Młyn".

  Jest jeszcze jeden problem.

  - Podczas grudniowej społecznej debaty rozmawialiśmy z wiceprezydent Agnieszka Nowak, iż z uchwałą z lipca 2010 roku koliduje uchwała z 5 grudnia 2007 roku w sprawie przyjęcia programu rewitalizacji domów familijnych - tłumaczy Dzięgielewska-Geitz. Ustawa zakazuje bowiem obrotu lokalami, a także ich remontowania.

  - Od dyrektora administracji nieruchomości usłyszeliśmy, że nie może wymienić nawet rynny, bo to nie opłaca się, skoro obiekty ma nabyć inwestor i je remontować. Można by to uznać za niegospodarność - mówi Ogrodowski.

  - Prezydent Zdanowska i wiceprezydent Nowak kilkakrotnie podkreślały swoje wsparcie dla kontynuacji tego procesu - przyznaje Dzięgielewska-Geitz.

  - Z zaniepokojeniem patrzymy na brak działań ze strony Urzędu Miasta - mówi Maciej Gondorowicz z Galerii Ikona, działającej w XIX-wiecznym domu familijnym. - Klęska w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury spowodowała spadek dużego zaangażowania ze strony Łódź Art Center.

  - Mimo wszystko nie powinno to decydować o wycofaniu się z tego programu - stwierdza Jadwiga Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opal chciał wybudować

  tak było. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 11

  Sam uczestniczyłem w spotkaniach bo byłem zainteresowany tym mieszkaniem. Wtedy PO zaczęło w radzie miejskiej macic. Opal chciał wybudowac tez 100 metrowce, ale oczywiscie nasza prowincjonalna...rozwiń całość

  Sam uczestniczyłem w spotkaniach bo byłem zainteresowany tym mieszkaniem. Wtedy PO zaczęło w radzie miejskiej macic. Opal chciał wybudowac tez 100 metrowce, ale oczywiscie nasza prowincjonalna władza nie dorosła do tego. Radni tylko politykują, a my zostalismy z szeregiem niewygód i kiblami w podwórkach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdety totalne w komentarzu, owszem

  Rufus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  Inwestor OPAL nigdy nie miał zamiaru wybudować żadnych budynków mieszkalnych w zamian za KM, ledwie udało mu się wykończyć przędzalnię. Bezmyślne powtarzanie mitów ex-vice Tomaszewskiego nie...rozwiń całość

  Inwestor OPAL nigdy nie miał zamiaru wybudować żadnych budynków mieszkalnych w zamian za KM, ledwie udało mu się wykończyć przędzalnię. Bezmyślne powtarzanie mitów ex-vice Tomaszewskiego nie sprawi, że staną się one prawdą.
  Na KM trzeba przeprowadzić przede wszystkim podstawowe remonty, od wykonywania których administracja się uchyla zasłaniając się uchwałą-niewypałem o rewitalizacji. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Projekt adaptacji KM na dzielnice artystów

  ....bzdety totalne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 46

  tylko pograzy te dzielnice wraz z zamieszkujacymi tam ludźmi. Był inwestor OPAL, który chciał tym ludziom wybudować budynki moieszkalne ze wszelkimi wygodami, a sam KM zrewitalizować, ale p....rozwiń całość

  tylko pograzy te dzielnice wraz z zamieszkujacymi tam ludźmi. Był inwestor OPAL, który chciał tym ludziom wybudować budynki moieszkalne ze wszelkimi wygodami, a sam KM zrewitalizować, ale p. katarasińska i PO zmarnowali tak wielka szanse dla miasta. teraz wejdziemy w rozdawnictwo niepewnym pseudoartystom skoligaconym z politrukami Typu Sadzyński czy Domaszewicz i nastapi dalsza degradacja połączona z wydatkami ze strony Miasta. - bzdura na bzdurze siedzi w tym miescie!zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Bzdura że hoho !

  Adam Kuźmicki

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 59

  Cytat:
  Mistrzu od kiedy to Księży Młyn jest wpisany na listę dziedzictwa Unesco ? Haahahah .... ciut Cię poniosło ;)

  Dziękujemy za uwagę. Redakcja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdura że hoho !

  Zło-666 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 35

  Mistrzu od kiedy to Księży Młyn jest wpisany na listę dziedzictwa Unesco ? Haahahah .... ciut Cię poniosło ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo