Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: obchody rocznicy likwidacji getta [ZDJĘCIA]

Monika Pawlak
29 sierpnia Łódź obchodzi rocznicę likwidacji getta.
29 sierpnia Łódź obchodzi rocznicę likwidacji getta. Krzysztof Szymczak
Modlitwami na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej rozpoczęły się w poniedziałek obchody 67. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Jak co roku kadisz odmówił Jehuda Widawski, ocalony z pogromu getta.

O pamięci o ofiarach i ocalałych mówił Symcha Keller, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi podczas religijnej części obchodów na Cmentarzu Żydowskim.

- Co roku moją największą troską jest walka o pamięć o łódzkich Żydach, tych co zginęli i o ocalonych. Walczę też o zachowanie pamiątek po ludziach, którzy tu żyli, pracowali, wychowywali dzieci - mówił Symcha Keller.

Po modlitwach uczestnicy uroczystości przeszli w symbolicznym Marszu Pamięci na Stację Radegast, gdzie zaplanowano oficjalną część obchodów. W budynku Stacji Radegast została otwarta wystawa fotografii pt. "Żydzi zachodnioeuropejscy w 70. rocznicę deportacji do Litzmannstadt Getto".

- Pamiętam jak stałem tu, 67 lat temu, z matką i siostrą - wspominał na Stacji Radegast Zwi Bergman, ocalony z łódzkiego getta. - Ojciec umarł wcześniej z głodu, zimna, wycieńczenia. To był straszny dzień, ale też dobry, bo byliśmy jeszcze razem. Z Auschwitz ocalałem tylko ja...

Zwi Bergman przypomniał słowa powtarzane przez więźniów getta "Pamiętajcie o nas".

- To były ostatnie słowa naszych matek, ojców, sióstr, braci - mówił Bergman - Jesteśmy tu więc pamiętamy.

Wieczorem - o godz. 20.30 - zaplanowano koncert "Lament pustych domów" w wykonaniu zespołu Klezmatess i Urszuli Makos, który odbędzie się przed powstającym Centrum Dialogu w parku Ocalałych.

Obchody organizują wspólnie miasto i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi, a wśród zaproszonych gości są m.in. ambasador Izraela w Polsce, reprezentanci ambasady USA oraz konsulowie Austrii i Niemiec.

Likwidacja Litzmannstadt Getto zaczęła się w czerwcu 1944 roku, hitlerowcy wywozili więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport wyjechał 29 sierpnia 1944 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki