Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź obfitości, czyli czas na Carnavalia

Małgorzata Mijas
Od czterech lat w Łodzi organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych "Carnavalia". W tym roku przez sześć dni (od 16 do 21 lutego) na łodzian czeka blisko 50 karnawałowych wydarzeń.

Każdy dzień ma swoją nazwę: będzie Tłusty Czwartek, Przebrany Piątek, Paradna Sobota, Taneczna Niedziela, Kameralny Poniedziałek i Ostatkowy Wtorek.

- Festiwal w tym roku zmienił formułę. Oznacza to, że skupiamy się nie tylko na imprezach w centrum Łodzi, ale wychodzimy również do innych dzielnic - tłumaczy dyrektor festiwalu Małgorzata Wilczyńska.

Każdego dnia o tej samej porze w różnych punktach miasta odbywać się będą seminaria naukowe (godz. 11) happeningi i performance (godz. 15.), warsztaty edukacyjne (godz. 12), aktywizacja i wspieranie twórczości osób powyżej 60 roku życia (godz. 17.), wernisaże wystaw (godz. 18.), koncerty (godz. 19.) oraz kulinaria (godz. 20.).

W pasażach Rubinsteina i Schillera, przy kufrze Reymonta oraz w Manufakturze prezentowane będą zwyczaje, tradycje i obrzędy z różnych rejonów Polski. Na wykładach i specjalnych panelach dyskusyjnych łodzianie dowiedzą się m.in. skąd się wziął karnawał i czym różnią się zwyczaje i obrzędy w różnych krajach.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędzie się prawdziwa uczta filmowa dla kinomaniaków - cykl "Karnawał Król Europy". Przedstawione zostaną filmy dokumentalne obrazujące niezwykłe zwyczaje m.in. z Macedonii, Włoch i Brazylii. Wśród nich znajdą się także filmy polskie.

Muzeum Fabryki zaprasza na "Paradną sobotę". O godz. 11 odbędzie się spotkanie z aktorem Gracjanem Kielarem pt. "Zaczarowany świat bajek", podczas którego przypomniane zostaną najpiękniejsze polskie bajki. W tym samym czasie można wybrać się na spacer z przewodnikiem po Manufakturze i Muzeum Fabryki (zapisy pod nr tel. 42 6639293). Tego samego dnia w Muzeum Fabryki odbędą się także warsztaty plastyczne z Agnieszką Skubisz pt. "Turoń, kolędnicy, maski" (zapisy pod nr tel. 500 072 856), wernisaż wystawy Agaty Armatys (absolwentka ASP w Łodzi) pt. "Etno Eclecto", a o godzinie 20. Karnawałowa Milonga (wstęp 10 zł).

Punktem kulminacyjnym imprezy będą wybory Króla i Królowej Karnawału (Manufaktura, 18.02, godz. 19.). Jak co roku poza nagrodami pieniężnymi dla zwycięzców (po 1 000 zł) wręczone zostaną puchary honorowe Prezydenta Miasta Łodzi. Wygra ten, kto zaskoczy jury najbardziej kolorowym i szalonym strojem i makijażem.

- Festiwal zrodził się z połączenia słów carnus i navalis, które po łacinie oznaczają wóz obfitości w kształcie łodzi. Jeszcze w czasach dionizyjskich, dzięki nim można było się najeść i wybawić do końca zimy, przywołując tym samym wiosnę - wyjaśnia Małgorzata Wilczyńska.

Organizatorem"Carnavaliów" jest Ośrodek Kultury "Karolew". W przygotowanie i przebieg festiwalu zaangażowało się blisko 50 instytucji kultury, instytucji edukacyjnych oraz artystycznych z Łodzi i regionu.

Program festiwalu i wszystkie niezbędne informacje są dostępne na stronie www.carnavalia.pl.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki