Łódź: odnowiono cenny zabytek przy alei Kościuszki

  Łódź: odnowiono cenny zabytek przy alei Kościuszki

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dawny blask odzyskał zabytkowy kompleks fabryczny Maksa Wilczyńskiego i Jakuba Hirszberga przy al. Kościuszki 23/25, na wysokości pasażu Rubinsteina.
  Najpierw była tu fabryka Wilczyńskiego i Hirszberga.

  Najpierw była tu fabryka Wilczyńskiego i Hirszberga. ©Grzegorz Gałasiński

  Budynki można śmiało nazywać perłami centrum miasta. Mają odnowione elewacje, wymienione okna, naprawione dachy. W zbudowanym w kształcie ogromnej podkowy kompleksie jest około 200 pomieszczeń.

  - To kamienica przemysłowa, w której nigdy nie było lokatorów - zaznacza właściciel Andrzej Kuran. - Dziesięć lat temu zaniedbane, od wielu lat nieremontowane obiekty kupiłem od zakładów odzieżowych Dresso, które w latach prosperity ubierały nawet naszą kadrę olimpijską. Remont elewacji trwał prawie trzy lata i kosztował dwa miliony złotych. Było to olbrzymie przedsięwzięcie. Zaznaczę jedynie, że trzeba było wymienić 464 okna.

  Efekt widać gołym okiem.
  Przy al. Kościuszki pojawił się widoczny już z daleka, z charakterystycznymi ścianami burgundowymi, trzypiętrowy i czteropiętrowy kompleks pofabryczny. Uwagę zwracają liczne okna obramowane gzymsami i innymi ozdobami. Pomalowano je w kolorze kremowym, więc kontrastują ze ścianami. Do tego dochodzą metalowe daszki nad wejściami.

  A wszystko pod nadzorem konserwatora, jako że obiekty znalazły się w ewidencji zabytków. Z daleka widać na szczycie środkowego budynku podświetlaną w nocy datę powstania kompleksu: 1892, co oznacza, że mury mają ponad sto lat. Teraz, po remoncie, aż trudno w to uwierzyć.

  - Na tym prace remontowe się nie skończą, bowiem zamierzam też odnowić budynki od strony ul. Wólczańskiej - zapowiada inwestor. - Szkoda tylko, że firma z Hiszpanii nie zdołała, zapewne z powodu światowego kryzysu finansowego, odnowić i zamienić na hotel budynków na sąsiedniej działce.

  Andrzej Kuran kupił nieruchomość o powierzchni prawie 6 tys. mkw. ciągnącą się od al. Kościuszki do ul. Wólczańskiej. Kamienica przemysłowa ma 12 tys. mkw. Pomieszczenia wynajmowane są głównie na biura i szwalnie, ale nie tylko. Jest tam też sklep z antykami oraz siedziba rewiru dzielnicowych policyjnych. Odnowione pomieszczenia wynajmuje tam około 65 firm, co oznacza, że ponad 60 proc. pomieszczeń jest zajętych.

  Pierwotnie w miejscu tym stała fabryka artykułów dziewiarskich Wilczyńskiego i Hirszberga. Firma produkowała szaliki, chusty, swetry, bieliznę i inne wyroby wełniane i bawełniane. Jak informuje Mirosław Jaskulski w książce "Stare fabryki Łodzi", w 1921 roku firma przekształciła się w spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Wyrobów Trykotowych i Dzianych. Jakób (taka wtedy była pisownia) Hirszberg i Wilczyński w Łodzi. Po ostatniej wojnie kompleks przejęło państwo i utworzyło popularne Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Tomasza Rychlińskiego, znane jako Dresso, które nie utrzymały się na rynku po transformacji w 1989 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dezinformacja

  BP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 92

  Co wyremontowano to wyremontowano. A co w 2009 roku zburzono to zburzono, m.in. XIX-wieczną cenną kotłownię, bo trzeba było upchnąć 5 samochodów więcej! I o tym niestety już autor nie napisał,...rozwiń całość

  Co wyremontowano to wyremontowano. A co w 2009 roku zburzono to zburzono, m.in. XIX-wieczną cenną kotłownię, bo trzeba było upchnąć 5 samochodów więcej! I o tym niestety już autor nie napisał, podobnie jak o skuciu części zdobień z elewacji, bo po co psuć fałszywy sielankowy obraz właściciela? A może nie redaktor nie wiedział? Szkoda, że poziom rzetelności u Pana Redaktora spada ostatnio.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pięknie, tylko co z budami ?

  Freddo Faccaldo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 81 / 79

  co robią tam jeszcze budy z nie wiem czym od strony Kościuszki. Dramat zupełny, bo zasłaniają swoją brzydotą rzeczywiście fajnie odnowione budynki

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo