Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź pamięta o Bitwie Warszawskiej. W Bitwie Warszawskiej walczyło na pewno kilka tysięcy łodzian

Anna Gronczewska
Krzysztof Szymczak
Rozmowa z Andrzejem Janeckim, łódzkim historykiem z Urzędu Miasta Łodzi


Jak Łódź uczci 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego?

Główne uroczystości organizuje Urząd Wojewódzki i dowództwo Garnizonu Łódź. Odbędą się 15 sierpnia na Placu Katedralnym. O godzinie 9.30 rozpocznie się msza w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Potem będzie zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przemówienia, Apel Pamięci Oręża Polskiego, złożenie wieńców, kwiatów, defilada kompanii honorowych. My, to znaczy Urząd Miasta, chcemy przypomnieć łódzkich bohaterów Bitwy Warszawskiej. Zostaną złożone kwiaty na grobach kapitana Stefana Pogonowskiego, przed pomnikiem upamiętniającym ks. Ignacego Skorupkę, a także przy tablicy ku czci Jana Kowalewskiego znajdującej się na kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 132,

Wielu bohaterów, uczestników Bitwy Warszawskiej, wojny polsko-bolszewickiej pochodziło z Łodzi i jej okolic?

Wspomniałem o trzech bohaterach, którzy odegrali w tej Bitwie dużą rolę. Wielu łodzian trafiało na wojnę z poboru. Było ich na pewno kilka, jeśli nie kilkanaście tysięcy. Oni brali udział w Bitwie Warszawskiej. Jest jeszcze jeden epizod łódzki.

Jaki?

W Łodzi znajdowały się szpitale wojskowe. Do nich trafiali żołnierze ranni podczas Bitwy Warszawskiej, ale też wojny polsko – bolszewickiej. Wielu umarło. Na cmentarzu na Zarzewie znajduje się kwatera żołnierzy, którzy zmarli na skutek odniesionych ran. Postaramy się tam złożyć kwiaty.

Łódź była zagrożona podczas Bitwy Warszawskiej?
Nie była bezpośrednio zagrożona. Mogłoby się to zmienić, gdybyśmy przegrali tę bitwę. Front znajdował się na linii Wisły. Były próby przekroczenia rzeki koło Włocławka, Płocka, był atak na Warszawę. W mieście panowały jednak patriotyczne nastroje. Działało wiele organizacji pomagającym żołnierzom. Przygotowywali dla nich paczki. Dużą rolę odegrał tu skauting.

Jest bohater tej bitwy, związany z Łodzią, który jest panu szczególnie bliski?
To Jan Kowalewski. Był szefem polskiego radio-wywiadu. Przyczynił się do zwycięstwa w tej bitwie. To dzięki niemu Józef Piłsudski otrzymał zasadnicze informacje co do ruchów wroga.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki